DOSYALARİNCE MOTOR ETKİNLİKLERİ

Hayvanlar Kesme-Yapıştırma Çalışmaları

Çocuklar için ince motor becerilerinin gelişmesi çok önemlidir.Özellikle okul öncesi ev hayatında bu çalışmalara yer verilmesi çocuğun gelişimini hızlandıracaktır.Okul öncesi eğitim alma imkanı olmayan öğrenciler birinci sınıfa başladıkları zaman çok zorlanmaktadırlar.Çocukların el kol becerilerinin yeterli seviyeye ulaştırılması anne babaların birinci görevlerinden olmalıdır.Okul döneminden önce anne ve baba ile beraber yapılan bu etkinlikler çocukların hazırbulunuşluğunu artırmaktadır.

Günlük hayatta yapılabilen birçok beceri ince motor hareketlerini geliştirmiş olmayı gerektirmektedir.Unutmamak gerekir ki el ve kollarını gerektiği şekilde kullanamayan çocuklar akademik olarak ta geride kalmaktadırlar.Birinci sınıfla beraber ağır bir programa tabi olan öğrenciler yapamadıkları şeylerin altında ezilmektedirler.Bilinçli anne baba ve bilinçli öğretmen sayesinde aşılabilecek bu süreç birçok zorluğu beraberinde getirmektedir.

Örneğin bu etkinlikte olduğu gibi deniz hayvanlarını kesen ve renklerle eşleştirip ,yapıştırabilen çocuk birden fazla alanda öğrenmeyi sağlamış olacaktır.Kesme ve yapıştırma işlemlerini yaparken ince motor becerilerini geliştirmiş olacaktır.

Yeteri kadar fırsat verilen öğrenciler hayatta başarıyı sağlayacaktır.Başarı derken sadece akademik başarıdan değil,sosyal hayattaki başarıdan da bahsediyoruz.Biliyoruz ki okul hayata hazırlık değil ,hayatın kendisidir.

Bu resimler kesilerek birçok etkinlikler yapılabilir.

KUŞ YUVASI KESME YAPIŞTIRMA

kesme yapıştırma resimler

kesme_yapıştırma_resim

kesme_yapıştırma resimlerim

Öğrencilerimden örnekler.

Bu etkinlikte kesme yapıştırma yapan çocuk aynı zamanda ağaç üzerinde bir yuva hazırlayarak doğal yaşam hakkında da bilgi sahibi olacaktır.Yapılan resim üzerinde konuşularak drama çalışması yapılabilir.Bu sayede çocuğumuzun konuşma duyusuna,dinleme duyusuna da hitap etmiş olacağız.

Deniz hayvanlarını öğretebileceğiniz ve akvaryum yapabileceğiniz bir çalışma daha.Balıklar kesilip akvaryuma yapıştırılacak.Daha üretici çalışmalar yapmak ise size kalmış.İyi eğlenceler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu