twitter
rss

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites
19 Kas
  • Çocuğunuz için yapbozların (puzzle) zihinleri ve bilişsel gelişimleri için yararlı olduğunu sıklıkla duyuyorsunuzdur. Peki yapbozlar neden çocuğunuz zihinsel gelişimini destekler?
  • Çevreyi şekillendirme: Psikologlar çocukların bilişsel gelişiminin, çevrelerindekileri nesneleri manipüle etmelerinden etkilendiğini ortaya koymuştur. Yapbozlar ile çocuklar direk çevrelerindeki bir nesnenin şeklini ve görünüşü değiştirme fırsatına sahip olurlar.
  • El-göz koordinasyonu: Çocuklar yapbozun parçasını çevirdiklerinde, yerini değiştirdiklerinde, arkasında baktıklarında elleri ile gözleri arasındaki bağlantıyı öğrenirler. Gözleri ile gördükleri yap boz parçalarını, beyninin yapbozun nasıl olması gerektiğini veya hangi parçanın gerektiğini belirler. Beyin ve gözler birlikte çalışarak gerekli parçayı bulur, parçanın yerine oturması için uygun şekilde parçayı manipüle eder.
  • İnce motor beceriler: İnce motor beceri yazı yazmak ve birçok nesneyi kullanabilmek için gereklidir. Yapbozun parçalarını masadan almak uygun şekilde onu çevirmek gibi etkinlikler ince motor becerisini geliştirir.
  • Kaba motor beceriler: Küçük çocuklar için hazırlanan büyük parçalı yer yapbozları çocuğun yürüme, koşma, zıplama gibi gerekli olan kaba motor becerisini destekler.
  • Problem çözme becerisi: Etkin problem çözme becerisi günlük hayat için çok önemlidir. Çocuğunuz yapbozun birçok farklı parçasına bakarken ve parçaları farklı yerlere denerken aslında bu önemli beceriyi geliştirir.Problem çözme becerisini kullanarak çocuk deneme-yanılma yöntemi ile birçok sinir bağlantısını yapbozharekete geçirir.
  • Şekil kavramı: Küçük yaş çocukları hatta bebekler şekilleri tanımaya başlar. Yapboz yapan küçük yaş çocuklar parçayı tanır ve ayırt etmeli daha sonra yerine karar verir.
  • Hafıza: Tüm yapbozu yaparken çocuk ana resmin bir kısmını veya yerleşmeyen parçayı daha sonra kullanmak üzere aklında tutar.
  • Hedef belirlemek: Çocuk yapbozu yaparken daha etkin ve hızlı tamamlamak için kendine belirli bir strateji belirler.Bazı çocuklar önce dış kenarları ayırırken bazıları renklere göre parçaları ayırır.Daha sonra büyük resme ulaşmak için parçaları birleştirir.

Bu sayfada da bu eğlenceli ve yararlı olan yapboz etkinliklerini kendimiz hazırlayacağız..İlk önce aşağıda resmi verilen kuşları çıktı alıyoruz.İsterseniz dayanıklı olmasını isterseniz pvc yaptırabilirsiniz.Sonra büyük ve küçük boyutta olan kuş resimlerini kesiyoruz.Büyük olan kuş resmini aşağıda eklenmiş olan kalıpları kullanarak parçalara ayırıyoruz.Vee yapbozumuz hazır.İyi eğlenceler 🙂

Kuş resimleri;

baykuş_yapbozu_yapımı_okul_öncesi civciv_yapbozu_yapımı_okul_öncesi civciv_yapbozu_yapımı_okul_öncesi_etkinlik hindi_yapbozu_yapımı_okul_öncesi horoz_yapbozu_yapımı_okul_öncesi kendi_puzzlemi_yapıyorum kendi_yapbozumu_yapıyorum kiwi_yapbozu_yapımı_okul_öncesi kuş_türleri_yapbozu_yapımı_okul_öncesi kuş_yapbozu_yapımı_okul_öncesi ördek_yapbozu_yapımı_okul_öncesi (2) ördek_yapbozu_yapımı_okul_öncesi papağan_yapbozu_yapımı_okul_öncesi pelikan_yapbozu_yapımı_okul_öncesi penguen_eğlenceli_yapbozu_yapımı_okul_öncesi penguen_yapbozu_yapımı_okul_öncesi tavuk_yapbozu_yapımı_okul_öncesi (2) tavuk_yapbozu_yapımı_okul_öncesi yapboz_yapımı_okul_öncesi

Kesme kalıpları:

anasınıfı_puzzle_çalışmaları anasınıfı_puzzle_yapım_örnekleri el_yapımı_puzzle el_yapımı_yapboz kendi_puzzlemi_yapıyorum kendi_yapbozumu_yapıyorum okul_öncesi_eğlenceli_yapboz okul_öncesi_puzzle_kesme_kalıplar okul_öncesi_puzzle_kesme_kalıpları okul_öncesi_puzzle_kesme_kalıpları_eğlenceli okul_öncesi_puzzle_kesme_kalıpları_güzel okul_öncesi_puzzle_kesme_kalıpları_muhteşem puzzle puzzle_nasıl_yapılır (2) puzzle_nasıl_yapılır puzzle_yapımı_kalıpları puzzle_yapıyorum şekillerden_puzzle_parçaları şekillerden_yapboz_parçaları yapboz yapboz_nasıl_yapılabilir yapboz_nasıl_yapılır yapboz_yapımı_kalıpları yapboz_yapıyorum

Bir Yorum Yaz:

Preschool Activities,crafts Homeschool,montessori at home