Duyu Eğitimi EtkinlikleriEn Çok OkunanlarFEN DOĞA ETKİNLİKLERİGeri Dönüşüm EtkinlikleriİLKOKUL ETKİNLİKLERİSANAT ETKİNLİKLERİ

Kar Küresi Nasıl Yapılır?

Kar küresi kış mevsiminin vazgeçilmez hediyelerinden biridir.Çocuklar her zaman parıldayan şeylere ilgi duyarlar.Aynı zamanda kendilerine ait olan bir kar küresi yapmayı ve bunu sahiplenmeyi çok severler.

Evde veya okulda çocuğunuzla veya öğrencilerinizle kar küresi yapmayı merak ediyorsanız bu yazı tam sizin için olabilir.Düşündüğünüzden daha kolay ve çok zaman almayan bir etkinlik olacağından emin olabilirsiniz.Bu kış gününde kar küresi yapmaktan hoşlanmayan çocuk yoktur.

kar küresi nasıl yapılır

Kar Küresi Nasıl Yapılır?

Duyusal etkinlikler çocukların çok sevdiği çalışmalardır.Daha önce kızımla birçok duyusal çalışma yaptım ve siteme ekledim.En son yaptığım duyusal şişeler konumuzu da mutlaka inceleyiniz.Küçük yaş guruplar için harika bir etkinlik.

Kar küreleri veya duyusal şişeler çocukların, pırıltısını izlemeleri için harikadır.Aynı zamanda bu tarz etkinlikleri plastik şişelerden yaptığınız taktirde kırılma veya tehlike oluşturma riskide ortadan kalkmış olur.

kar küresi nasıl yapılır adım adım

En sevdiğim şeylerden biri fotoğraflarla ilgili yapılan etkinliklerdir.Çünkü çocuklarımızın fotoğrafları bizlerin en çok sevdiği şeylerdir.Kar küresinin nasıl yapıldığını adım adım anlatmaya çalışacağım.İnanın kolay olacak.

Kar Küresi İçin Malzemeler

Kendi kar kürenizi yapmanız için lazım olan malzemeler:

  • Plastik veya cam bir kavanoz(Eğer istediğiniz özelliklere sahipse plastik veya türevleri olan bir kavanoz seçin çünkü kırılma riskinide düşünmüş oluruz)
  • Silikon tabancası veya suya dayanıklı silikon yapıştırıcı(Bu tarz bir yapıştırıcıyı büyük marketlerde veya malzeme satan yerlerde bulabilirsiniz İKEA,Koçtaş vb yerlerde)
  • 2 adet resim buna siz karar vereceksiniz.
  • Süs için pon ponlar ve kardan adam figürleri.
  • Süsler(Buna da siz karar vereceksiniz,yapay kar mı yapmak istiyorsunuz veya yeni yıl efektleri mi sizin takdiriniz,bunun için evde olan süslerinizi kullanabilirsiniz.)
  • Su
  • Gliserin:Bunu da eczanelerden veya herhangi bir mağazadan temin edebilirsiniz.Kar kürenizi salladığınızda süslerinizin daha uzun süre hareket etmesini sağlayacak en önemli nokta.
kar küresi nasıl yapılır malzemeler

Kar Küresi Yapılışı

1.Öncelikle bulduğumuz kavanozumuzu ve resmimizi elimize alalım.Kar küresi yapmaya karar verdiğim kavanozumu daha önce bir etkinlik için kullanmıştım.Bundan dolayı tekrar bir kavanoz arama ihtiyacı hissetmedim.Bu plastik bir küre olduğu için bize daha mantıklı geldi.Sizler can kavanozları da kullanabilirsiniz.

evde kar küresi nasıl yapılır

2.Resmimizi küremize girecek şekilde ayarlıyoruz ve kenarlarını kesiyoruz.Fotoğrafımızı kar küresinin tabanına yapıştırıyoruz.Bunu sizin yapmanız daha isabetli olacaktır çünkü silikon kullandık.

3.Kar küresinin içine süs olarak koymak istediğiniz malzemeleri bir araya getirin.Biz küçük pullar,ponponlar,figürler ve parıltılı malzemeler ekledik sizlerde farklı materyaller kullanabilirsiniz.Yeterli olmadığını düşünürseniz sonradan da ekleme yapabilir kullanabilirsiniz.

kış mevsimi kar küresi nasıl yapılır

4.Süs malzemelerini kürenin içine attıktan sonra 1 tatlı kaşığı gliserini şişemize döküyoruz.Gliserin olmadan da yapılabilir ama gliserin ile süslerinizin daha yavaş hareket etmesini sağlayacaksınız.Bu da çocukların çok hoşuna gidecek.

kar küresi yapılışı

5.Şimdi kar küremizi sağ su ile dolduruyoruz.Üst kısımda bir miktar boşluk bırakabilirsiniz.

kar küresi nasıl yapılır?

6.Şimdi kapağa yapıştırdığımız resim kısmına gelelim.Silikonun kuruması için bir müddet bekledik.Daha sonra kapağı kapattık.Resim kürenin ağız kısmından girmekte zorlanabilir bir kısım katlayarak bu işi basitçe halledebilirsiniz.

Evet kar küremiz bitti.Çocuğumuzu şimdi serbest bırakalım ve dilediğince oynasın.Sonra da odasına bir süs eşyası olarak koysun.Kapakta vs sızıntı olabileceğini unutmayın o yüzden kapağı sıkı kapatın.Tekrar açmayacağım derseniz kapağı yapıştırabilirsinizde.

kar küresi nasıl yapılır

Eğer cam bir küre veya kavanoz kullandıysanız çocuğunuzu oynarken yalnız bırakmayın.Kolay bir etkinlikti umarım sizlerde sevmişsinizdir.İyi eğlenceler.

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Merhaba, ben de kavanozu nereden aldığınızı soracaktım, kızımla böyle bir küre yapmamız gerekiyor ama kavanoz bulamadım

  2. Merhabalar, ben de kavanozu nerden aldınız ve fotoğraf ıslanınca bozulmuyor mu diye soracaktım; ama zaten sorulmuş, cevapları göremiyor muyuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu