Duyu Eğitimi EtkinlikleriİNCE MOTOR ETKİNLİKLERİKARMA KONULAR

Görme Duyusu Etkinlikleri

Okul Öncesi Duyu Materyalleri-Görme Duyusu

  • Maria Montessori önce duyunun , sonra zekanın eğitimine odaklanır.Çocuğun duyuların doğal olarak kullandığı ve mükemmelleştirdiği 3-7 yaşlar arasında, duyuların gelişiminin önemini vurgular.Bu yaşlar arasındaki yaşam evresi , hızlı bir fiziksel gelişim evresini içerir ve bu zekayla ilişkili olarak duyu etkinliklerinin biçimlendiği zamandır.Bu nedenle duyuların eğitimine bu biçimlendirici zamanda başlamak gerekir.
  • Maria Montessori estetik ve ahlak eğitiminin de duyu eğitimiyle yakından ilişkili olduğuna inanıyordu.Duyu eğitimi, duyuları çoğaltıyor ve uyarıcılardaki ince farklılıkları anlama kapasitesini geliştiriyordu.Bu nedenle çocukların görerek,duyarak,dokunarak,hissederek,hareket ederek öğrenecekleri materyaller tasarladı.Materyaller çocuğun biçim,büyüklük,renk,koku,tat vb. kavramları ve bunlar arasındaki ilişkileri anlamasını sağlayacak şekilde hazırlanmış,metot çocuğun bu çok çeşitli duyulara yönelik malzemeyi kendi gelişme düzeyine uygun olarak serbestçe kullanmasına imkan verecek şekilde düzenlenmiştir.
  • Bu sayfada görme duyusu teması için kızıma hazırladığım etkinlik yer almaktadır.

görme duyusu etkinlikleri

duyu eğitimi neden önemlidir

görme duyusunu geliştirmek için yapılabilecekler

  • Zeminde doğal akvaryum kumu kullanarak hazırladığım mini deniz altı duyusal havuzumuz.Ceren maşayla istediğini alıp önce tepsi üzerine yerleştirdi ve  büyüteci ile inceledi.Ve kitabımızı okuduk.Gözlerimizi kapatarak bazı eylemleri gerçekleştirmeye çalıştık ve neler olduğuna ilişkin bol bol konuştuk 🙂

beş duyu eğitimi için etkinlik örnekleri

görme duyusu eğitimi etkinlikleri

gözlerimiz ne işe yarar

montessori duyu eğitimi etkinlikleri

okul öncesi beş duyu etkinlik örnekleri

duyu eğitimi kitap önerisi

Görme duyusu gelişimi için başka ne tür etkinlikler yapılabilir?

  • Bebekler için renkli yün ya da kurdelelerden oluşturulmuş ponponlardan mobiller hazırlayabilirsiniz.
  • Poşet dosyalar içerisine yerleştirilmiş çeşitli resim ya da fotoğrafları bir duvara yan yana asabilirsiniz.Bu nesneleri, haftada bir ya da on günde bir belirli aralıklarla değiştirmeye özen göstermelisiniz.
  • Bebeğinizin tutabileceği büyüklüklerde farklı kavanoz kapaklarının içine aile bireylerinin ya da magazin dergilerindeki farklı kişilerin yüzlerini yapıştırarak onları oynamasını sağlayabilirsiniz.
  • Şişe kapaklarını kullanarak bunların üzerine çift olarak hazırladığınız elma,muz,pırasa,soğan,kare,daire,üçgen vb. resim,şekil  ya da desenler yapıştırabilirsiniz.
  • Çocuğunuzla birlikte kapak ya da kutuları ters çevirip eşini bulma oyunu oynayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu