SANAT ETKİNLİKLERİTAŞITLAR

İtfaiye Sanat Etkinlikleri

Okul Öncesi Dönemde Meslekler Tanıtımı

Okul Öncesi Çocuklar İçin İtfaiye Teması Etkinlikleri

Değerli ebeveynler çocuklarımız için birçok etkinliğe imza atıyoruz. Bugün okul öncesi meslekler teması altında yapacağımız itfaiye sanat etkinlikleri ile sizlerin karşısındayım. Sizlerde biliyorsunuz ki çocukları sadece çizgi filmlerle eğitmek biz anne babalar için çok büyük bir kayıptır. Videoların gücüne de inanıyorum ama onların ilgi alanları etkinlik yapmaya, boyamaya ve oyun oynamaya çok müsaittir. Gelin hep beraber evde yaptığımız etkinliklere göz atalım.

Bazı takipçilerim kaç yaş etkinlikleri diye soruyor. Ben kızımda bir buçuk yaşından itibaren başladım.

1- Montessori Duyusal Etkinlikler

Bu etkinliğimizi montessori eğitim felsefesinin çok büyük bir bölümünü oluşturan duyusallardan esinlenerek yaptım. Sizlerde bu tarz çalışmalarla somut hale getirebilirsiniz. İtfaiye kavramına ilişkin resimleri kullanarak resimdeki gibi bir duyusal etkinlik ile çocuklarınıza eğlenceli bir öğrenme ortamı sunabilirsiniz.

Bu görselimizde çok kolay temin edebileceğiniz materyaller bulunmaktadır.  Maket küçük bir ev yaptım ve etrafını alevli kağıtlarla kapladım. Sadece çatısına da yapabilirsiniz. Maksat ateş görünümü vermekti. Evde bulunan oyuncak itfaiye arabası gibi materyallerle de süsledim. Altta tepsi üzerinde ise grapon kağıtları var. Bu duyusalı yaptıktan sonra önce çocuğunuzla birlikte dramatizasyon yapabilirsiniz. Bitirdikten sonra da onun tek başına oynamasına da müsade edin. Veya abla -abi gibi birileri ile de oynayabilir.

İtfaiye duyusalı

2-Keçeden Kukla Yapımı

Keçeden bu şekilde kuklalar hazırlayarak çocuklarınız için okumayı daha da eğlenceli hale getirebilirsiniz. Çünkü çocuklar kuklalar ile oynamayı çok sevmektedir. Biz keçe kullanarak bir adet itfaiye eri ve bir adet itfaiye köpeği kuklası yaptık. Meslekler tanıtımlı kitabımızda yanımızda bulunuyordu. Hem okuduk hem canlandırmalar yaptık.

Keçeden itfaiyeci ve itfaiye köpeği kuklaları

3-Evde Drama Çalışması

Fon kartonları kullanarak yapabileceğiniz yanan bir ev, fon kartonundan itfaiyeci şapkası, oyuncak telefon ve bebek, fısfıs, peluş köpek ile itfaiye temasını canlandırabilirsiniz. Bu şekilde hareketli etkinlikler çocukların eğlenerek öğrenmelerine büyük katkı sağlıyor. Kolay ve maliyetsiz bir çalışma her ebeveyn yapabilir.

Drama çalışması

4-Meslekler Resim Etkinlikleri

Her temamızda konuları işlerken mutlaka duyusallarını yapıyoruz. En sonda ise resim etkinliği yapmadan bitirmiyoruz. Resim çalışmaları çocukları mutlu eder. Burada ise bir itfaiye köpeği var. Her yerden bulabileceğiniz bir çıktı resim. Bir altta ise bir itfaiye arabası var. En sonda ise çatal baskı çalışmamız var. Sizlerde istediğiniz çalışmayı bu bölümde yapabilirsiniz. Suluboya çalışması, parmak boya çalışması, el baskı, parmak baskı veya herhangi bir resim metodu kullanabilirsiniz. Ama hissedebileceği çalışmalar olmasına dikkat ediniz.

Parmak baskı ile itfaiye köpeği yapımı

Çatal baskı ile alev yapımı

İtfaiye serbest boyama

El baskı ile itfaiye erleri,ayak baskı ile itfaiye aracı yapımı

5-Tema ile ilgili şarkılar

Müzik her zaman vazgeçilmezimiz. Burada da bir itfaiye şarkısı var. Bunu herhangi bir yerden dinleyerek tekrar etmesini sağlayabilirsiniz.

itfaiye_şarkısı

6-Meraklı Minik Sayısı

Biz bir  tema ile ilgili etkinlik yaparken bir çok kaynak kullanıyoruz. Bu da onlardan biri. Meraklı miniğin ne kadar profesyonel olduğunu bilmeyen yoktur. Tübitak’ ın çıkarttığı meraklı minik sayılarını mutlaka takip etmenizi imkanınız varsa abone olmanızı tavsiye ediyorum. Aşağıda meraklı minik itfaiye sayısını bulabilirsiniz. Meraklı minik itfaiye sayısını indirmek için tıklayın
meraklı minik itfaiye

7-İtfaiye etkinlik dosyaları

Bu bölümde sizlerin çıktı alarak kullanabileceği bir çok etkinlik bulunmaktadır.

itfaiye_etkinlikleri

 

 

8-Evde Kukla Yapımı

Aşağıdaki kukla kalıbını kullanarak kendi kuklanızı da yapabilirsiniz.

itfaiyeci

İndirmek için tıklayın

İtfayeci kukla yapımı

9-Çocuklar İçin Boyama Sayfaları

itfaiye

itfaiye_boyama_çalışması (Kopyala)

itfaiye_boyama_çalışması (Kopyala)

Sizlerde bizleri sosyal medyada takip ederek veya konu altına yorum yaparak destekleyebilirsiniz. Ben bu etkinliklerin bazılarını hazırlamadan önce saatlerce araştırma yapıyordum şimdi arkama baktığım zamansa iyiki yapmışım diyorum. Lütfen çocuklarımızı ihmal etmeyelim. Okul öncesi dönemde onların gelişimini destekleyecek bir çok çalışma yapalım. Bunu yaparsak okula hazırlık aşamasını çok kolay halletmiş ve küçük yaşta onların gelişimini desteklemiş oluruz. İyi çalışmalar dilerim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu