HAYVANLARİNCE MOTOR ETKİNLİKLERİMEVSİMLER

Kışın Hayvanlar Nerede Yaşar ?

Okul Öncesi Çocuklar İçin Kış Etkinlikleri

Bu sayfada kış temamız altında hazırladığımız kış hayvanları etkinliği yer almaktadır.

  • İlk çocukluk veya okul öncesi dönem diye adlandırılan sıfır-altı yaş grubu çocuklarındaki dil gelişimi, özellikle Türkçe’nin eğitim ve öğretimi açısından özenle üzerinde durulması gereken temel dil devresidir. Bu devrede, okul öncesi çağındaki çocukların dil kurallarına uygun olarak konuşabilmeleri, öğrendikleri sözcükleri yerli yerinde kullanabilmeleri ve öğrendiklerini doğru telaffuz edebilmeleri büyük önem taşımaktadır.
  • Etkin bir şekilde dinleyebilen ve konuşabilen çocuk başkalarıyla ilişkilerinde başarılı olduğu gibi etkin öğrenme stratejileri geliştirmekte ve okuma yazma becerisi kazanmada da öne çıkmaktadır. Yaşına uygun dil becerileri geliştiremeyen çocuklar ise sosyal uyumsuzluk, okuma zorluğu yaşamakta ve okulda çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir.
  • Bu nedenlerle okul öncesi dönemde çocukların dil gelişimlerinin desteklenmesinde farklı etkinlik ve yöntemler kullanılmalı; çocukların eğitim ortamları farklı materyallerle zenginleştirilerek dil gelişimi için uyarıcı hâle getirilmelidir.(Gökhan Kayılı, Sezai Koçyiğit, Filiz Erbay: Montessori Yönteminin Beş – Altı Yaş Çocuklarının Alıcı Dil Gelişimine Etkisinin İncelenmesi (Türkiyat Araştırmaları Dergisi-347))

okul_öncesi_kış_etkinlikleri

kışı_hayvanlar_nereye_gider

montessori_winter_activities

  • İlk önce peçetelerimizi parçalayıp buruşturduk, parmak kaslarımız güzel güzel çalıştı 🙂

winter_language_activities

where_to_go_animals_in_winter

  • Sonra buruşturduğumuz peçeteleri prit ile resmimizin üzerine yapıştırdık.

winter_animals_activities

okul_öncesi_kar_etkinlikleri

kış_hayvanları_etkinlik_örnekleri

  • Yapıştırdıktan sonra kar yağınca havanın nasıl olduğundan bahsettik.Soğukta üşüyen hayvanlarımızı evlerine yerleştirdik 🙂
  • Bu etkinliğimiz üzerinden vakit geçtikten sonra devamı niteliğinde  ressam tahtası üzerine hazırladığım eşleştirme etkinliğini yaptık.Ceren hayvanları evine ilerletirken çok mutlu oldu 🙂

okul_öncesi_winter_matching

kış_hayvanlarını_öğreniyorum

evde_etkinlik_önerileri

kışın_hayvanlar_nerelere_gider

 

okul_öncesi_kış_eşleştirme_etkinlikleri

eşleştirme_etkinlikleri

kışın_hayvanlar_ne_yapar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu