EĞİTİCİ MATERYALLERİNCE MOTOR ETKİNLİKLERİKARMA KONULARŞEKİLLER

İkili Yapboz Yapımı

Ev Yapımı Yapboz Nasıl Yapılır?

Bu sayfada değerli annemiz Zekiye Bulut Eser’in güzeller güzeli kızı için hazırladığı yapboz etkinliği bulunmaktadır.Birbirinden güzel etkinliklerini bizimle paylaştığı için kendisine çok teşekkür ederiz.Emeğinize ellerinize sağlık.İyi eğlenceler 🙂

ev_yapımı_yapboz

Malzemeler:

  • Karton parçası
  • Renkli evalar
  • Silikon tabancası
  • Buzdolabı magnetleri

Yapımı:Kartondan daire şeklinde parçalar elde edilir.Aynı boyutta renkli evalardan daireler kesilir ve silikon ile kartondan daireler üzerine yapıştırılır.Sonra istenilen şekilde üzerine desenler çizilebilir.Veya desenli evalar da kullanılabilir.En son arkasına silikon ile buzdolabı magneti parçası yapıştırılarak etkinlik hazırlanır.

  • Yapılma aşamasında karmaşık ve anlamsız duran parçaların düzgün bir biçimde bir araya getirilmesi zihinsel bir çaba gerektirir. Bu özelliği ile düşünmeyi ve çözümü bulma çabasına girmeyi uyandırır. Çözümü bulmak için ortaya konan zihinsel etkinlik zihin gelişimine katkıda bulunacaktır.Eğlenceli bir şekilde minik eller için bu şekilde el yapımı yapbozlar ile başlayabilirsiniz.
  • Hangi kavrama ilişkin etkinlik planlıyorsanız o kavramı magnet şeklinde hazırlayıp buzdolabı üzerine yapıştırarak kavramın öğrenilmesni kolaylaştırabilirsiniz.Çocuklar buzdolabı üzerinde vakit geçirmeye bayılıyorlar.
  • Çocuğunuz için yapbozların (puzzlerin) zihinleri ve bilişsel gelişimleri için yararlı olduğunu sıklıkla duyuyorsunuzdur. Peki yapbozlar neden çocuğunuz zihinsel gelişimini destekler?

Yapbozun Zihinsel Gelişime Faydaları

Çevreyi şekillendirme: Psikologlar çocukların bilişsel gelişiminin, çevrelerindekileri nesneleri manipüle etmelerinden etkilendiğini ortaya koymuştur. Yapbozlar ile çocuklar direk çevrelerindeki bir nesnenin şeklini ve görünüşü değiştirme fırsatına sahip olurlar.

El-göz koordinasyonu: Çocuklar yapbozun parçasını çevirdiklerinde, yerini değiştirdiklerinde, arkasında baktıklarında elleri ile gözleri arasındaki bağlantıyı öğrenirler. Gözleri ile gördükleri yap boz parçalarını, beyninin yapbozun nasıl olması gerektiğini veya hangi parçanın gerektiğini belirler. Beyin ve gözler birlikte çalışarak gerekli parçayı bulur, parçanın yerine oturması için uygun şekilde parçayı manipüle eder.

İnce motor beceriler: İnce motor beceri yazı yazmak ve birçok nesneyi kullanabilmek için gereklidir. Yapbozun parçalarını masadan almak uygun şekilde onu çevirmek gibi etkinlikler ince motor becerisini geliştirir.

Kaba motor beceriler: Küçük çocuklar için hazırlanan büyük parçalı yer yapbozları çocuğun yürüme, koşma, zıplama gibi gerekli olan kaba motor becerisini destekler.
Problem çözme becerisi: Etkin problem çözme becerisi günlük hayat için çok önemlidir. Çocuğunuz yapbozun birçok farklı parçasına bakarken ve parçaları farklı yerlere denerken aslında bu önemli beceriyi geliştirir.Problem çözme becerisini kullanarak çocuk deneme-yanılma yöntemi ile birçok sinir bağlantısını yapbozharekete geçirir.

Şekil kavramı: Küçük yaş çocukları hatta bebekler şekilleri tanımaya başlar. Yapboz yapan küçük yaş çocuklar parçayı tanır ve ayırt etmeli daha sonra yerine karar verir.

Hafıza: Tüm yapbozu yaparken çocuk ana resmin bir kısmını veya yerleşmeyen parçayı daha sonra kullanmak üzere aklında tutar.

Hedef belirlemek: Çocuk yapbozu yaparken daha etkin ve hızlı tamamlamak için kendine belirli bir strateji belirler.Bazı çocuklar önce dış kenarları ayırırken bazıları renklere göre parçaları ayırır.Daha sonra büyük resme ulaşmak için parçaları birleştirir.(Uzman Gelişim Psikoloğu Ayşe Başak Erk)

 


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı