EĞİTİCİ MATERYALLERGünlük Yaşam Becerileri EtkinlikleriİNCE MOTOR ETKİNLİKLERİ

Keçeden Aktivite Kitabı

Küçük Yaş Çocuklar İçin Keçe Etkinlik Kitabı

Herkese merhabalar bugün sayfamızda kızım bebekken yaptığım (tahmini 2 veya 3 yaşında iken), keçe aktivite kitabı sayfalarının örneklerini bulacaksınız.

Keçe için ilk deneme etkinliğim ilk kızım 1 yaşına gelince oldu. Eminönü’nde dolaşıp saatlerce keçe kitabım için malzemeler topladım. Eve geldiğim zaman eşim, kız kardeşim ve ben sabaha kadar o kitabı yapmaya uğraşmıştık.

Size komik gelebilir ama dışarıdan basit görünen bu kitap sayfaları için saatlerce uğraştık. Kızım sabah uyandığı zaman görünce havalara uçtu. Onun parmak kaslarının gelişimi için çok güzel etkileri oldu. İnce motor becerileri için çocuğunuzla ne kadar vakit geçirirseniz o kadar faydalı olacaktır. Okul öncesi dönemde benim en çok değer verdiğim etkinlikler zihin gelişimi etkinlikleri ve ince motor kas gelişim etkinlikleridir.

Çocuklar için keçe aktivite kitabı nasıl yapılır?

Keçeden tasarlanan bu tarz aktivite kitapları veya aktivite küpleri ile çocuğunuzun eğlenceli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Eğlenceli vakit geçirirken aynı zamanda da çıt çıt, cırt cırt, fermuar vs. günlük yaşam becerilerini geliştirmelerine yardımcı olan sayfalar ekleyerek onları en güzel ve sağlıklı şekilde günlük yaşama hazırlayabilirsiniz.

Keçe temin etmesi kolay ve maliyet olarak ucuz bir üründür. bu ürünler çocuklar için bir çok aktivite örneği yapmaya da uygundur. Şimdi size yaptığımız çalışmaları teker teker anlatacağım. Keçe ile ilgili internetten birçok kaynaktan araştırma yapabilirsiniz.

Keçe Aktivite Kitabı Örnekleri

Bu etkinliğimizde yeşil, sarı ve siyah keçeler ile cırt cırtlar kullandık. Buradaki amaç çocuğun veya bebeğin cep bölümünden şekilli parçaları alarak dinozorun üzerine yapıştırmasıdır. Bu sayede ince motor becerilerini yanında şekil öğretimi ile ilgilide temel atmış olacaksınız. çocuğunuz eğer şekilleri biliyor ise pekiştirmiş olacaksınız. Şekil öğretimi ile ilgili onlarca etkinliğimizi sitemizden inceleyebilirsiniz.

keçe aktivite kitabı ejderha

keçe aktivite kitabı cırt cırt

Bu etkinliğimizde ise tema olarak uğur böceğini seçtik. Sizde bilirsiniz ki çocukların en çok sevdiği hayvanların arasında uğur böceği gelir. Bir böcek olmasına rağmen çocukların sempatisini kazanmıştır:) Burada çıt çıt düğmeler kullandık. Sizlerde farklı materyaller kullanabilirsiniz. Yine küçük bir cebimiz var ve oradan aldığımız siyah keçeden yapılmış düğmeleri uğur böceğinin üzerindeki işaretli yerlere takıyoruz. bu da ince motor kas gelişimi açısından çok önemli bir etkinliktir.

keçe aktivite kitabı uğur böceği

keçe aktivite kitabı biricik kızıma

keçe aktivite kitabı sevgi ile yapıldı

Üstteki uğur böceğine benzer burada da aynı mantık kullanılmıştır. Fakat buradaki amacımız kurbağa teması altında işlediğimiz kurbağa besleme etkinliğiydi. Keçeden yaptığım bu etkinliği de bu sayfaya koymayı uygun gördüm. Hem ince motor becerilerini geliştirirken hem de kurbağa besleme etkinliği olarak kullanabilirsiniz.

keçeden_kurbağa

Patates kafa da çocukların eğlenerek oynadığı bir figürdür. Farklı farklı patates kafalar oluşturmaya çalışacağız. Öncelikle kahverengi bir keçeden patates kafamızın gövdesini yapıyoruz. Mavi keçeden ise kollarını. Yan tarafındaki kesemizde ise farklı gözlükler, farklı şapkalar, farklı burun ve bıyıklar gibi parçalar bulunmaktadır. Bu parçaları birleştirmeyi çocuğumuza bırakıyoruz. Onlar kendi zevklerine göre birleştirme yapıyor. bu aynı zamanda yaratıcılık ve üreticilik gibi kazanımları da desteklemektedir. Patates kafa kalıpları için linke tıklayınız.

Keçe Etkinlik Kitabı Sayfa Örnekleri

keçe aktivite kitabı beceri

keçe aktivite kitabı patates kafa

el emeği keçe aktivite kitabı

Çamaşır makinesi ve eşyalarının olduğu bir etkinlik var şimdide. Farklı farklı renklerde çoraplar yapıyoruz. Bir adet çamaşır makinesi figürü yapıyoruz. Burada da birden fazla kazanım elde etmeye çalışacağız. Çorapların her birinden ikişer adet yapıyoruz. Burada ki amacımız eşleştirme becerisini de geliştirmek. aslında hem renkleri tekrar etmiş olacağız hem de eşleştirme yapacağız. Daha sonrada çorapları çamaşır makinesine atıp kapağını kapatacağız.

keçe aktivite kitabı ince motor

kızım için keçe aktivite kitabı

keçe aktivite kitabı yapıyorum

keçe aktivite kitabı yapımı

Bu otoban görünümlü yolu yapmak beni hayli uğraştırdı. Bebeğimin oyuncak arabasıyla yol üzerinde gezinmesi ve yol boyunca karşısına çıkan nesneler hakkında konuşmak için yaptım. Türk bayrağını özellikle koydum çünkü daha önce biz bayrak duyusalı yapmıştık.

keçe aktivite kitabı evde

Burada elma ağacı var ve üzerinde mis gibi kırmızı elmalar var. Bu elmalarda da ince motor becerilerini geliştirecek çıt çıt düğmeler koyduk. Ağaçtaki elmaları toplayıp keseye dolduracak. Bu işlemi birkaç kez yaptırabilirsiniz.

orjinal keçe aktivite kitabı

el yapımı keçe aktivite kitabı

Bu harika çiçeğimizde ise düğmeler kullandık. Düğme iliklemek belki çocuklar için zor olabilir ama zamanla alışıyorlar. Dağmelerin renklerine uygun çiçekleri takmalarını isteyebilirsiniz. Eşleştirme için de iyi olacaktır.

keçe aktivite kitabı

Çiftlik temalı keçe etkinlik örneklerimizde ise kuş, horoz, inek gibi hayvanları göreceksiniz. Cırt cırtla bunları zemine yapıştırdık. Sizlerde bu işlemleri yaptırdıktan sonra hayvanları çiftliğe koyup kapılarını kapatabilirsiniz.

keçe aktivite kitabı örneği

keçe aktivite kitabı nasıl yapılır

evde keçe aktivite kitabı

Burada da akvaryum için mavi keçe ve balıklar içinde farklı renklerde keçeler kullandık. Oynar gözlerle balıkları daha canlı göstermeye çalıştık. Bu da keçe kitabımızın bir bölümü.

keçe aktiviteleri

Çocuklar İçin Keçeden Sayılar Kitabı

Bu bölümde can teyzemiz ile kızımın birlikte hazırladığı keçeden sayılar kitabı yer almaktadır 🙂 Sayı öğretiminde bu tarz somut dokümanlar kullanmak anlamayı kolaylaştıracaktır. Okul öncesi matematik öğretimi çok değer verdiğimiz bir alandır. Her öğrenme temelin sağlam olmasıyla anlam kazanır.

Yukarıda kendi el emeği yaptığım ürünlerimi sergiledim. Sizlerde evde çocuğunuzla beraber bu tarz etkinlik kitapları yaparak aşağıdaki kazanımlara dönük girişimlerde bulunabilirsiniz.

 • İnce motor becerilerinin gelişimi
 • Yaratıcılık
 • Şekil öğretimi
 • Eşleştirme becerisi
 • Tasarım ve düzen

Keçe kitabımızın şablonlarını kullanarak siz de çocuğunuzla bu eğlenceli çalışmaları yapabilirsiniz. İyi eğlenceler.

İndirmek için tıklayın keçe_aktivite_kitap_şablon

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Merhabalar siz bu tur urunleri stis yapiyomusunuz cunku benim boyle birseye ihtiyacim var fiat ne olur okul icin cok lazim oldugu icin sordum

 2. Ayça Hanım merhabalar.Bu aktivite kitabını kızım için hazırlamıştım.Satış yapmıyoruz ama sitede aktivite kitabının kalıpları bulunmaktadır.Kalıplardan faydalanarak rahat bir şekilde hazırlanabilir.İlginiz için çok teşekkür ederiz.

 3. Merhaba bende yapıyorum bu kitaptan keçeyi ne ile deldiniz kitap yapmak için şimdiden teşekkür ederim..

 4. Merhabalar ben Asiye Mollakerim.
  Bu keçe kitapta kullandığınız kalıpları nasıl alabilirim sizden. Kalıp üçreti nedir acaba. Şimdiden teşekkür ederim sevgilerimle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu