Duyu Eğitimi EtkinlikleriHAYVANLARİNCE MOTOR ETKİNLİKLERİ

Kirpilerle Renk Etkinliği

Renk Kavramı Etkinliği

Bu sayfada değerli annemiz Zehra ŞEN’in baldan tatlı oğlu için hazırladığı kirpilerle renk eşleştirme etkinliği bulunmaktadır.Bu harika etkinlikleri bizimle paylaştığı için kendisine çok teşekkür ederiz.Emeğinize ellerinize sağlık.

oyun_hamurundan_kirpiler

oyun_hamurundan_kirpi_yapımı

Oyun hamurundan diğer hayvan figürleri yapım aşamalarını sitemizden inceleyebilirsiniz.

Oyun Hamurunun Faydaları

Oyun hamuru çocukların üreticiliklerini geliştirmenin en eğlenceli yollarından biri. Çocuğunuz 18 aydan itibaren oyun hamuruyla oynamaya başlayabilir. 3 yaşına kadar hamurdan şekil yapamasa da hamuru ellemek, mıncıklamak, yuvarlamak ve kesmek onun için yeterli olacaktır. Bu yaş grubundaki çocuklara şekilli kurabiye kalıpları veya yüzeyi desenli objeler verip, bunları hamura bastırıp değişik şekiller yaratmasını sağlayabilirsiniz.

Oyun hamuruyla oynamak çocuğun mekan bilincini geliştirir. Her malzemenin kendine has bir yapısı olduğunu ve materyallerin form değiştirebildiğini öğrenir. Çocuklar 3 yaşından itibaren hamura şekil vermeye başlayabilir. Yaptığı eserleri saklamak, arkadaşlarına ve çevresindekilere göstermek isteyecektir. Çocuğun yarattığı eserleri sergilemek ve saklamak onda başarı hissi uyandırır ve kendine güven duymasını sağlar.

Çocuğun odasına eserlerini sergileyebileceği bir raf ya da dolap koymak iyi bir fikir olabilir. Yaşı ilerledikçe daha detaylı ve düzgün şekiller yaratabilir, renkli hamurları karıştırıp yeni renk kombinasyonları oluşturabilir. Bu dönemde ona kil hamuru veya kağıt hamuru gibi değişik malzemeler vererek üreticiliğini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Hatta biraz yardımla kolyeler, bilezikler, biblolar bile yapabilir. Çocuğunuz bunları takmaktan veya hediye etmekten de ayrı bir keyif alacaktır.Oyun hamuru çocukların hayal güçlerini geliştirmenin yanında;

  • El ve parmak kaslarının gelişimine destekler.
  • El-göz koordinasyonu sağlar.
  • Yumuşak ve sert kavramlarının öğrenilmesine yardımcı olur.
  • Şekillerin ve renklerin öğrenilmesinde eğlenceli bir yol olarak kullanılabilir.
  • Aynı zamanda çocuğun kendini ifade etme aracı olarak görebiliriz.Çocuğun oyun hamuruna verdiği şekiller üzerinde onunla konuşarak onun iç dünyasını anlamamıza yardımcı olabilir.

Küçük yaş gruplarında oyun hamuru ile oynarken yalnız bırakmamaya dikkat edilmelidir.

  • Evde hazırlayabileceğiniz oyun hamuru tarifi için sitemizdeki evde oyun hamuru nasıl hazırlanır? adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Siz de oyun hamurundan hazırlayabileceğiniz bu tarz eğlenceli etkinliklerle çocuğunuzun gelişimine destek verebilirsiniz.İyi eğlenceler 🙂

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu