Günlük Yaşam Becerileri EtkinlikleriİNCE MOTOR ETKİNLİKLERİ

Havanda Yumurta Kabuğu Ezme

Montessori Günlük Yaşam Becerileri Etkinlikleri

Bu sayfada kuş teması altında kızım için hazırladığım bir etkinlik bulunmaktadır.

  • Montessori sisteminde günlük yaşam becerileri adı altında hedeflenen alıştırmalar çocuğun günlük yaşamında karşılaşabileceği tüm uğraşlardan oluşur. Yani sadece  çocuğun  kendi öz bakımına ait olmayıp, yaşadığı yakın çevresindeki canlı ve cansız varlıklarla olan tüm ilişkilerini kapsar. Materyaller çocuğun yaşadığı toplumun kültürel özelliklerine uygun eşyalardan hazırlanır.
  • Montessori Eğitimi’nde günlük yaşam becerileri çalışmaları;çocuğun  kendi işini başarması ve bağımsızlaşmasını sağlar.Çocuk ev işleriyle uğraşmaktan çok hoşlanır, ev işlerini yaparken kullanılması gereken tüm kaslarını ve organlarını geliştirme fırsatı bulur. Örneğin; bakliyat ayıklamak,toz almak,kaşıklamak ,şişe açıp kapamak,çamaşır mandallamak vs. sayısız ev işi çocuğun geliştirilmesi gereken kaslarını ve zihinsel gelişimini desteklemek için inanılmaz sayıda doğal fırsatla doludur.Tüm bu aşamalarda el bileği ve parmak kasları çalışır. El bileği hareketi sadece insana ait bir özelliktir. Eller zekânın organlarıdır. Ellerin kullanılmasıyla zekânın geliştiği ispatlanmıştır.
  • Maria Montessori ‘’ İnsan ,çevresine elleriyle sahip olur’’ der.Bu alıştırmalarla hareketlerini koordine  ve kontrol etmeyi , sabırlı olmayı ,odaklanarak  çalışmayı öğrenirler.Okuma yazma, matematik, duyu ve evrensel düşünme için ön hazırlık yapmış olurlar.Kendi sınırlarını ve yeterliliklerini geliştirmeyi öğrenirler;  böylece yaratıcılığının ve kendi gücünün farkına varırlar.Bir çalışmanın farklı aşamalarındaki mantıksal sırayı kavrarlar.
  • Maria Montessori , günlük hayat çalışmalarının meditasyon  özelliği sonucu; çocuğun uysal bir davranış biçimi geliştirdiğini ve iç huzura kavuştuğunu  söyler.Eğitimcinin dikkatli gözlemi sonucu gelişimini tamamlayan çocuk ,  işi seven ,sorumluk duygusu taşıyan ,güçlüklerden yılmayan, sorunlarla başa çıkabilen, kendisi ve çevresiyle barışık bir kişilik geliştirir.

Günlük yaşam becerileri etkinlik örnekleri  için facebook sayfamızdaki albümlerden ve sitemizdeki etkinliklerden  faydalanabilirsiniz.

Biz de kuş temamız altında günlük yaşam becerisi olarak havanda yumurta kabuğu ezme etkinliğini hazırladık.Kızım uzun süre severek vakit geçirdi ve minik parmaklar,eller bol bol çalıştı:)Siz de evinizde hazırlayabileceğiniz bu tarz etkinliklerle çocuğunuzun gelişimini destekleyebilirsiniz.İyi eğlenceler 🙂

havanda_yumurta_kabuğu_dövme

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu