Geri Dönüşüm EtkinlikleriİNCE MOTOR ETKİNLİKLERİSANAT ETKİNLİKLERİ

Kabak Çekirdeğinden Ağaç Yapımı

Ağaç Sanat Etkinlikleri

Okul Öncesi Kabak Çekirdeğinden Ağaç Nasıl Yapılır?

Okul öncesi veya anasınıfı dönemlerinde ağaç yapım etkinlikleri sık sık yaptığımız çalışmalardır.Bu sayfamızda kabak çekirdeğinden ağaç yapımı konumuzu inceleyebilirsiniz.

Kabak Çekirdeği Sanat Çalışması

Burada sizlere 3 adet yapılmış etkinlikten bahsedeceğim.Bu etkinlik için aşağıdaki malzemeler sizlerin işini görecektir.

Malzemeler

  • Bol miktarda kabak çekirdeği
  • Boya(Sulu boya veya çekirdekleri boyayabileceğimiz herhangi bir boya olabilir)
  • Ağaç kök ve gövdesi yapmak için kahverengi fon kartonu-zemin için beyaz resim kağıdı
  • Makas
  • Prit veya yapıştırabileceğimiz herhangi bir yapıştırıcı
  • Süslemek size kalmış istediğiniz materyali kullanabilirsiniz.

Faydaları

  • İnce motor kaba motor becerisi
  • El göz koordinasyonu
  • Estetik düşünce-sanatsal algı
  • Örüntü becerisi

Yapılışı

Öncelikle yapmamız gereken malzemeleri tedarik etmek.Gerisi çok kolay bir şekilde gelecektir.Önce ilk etkinliğimizi anlatalım.Daha önceden kırmızı,sarı ve yeşil renklere boyadığımız kabak çekirdeklerini kurumaya bırakıyoruz.Ağaç gövdesi için kullanacağımız çekirdekleri boyamadık orjinal renginde kaldı.

Kuruyan çekirdekleri mavi fon kartonuna genel hatlarını çizdiğimiz ağacımıza yapıştırıyoruz.Burada ince motor becerisi çok önemli olduğu için çocuğumuza bırakmalıyız.İnce motor becerilerini geliştiren çocuklar aynı zamanda sanatsal algı ve örüntü gibi kavramları da geliştirmiş olurlar.Daha sonra oluşan ağacımızı süsleyebiliriz.Biz dışarıdan kurumuş otlar bularak süsledik.

kabak çekirdeğinden ağaç

İkinci çalışmamızda yine boyalar yardımıyla çekirdeklerimizi boyadık.Sulu boya olduğu için rengi biraz soluk oldu.Sizler başka boya da kullanabilirsiniz.Daha sonra kahverengi fon kartonundan yaptığımız ağaç gövdesini zemin kağıdımıza yapıştırıyoruz.Ağacı istediğiniz şekilde yapabilirsiniz bu tamamen size kalmış.

Prit yardımıyla ağacın çekirdek yapışmasını istediğimiz her yerine yapıştırıcıyı sürüyoruz.Bu süreci de mutlaka çocuğunuza yaptırın zaten çocuklar yapıştırıcı sürme işini pek kimseye vermiyorlar.En son renkli kabak çekirdeklerimizi yine özgürce yapıştırıyoruz.Farklı örüntüler yapabiliriz.

kabak çekirdeğinden ağaç yapımı

Üçüncü ve son çalışmamızda ise iskeleti andıran bir ağaç resmi çizerek zeminimize yapıştırdık.Farklı renklere boyadığımız kabak çekirdeklerini yine kızım yapıştırdı.Sizlerde çocuklarınızı okula hazırlama adına türlü etkinlikler yapabilirsiniz.

evde kabak çekirdeğinden ağaç yapımı

Daha önce evalarkullanarak yaptığımız ağaç etkinliğimizi de linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Eviminaltıntopu sizlerden gelen etkinlikleri objektif bir şekilde yayınlamaktadır.Çocuklarımıza değer verelim ve onlarla bol bol vakit geçirelim.İyi çalışmalar,iyi eğlenceler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu