MEVSİMLER

Kardan Adam Etkinliği

Okul Öncesi Kış Teması Montessori Kardan Adam Etkinlikleri

Bu bölümde kızımla kış temamız için yaptığımız kardan adam etkinliği bulunmaktadır.Her bir kardan adamda eksik olan parçayı bulup yerine yerleştirdik 🙂 Kardan adam boyama sayfalarımızı da mutlaka inceleyiniz.

    • Dikkat, fizyolojik ve psikolojik enerjinin bir nokta üzerinde toplanmasıdır. Bir olaya, bir insana veya bir nesneye ilgi duyduğumuz oranda, ona dikkat ederiz. İlgimizin derecesine bağlı olarak, dikkatimizin şiddeti ve süresi artar. Konuya ilgi duyulduğu hallerde, dikkat süreklilik gösterir. Konuya ilgi duyulmadığı hallerde ise dikkat azalır, hatta kaybolur
    • Çocukların dikkatlerini geliştirmek, dikkat sürelerini arttırmak için onlarla birlikte etkinlikler yapılabilir. Hafıza ve dikkat gelişimini destekleyen etkinlikleri örnekleyecek olursak;çocuktan belli bir resimdeki yanlışları bulması, iki resim arasındaki benzerlik ve farklılıkları göstermesi, anlatılan bir hikâyeyi tekrarlaması veya hikâye ile ilgili soruları cevaplandırması istenilebilir. Örneğe bakarak şekil çizdirmek, modele uygun inşalar yaptırmak, benzer resimleri gruplandırtmak, eşleştirme yaptırmak, eksikleri tamamlatmak, yanlışları buldurmak, zihinden hesap yaptırmak… akla ilk gelen alıştırmalardır. “Hangi elimde?”, “Uçtu uçtu kim uçtu?”, Evet-hayır oyunu” ve “Kelime oyunu”, hep dikkat geliştirici oyunlardır. Bu tür oyunlara okul öncesi dönemde de, okul döneminde de yer verilmelidir. Fakat bu oyun ve etkinliklerde çocuğu sıkmamaya, bıktırmamaya hatta yormamaya özen gösterilmeli, bunlar çocuk için cazip hale getirilmelidir.
  • Burada dikkat etmemiz gereken bir nokta söz konusu.Her çocuğun dikkat ve odaklanma süresi aynı değildir.O yüzden sakın çocuklarımızı birbirleri ile kıyaslamayalım.Bizim tek yapmamız gereken çocuğumuzun yaşıyla birlikte aşama aşama gelişmekte olan konsantrasyon süresini dikkatli bir şekilde takip etmek ve onun öğrenme biçimlerini göz önünde bulundurarak gelişimine katkı sağlamaktır.

İyi eğlenceler 🙂

1-Okul Öncesi Kardan Adam Çalışmamız

okul_öncesi_mevsim_etkinlikleri

anasınıfı_kardan_adam_etkinlikleri

eğlenceli_kardan_adam_etkinlikleri

evde_kış_etkinlikleri

montessori_evde

Etkinlik resimleri;

okul_öncesi_kardan_adam_etkinlikleri

kardan_adamın_neyi_eksik

resimde_eksik_olanı_bul

 

2-Kardan Adamlar Eriyor

Bu bölümde kızıma hazırladığım kardan adam etkinliği bulunmaktadır.Ceren çok keyif alınca bol bol aktarma yaptı 🙂

okul öncesi kardan adam etkinlikleri
  • İlk önce kabartma tozuna çok az su ve beyaz, gri simler ekleyerek resimdeki gibi bir karışım elde ettim.Sonra bu karışımı kağıt bardağa doldurup bastırarak şekil verdim ve etkinliği uygulayacağımız kaba ters çevirerek çıkardım.
kabartma tozu ile kardan adam yapımı
kabartma tozu ile sirke etkileşimi
  • Eva ve oynar gözler kullanarak kardan adam görüntüsü vermeye çalıştım.Kar tanesi şekilli delgeç kullanarak oluşturduğum kar tanelerini zemine yerleştirip az kabartma tozu serptim.Ve etkinliğimiz hazır 🙂
evde eğlenceli etkinlik önerileri
evde kış temalı etkinlik önerileri
kabartma tozu sirke deneyi
kardan adamlar eriyor
montessori aktarma etkinlik örnekleri
montessori evde
montessori kış temalı etkinlikler
okul öncesi deney etkinlikleri
okul öncesi parmak kaslarını geliştiren eğlenceli etkinlikler
  • Ceren sirkeyi damlalıkla kardan adamların üzerine aktardı.Kabartma tozu sirke etkileşimi oluşan görüntü çok hoşuna gidince sürekli tekrarlamak istedi 🙂

3-Kardan Adam Düğme Etkinliği

Bu sayfada kızıma tane hesabı için hazırladığım kardan adam etkinliği bulunmaktadır.Kardan adamı fon kağıdı kullanarak hazırladım,oynar gözler yapıştırdım.Dil çubuğuna ise sayı pulları yapıştırdım.Ceren  kardan adamın şapkası üzerine hangi sayı gelirse  üzerine o sayıda düğmeler yerleştirdi:)

kardan adam etkinliği
kardan adam etkinliği okul öncesi
kardan adam etkinliği okulda
montessori kardan adam etkinliği
eğlenceli kardan adam etkinliği
harika kardan adam etkinliği

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu