İNCE MOTOR ETKİNLİKLERİTAŞITLAR

İtfaiye Etkinlik Sayfaları

Okul Öncesi Meslekler Teması Çalışmaları

Okul Öncesi İtfaiye Etkinlik Teması Çalışmaları

Bugün sizlerle itfaiye etkinlik çalışmalarına göz atacağız. Bu çalışmaları çıktı alarak çok amaçlı kullanabilirsiniz.

Eşleştirme becerisi, çeşitli özellikler açısından değerlendirerek desenle aynı olanı eşleştirme, benzer olanları eşleştirme, ilişkili olanları eşleştirme gibi becerileri kapsamaktadır. Burada da ilkbahar temalı pek çok eşleştirme etkinliği bulunmaktadır. Bu tür eşleştirmeler basit ve önemsiz gibi görünse de çocuğun matematiksel düşünme becerisi üzerinde oldukça etkilidir ve ileride küme çalışmalarını kavramasında oldukça yardımcı olacaktır. Burada çocuklar görsel algılarını kullanmaktadır. Çocuklar eşleştirme davranışlarını 1-2 yaşlarında gösterebilmektedir. Küçük yaşlarda daha basit ve az sayıda nesneler ile eşleştirme yapılıp, yaş ilerledikçe daha karmaşık eşleştirme becerisi gerektiren çalışmalar sunulabilir.

Okul Öncesi Etkinlik Sayfaları

Yapılma aşamasında karmaşık ve anlamsız duran parçaların düzgün bir biçimde bir araya getirilmesi zihinsel bir çaba gerektirir. Bu özelliği ile düşünmeyi ve çözümü bulma çabasına girmeyi uyandırır. Çözümü bulmak için ortaya konan zihinsel etkinlik zihin gelişimine katkıda bulunacaktır. Eğlenceli bir şekilde minik eller için bu şekilde pazıllar ile başlayabilirsiniz.

Örüntü çalışmaları ise küçük yaş gruplarında sıralama ve düzenleme becerisini kazanmaları adına oldukça önemlidir. Nesnelerin, şekillerin, sayıların düzenlenmesi ve sonrasında neyin geleceğine dair tahmin çabaları çocukların örüntü becerilerini daha da geliştirmektedir. Örüntü çalışmalarında karşılaştırma ve sıralama becerilerine vurgu yapılmaktadır. Örüntü sıralama ve karşılaştırma becerisinin bir üst düzeyidir. Gerçek yaşamda pek çok nesne ile örüntü çalışmaları oluşturabilirsiniz.

Çizgi çalışmaları ise çocuğunuz kelemi daha rahat ve düzgün tutup kullanmasında oldukça yarar sağlamaktadır. Çizgi çalışmaları el ve kol kaslarının hakimiyetini gerektirdiği için bu kasların güçlenmesinde de etkilidir. Dikkat ve odaklanmayı artırır. Bu ana kadar serbest karalamalar yapan çocuğun koyulan sınırlar ile disipline olmasını ve kuralları yerine getirmesini sağlar.

Aşağıda bu becerilerinin gelişimini destekleyen birtakım eğlenceli etkinlik örnekleri bulunmaktadır. Siz de evde  bu tarz etkinliklerle çocuğunuzun gelişimini destekleyebilirsiniz. İyi eğlenceler :)

İtfaiye etkinlik çalışmalarına göz atabilirsiniz.

Bu bölümde itfaiye temalı etkinlikler yer almaktadır.Sayı,renk,şekil ve bulmacalar okul öncesi dönem için kullanışlıdır.

Bu sayfamızda yer alan okul öncesi itfaiye etkinlik sayfalarını kullanabilir bizleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Etkinliklerimizi beğendi iseniz konunun altına yorum yaparak bizleri destekleyebilirsiniz. Okul öncesi dönemin harikalarına varmanız dileğiyle.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu