İLKOKUL ETKİNLİKLERİOYNARAK ÖĞRENİYORUM

Kesirlerle Tombala

 

Kesir Öğretimi İçin Oyun

kesirler_oyun

 

kesirler_etkinlik

 

kesirler_tombala

 

Bu oyunumuzda amacımız çocuklarımızı hem eğlendirmek hem de onlara bir şeyler öğretmek.Çocuklarımıza bir şeyleri öğretirken somut şeylerden yola çıkmalıyız ki çocuk daha çabuk ve kalıcı öğrenebilsin.Bu oyunumuzda matematiği biraz oyun eşliğinde sunacağız çocuklara.

Malzemeler;

  • Çeşitli renklerde fon kağıtları
  • Markör ya da keçeli kalem
  • Torba

Oyuna Hazırlık

Bu oyunumuzda çocuklara kesirleri öğretmeyi amaç edineceğiz.Öncelikle elimizde buluna fon kağıtları 6 eşit parçaya bölüyoruz daha sonra her bir bölmeye bir kesri ifade eden şekil çiziyoruz.Bu şekiller çocukların yaşlarına göre de şekillenebilir.Mesela 4 sınıf çocuğuna daire üzerine çizimler yaparken daha küçük çocuklara elma yarısı portakalın 3/4 şeklinde de çizilebilir ya da çıktı da alınabilir. Kesirler ilgili materyallerimizi hazırladıktan sonra bu materyallerde olan kesirleri ifade eden sayıları küçük kağıtlara yazıyoruz.1/2 3/6 bunun gibi.Daha sonra bu yazdığımız sayıları bir torbaya dolduruyoruz.

Oyunun Oynanışı

Hazırladığımız materyalleri sınıftaki öğrencilerimize dağıtıyoruz.Yalnız her bir kağıtta farklı sayıları ifade eden şekiller yada en fazla 3 4 kişi de iki üç şekil aynı olmalıdır.Daha sonra herkese kağıtlar dağıtıldıktan sonra torbamızdan sayılar çekiyoruz ve hangi kesre denk geliyorsa oraya işaret yada sayıyı koyuyoruz.İlk tombalayı bitiren kişiyi birinci seçiyoruz ve bu şekilde devam ediyoruz.

Oyunun Bize kazandırdıkları

  • Çocuklara somut şeyler sunduğumuz için daha hızlı ve çabuk kavramalarını sağlamış oluyoruz.
  • Oyun ile beraber çocukları sıkmadan dolaylı yoldan onlara bir konuyu öğrenmelerini sağlıyoruz.Yani oyun sayesinde bu dönemde fazla dikkat toplayamayan çocukların dikkati çekmeyi ve derse katılımını sağlamış oluyoruz.İyi eğlenceler:)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu