twitter
rss

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites
29 Mar

Bu sayfada kelebek teması altında hazırladığımız kelebek eşleştirme etkinliği yer almaktadır.

kelebek_eşleştirme_etkinliği

Şöyle bir değerlendirdiğimizde çocuklar zaman içerisinde varlıkları çeşitli özelliklere bağlı olarak eşleştirir.Bu tür eşleştirmeler nitelikleri ayırt etmenin farklı bir boyutudur.Eşlemeler algısal olarak benzerlikleri, ilişkileri,farklılıkları fark etmeyi gerektirir.

Eşleştirme becerisi,çeşitli özellikler açısından değerlendirerek desenle aynı olanı eşleştirme,benzer olanları eşleştirme,ilişkili olanları eşleştirme gibi becerileri kapsamaktadır.

Buradaki kelebek etkinliğimiz de birebir eşleme örneğidir.Bu etkinliğin yapılabilmesi için öncelikle özellikleri tanımak ve diğerlerinden farkının ne olduğunu saptamak gerekir.Aslında şöyle bir baktığımızda günlük yaşamda yaptığımız bir çok hareket ile çocuklarımız eşleştirme yaptığımızı görüyorlar.Mesela,eve gelen bütün çocuklara birer tane şeker verilip kendisine verilmeyen çocuk kendisine de ister.Bu tür eşleştirmeler basit ve önemsiz gibi görünse de çocuğun matematiksel düşünme becerisi üzerinde oldukça etkilidir ve ileride küme çalışmalarını kavramasında oldukça yardımcı olacaktır.

Burada çocuklar görsel algılarını kullanmaktadır.Çocuklar eşleştirme davranışlarını 1-2 yaşlarında gösterebilmektedir.Küçük yaşlarda daha basit ve az sayıda nesneler ile eşleştirme yapılıp, yaş ilerledikçe daha karmaşık eşleştirme becerisi gerektiren çalışmalar sunulabilir.

Eşleştirme becerisinin gelişimi için çocuklarınıza, hafıza kartları, dominolar, resimli tombalalar gibi eğitsel oyuncakları alıp aynı zamanda da evde de bu tarz etkinliklerle destekleyebilirsiniz.

İndirmek için tıklayınız…

kelebek_eşleştirme_etkinliği

İyi eğlenceler 🙂

Bir Yorum Yaz:

Preschool Activities,crafts Homeschool,montessori at home