DOSYALARKARMA KONULARMAKALELER

İnsan Değerlidir…

Anne Babalar İçin Harika Bir Yazı

Zira çocuk,siz değer verdiğiniz için değil,yaratılış gereği zaten değerlidir…

İnsan değer üreten,isteyen,eğiten,eğitilen,bilen,inanan,kendini adayan,sanatı ve tekniği üreten,özgün olan,devlet kuran,seven,konuşan ve çalışandır.

Adem Güneş Kimdir?

Adem Güneş, yazar, pedagog, aile danışmanı. 1969’da Ankara’da doğdu. Rotterdam Üniversitesi Pedagoji Bölümü’nü bitirdi. Yayınlanmış 23 Türkçe, 2 Ingilizce eseri vardır. FORBES 2016 verilerine göre Türkiye’de en çok satan 16. yazar sıralamasındadır.

Adem Güneş hocamızın mükemmel bir yazısı 2013 yılında kaleme alınmış.Bizlerde görsel halini yayınlayarak sizlerin istifadesine sunuyoruz.

 

İsterseniz insanın değeri ile alakalı ünlü hocalarımızın sözlerinden birkaçını yazmak istiyorum.

Doğan Cüceloğlu: “İnsanın kendi yaşamına yön verebilmesi, sorumluluklarını düzenleyebilmesi ve kendi kararlarını alabilmesi henüz çocukken gelişen özellikler. Çocuğun bu özelliklere sahip olabilmesi ise birlikte yaşadığı büyüklerin tavır ve davranışlarına bağlı.” demiştir.Bizler çocuklarımızdan sorumluyuz.Bizim yaptığımız veya yapacağımız davranışlar onların hayatına yön vermektedir.Her şey onlara değer vermekle başlayacaktır.

Üstün Dökmen: “İnsan doğumundan sorumlu değildir ama ölümünden sorumludur. Doğum ile ölüm arasındaki süreci ne kadar mutlu ve huzurlu geçirirsek hayatımız o kadar anlamlı ve değerli olur.” (Sayı: 57, Şubat 2008)

İnsanın Değeri

Sevgili Üstün Dökmen Hocamız, “yere düşen ekmeğin üstüne basan insan görmedim,ama yere düşen insanı tekmeleyen çok kişi gördüm” diyor.Dökmen,saygılı olmadaki kusurlarımızdan birini şöyle anlatıyor:Adama göre davranmamız.Karşımızdaki adam iri ise,”Buyur abi” diyoruz; ufak tefekse,”Ne var lan!” diyoruz.Oysaki insanların onuru eşittir.Diyorum ki bir gün yerdeki ekmeğe saygılı olma konusunda mutabakat var,kimse basamaz,ayağı ile dürtüklemez ya da öper,koyar bir kenara.Ekmek nimettir kabul,peki insan nimet değil mi?

Bu yazılanları şimdi çocuklarımız için düşünelim.İster istemez anne baba olarak onlara bağırıyor,kızıyor ve onurlarını kırabiliyoruz.Bu yazımız sizler için özenle seçilmiş ve hazırlanmıştır.Keyifli okumalar.

Asıl olan şey, çocuğa kendini değerli hissettirecek bir ebeveynlik tarzı benimsemektir. Ve bu çocuğa bir lütuf değil, onun yaradılıştan hakkıdır. Zira çocuk, siz değer verdiğiniz için değil, yaradılış gereği zaten değerlidir.Siz onun bu değerini görseniz de, görmeseniz de…

Değerli okuyucularımız bu yazı 15 Mayıs 2020 günü yayınlanmıştır. Yayınlandığı günden beri çok okunanlar arasına giren ‘Sinirli Annelere İthafen…’ yazımızıda mutlaka okumanızı öneririz.Yazının tamamı için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu