DOSYALAREĞİTİCİ MATERYALLEREn Çok OkunanlarİLKOKUL ETKİNLİKLERİKARMA KONULAROYNARAK ÖĞRENİYORUM

Keyifli Ev Atölyem

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde Sivas Valiliği Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü’nün özenle hazırladığı toplamda 5 kategoriden oluşan “Keyifli Ev Atölyem” etkinlik kitabı ilkokul öğrencilerimiz için hem anne babalara hem de öğretmenlere güzel bir kaynak sunmaktadır.

Ailece Evde Yapılacak 100 Etkinlik

İlkokul ve anaokulu düzeylerinde hazırlanan ve eğlenirken öğreneceğiniz bu etkinlik kitaplarında,görsel hafıza çalışmalarından,geleneksel oyunlara; STEM etkinliklerinden,origamiye kadar pek çok faaliyet ve etkinliğe yer verilmniştir.Azami derecede istifade etmenizi temenni ediyoruz. Bu vesileyle başta Sivas Valisi Salih Ayhan,Sivas İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı ve değerli ekip arkadaşlarına bu güzel çalışma için teşekkürlerimizi sunuyoruz.Etkinliklerin daha fazlası için http://sivasarge.meb.gov.tr/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

1-STEM

2-GÖRSEL HAFIZA

3-ORİGAMİ

4-GELENEKSEL OYUNLAR

5-HAYAL GÜCÜ

6-KÜÇÜK ETKİNLİKLER

Evlerde kaldığımız bu tatil sürecinde çocuklarımızın gelişimi için çok önemli olan etkinliklere mutlaka göz atmalısınız.

1-STEM

İçinde bulunduğumuz çağda, tüm bireylerden meraklı, araştırmacı ve üretici olması beklenmektedir. Bu sebeple, bireylerin soru sormalarını, araştırmalarını, üretmelerini ve buluş yapmalarını teşvik edici ve bu konulardaki yetenek ve ilgilerini ortaya çıkarıcı eğitim süreçlerine girmeleri gerekli görülmektedir.

Bireylerin soru sorma, araştırma, üretme, buluş yapma becerilerini ve ilgilerini ortaya koyabilmesi için eğitim süreçlerinde STEM disiplinleri alanlarındaki bilgilerini ve becerilerini bir araya getirebildikleri proje tabanlı öğrenme STEM eğitimi etkinliklerinin içine dahil edilmeleri gerekmektedir. ( http://scientix.meb.gov.tr/ )

2-GÖRSEL HAFIZA

Çocuğun görsel hafızasına yönelik çalışmalar veya etkinlikler öğrenilenlerin daha kalıcı olmasını sağlamaktadır.Bizler anne babalar olarak çocuklarımızın daha iyi kavraması ve uzun süre hafızasında tutabilmesi için bilgileri görsel olarak onlara sunmamız gerekmektedir.Bu konuda daha önce yaptığımız ve eklediğimiz çalışmalara da göz atmak için tıklayınız.

3-ORİGAMİ

Kağıt katlama çalışmaları olarak bilinen origami,eğlenceli bir sanat etkinliğidir.Kağıtları katlayarak,yapıştırıcı kullanmadan şekiller oluşturabilme sanatı origami olarak adlandırılır.

Origami çocukların yeteneklerini keşfetme açısından kullanılabilir.Eğlenceli ve kolay origami çalışmaları ev ortamında ve sınıf ortamlarında yapılabilir.Çok uzun olmayan 7-8 adımda sonuca ulaşabilecekleri origami çalışmalarını bir müdddet sonra bozarak kendileri yapmaktadırlar.Çocukların origami çalışmalarını yaparken dikkatlerini aşırı yoğunlaştırdıkları bilinmektedir.

4-GELENEKSEL OYUNLAR

Geleneksel çocuk oyunları daha çok açık havada ve grupla oynanan, her oyunun kendine özgü kuralları belirlenmiş, kazanan ve kaybedenin olduğu, sanal olmayan, sosyal paylaşım aktiviteleridir. Çocuk o ortamda arkadaş kazanır, duygular paylaşılır, kabul görür, beğeni alır, onaylanmazsa profilini düzenler.
Çocuk oyunları olarak aklımıza ilk gelenler saklambaç, körebe, yakartop, istop, mendil kapmaca, köşe kapmaca gibi oyunlardır. Bunlar çocuğun hem mekan algısını geliştirir hem de beden imajı oluşturmasını sağlar. İp ya da topla oynanan bazı oyunlar zamanlama, hızlı düşünme, çabuk karar verme ve uygulama, ritim duygusu ve yön kavramlarını da beraberinde öğretir.
Oyunu kurallarıyla oynayan çocuk davranışlarının sonucuna katlanma, bazen rekabet, bazen empati geliştirme, konsantrasyon kazanma ve daha dikkatli olmaya adaydır.

5-HAYAL GÜCÜ

Hayal gücü kullanılarak ve bir role bürünülerek oynanan yaratıcı oyunlar, çocukların özellikle problem çözme becerilerini geliştirme konusunda oldukça faydalıdır.

Bu konuda yapılan araştırmaların gösterdiğine göre, hayal gücünü kullanarak kendi hikayelerini kurup, belirledikleri rollere bürünerek oyun oynayan çocukların, yetişkin olduklarında daha yaratıcı ve problem çözmede daha etkin oldukları gözlemlenmiştir. Bu tarz oyunları oynayan çocuklar, karar verme aşamalarında ön yargıları oluşturmadan hareket ederek, bağımsız düşünebilme yetilerini geliştirirler

6-KÜÇÜK ETKİNLİKLER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu