twitter
rss

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites
25 Oca

Bu sayfada eğlenceli gruplandırmaları içeren mantık etkinlikleri bulunmaktadır.

  • Siz de etkinliklerinizi,çalışmalarınızı,önerilerinizi,yazılarınızı forum sayfamıza üye olarak bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.Paylaşmak güzeldir…  http://forum.eviminaltintopu.com/
  • Sınıflandırma, nesneleri alışılmış özelliklerine veya niteliklerine göre gruplama veya ayırma becerisidir. Çocukların sınıflandırma yapabilmeleri için nesneler arasındaki  benzerlik ve farklılıkları fark etmeleri gerekmektedir. Sınıflandırma becerisi aynı anda iki süreç gerektirir: nesneleri ayırma ve gruplama.Örneğin çocuk bir yığın boncuk arasından mavi boncukları gruplarken aynı zamanda yeşil ve sarı renkli boncuklardan ayırmış olur.
  • Sınıflandırmalar varlıkların çeşitli özelliklerine göre yapılabilir.  Örneğin varlıklar renklerine, biçimlerine, boyutlarına, ağırlıklarına, sayılarına, dokularına, materyaline, fonksiyonlarına vs. göre sınıflandırırlar. Çocuklar varlıkların vurgulanan özelliklerini diğer özelliklerinden soyutlayabildikleri ölçüde başarılı olurlar.
  • Okul öncesi dönemde çocuklar yetişkinin söylediği özelliği dikkate alarak basit sınıflamalar yapabilirler. Örneğin; daire şeklinde olanlar, büyük olanlar, ağır olanlar, uzun olanlar, iki ayaklılar, gibi.Çocuklar bir özelliği dikkate alarak bir grup nesneyi sınıflandırırken (örneğin sadece renklerini dikkat alarak); daha sonra renk özeliğini soyutlayarak, büyüklük veya şekil özelliğine göre de sınıflandırabilirler.
  • Çocukların sınıflandırma becerilerinin gelişmesinde hem sınıf içinde hem de çocuğun günlük yaşamı içinde yetişkinlerin sordukları sorular ve cesaretlendirmeler büyük rol oynamaktadır. Bunlar ne renk?, Bunlardan hangileri plastik?, Bu şapkaları başka nasıl sınıflandırabilirsin? gibi.
  • Sınıflandırma, varlıkları ve olayları düzenlemeye ve böylece öğrenilenleri anlamlandırmaya yardımcı olur. Sınıflandırmalar kavram oluşturmanın en önemli basamağıdır.

adetlerine göre gruplandırma etkinlikleri büyüklüklerine göre gruplandırma becerisi etkinlikleri büyükten küçüğe gruplandırma becerisi okul öncesi çok güzel gruplandırma becerisi etkinlikleri eğlenceli gruplandırma becerisi etkinlikleri en güzel gruplandırma becerisi etkinlikleri evde etkinlik önerileri evde yapılabilecek eğlenceli gruplandırma etkinlikleri okul öncesi sayılarla gruplandırma etkinlikleri renk ve noyutlarına göre gruplandırma etkinlikleri renklerine göre gruplandırma becerisi yönlerine göre gruplandırma becerisi etkinlikleri

birleştirme becerisien güzel gruplandırma etkinlikleri

evde etkinlik örneklerigruplandırma yapıyorum

eğlenceli mantık etkinliklerievde gruplandırma becerisi etkinlikleri

gruplandırma becerisi etkinliklerigruplandırma becerisi

 

harika mantık etkinlikleriokul öncesi gruplandırmarenkli gruplandırma etkinlikleri

okul öncesi gruplandırma etkinlikleriokul öncesi eğlenceli gruplandırma etkinlikleri

okul öncesi mantık etkinlikleri okul öncesi matematik becerileri

okul öncesi eğlenceli matematik etkinlikleri renk zarı ile gruplandırma etkinliği şekil zarı ile gruplandırma etkinliği

 

 

Bir Yorum Yaz:

Preschool Activities,crafts Homeschool,montessori at home