EĞİTİCİ MATERYALLERİLKOKUL ETKİNLİKLERİOYNARAK ÖĞRENİYORUM

Kayıp İzciler Oyunu

Bu sayfada değerli öğretmenimiz Büşra ÖZKAYA’nın öğrencileri için hazırladığı kayıp izciler oyunu bulunmaktadır.Bu harika etkinlikleri bizimle paylaştığı için kendisine çok teşekkür ederiz.Emeğinize sağlık.

ilkokul_sınıflarında_uygulanabilecek_etkinlik_önerileri

okul_öncesi_eğitimde_eğlenceli_oyun_önerileri

okul_öncesi_sınıflarda_uygulanabilecek_eğlenceli_etkinlikler

okul_öncesi_sınıflarında_oyun_önerileri

ilokulda_oynanabilecek_eğitsel_oyun_önerileri

anaokullarında_uygulanabilecek_eğlenceli_etkinlikler

  • Etkinliğin adı : Kayıp İzciler
  • Etkinliğin Konusu : Labirent ve çizgiler
  • Kullanılan malzemelerLabirentin yapımı için sunta ,Suntaları birleştirmek için hızlı yapıştırıcı,Karakterleri yapmak için renkli keçeler, elyaf ve ten çorap kullanılmıştır.Sürpriz kutular fon kartonundan, yönerge kartları da fon kartonu ve yapışkanlı jelatinden yapılmıştır.
  • Etkinliğin uygulanışı :
Ayşe, kenarları DALGALI şekillerle oluşmuş ağacın yanına çadırını kurmuştur.

Eren, kenarları DAİRE şekliyle oluşmuş ağacın yanına çadırını kurmuştur.

Gizem, kenarları  ZİKZAK şekillerle oluşmuş ağacın yanına çadırını kurmuştur.

  • Çocuklara ilk olarak karakterler tanıtılır. Bu üç karakterin birer izci olduklarından ve ormanda çadırlarını kurduktan sonra gezerken her birinin ayrı ayrı yerlerde kaybolduklarından bahsedilir. Ardından çocuklara bu izcilere bizim yardım etmemiz gerekiyor denir. Oyuncakların her biri labirentte kayboldukları yere yerleştirilir. Ardından çocuklara şu ipuçları verilir.
  • Çocuklardan labirenti incelemeleri ve bu ipuçlarından yola çıkarak karakterleri doğru yere ulaştırmaları sağlanır. Çocuklarda kapasiteyi geliştirmek için ikinci aşama olarak, hazırlanan yönerge kartları (resimlerde var)  çocukların gidecekleri yollara yerleştirilir. Kartların hemen önüne de minik sürpriz kutular koyulur. Çocuklara bu kutuları çekip yola devam edebilmeniz için kartta yazan yönergeyi yerine getirmeniz gerekiyor der. Örnek Yönerge : Sarmal şekilde olan çizgiyi parmağınla havada çizerek göster ve kutunun içinden sarmal çizgiyi bul. Çocukların karşısına çıkan bu yönergeleri yerine getirmesi gerekir. Ayrıca burada her çocuk için on tane gülen yüz şeklinde pullar vardır. Çocuk her yanlış yola gittiğinde bir pulu eksilecektir. Bununla çocuğun hafıza ve dikkat gelişimine yardımcı olmak amaçtır. Oyun bitiminde elinde en çok pul kalan ve yönergeleri doğru yerine getiren  kişi oyunu kazanır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı