İNCE MOTOR ETKİNLİKLERİMEVSİMLER

Kozalak Etkinliği

Evde Kozalak Sanat Etkinliği

Bu sayfada kızım ile sonbahar teması altında hazırladığımız bir başka etkinlik yer almaktadır.

parmak_becerilerini_geliştiren_etkinlikler

Malzemelerimiz; kozalak ve sarı,kırmızı,yeşil,kahve,sarı renklerde grafon kağıtları.

parmak_kaslarını_geliştirme

 

okul_öncesi_sonbahar

 

grafon_kağıdından_etkinlik

 

kozalaktan_etkinlik

 

evde_eğlenceli_etkinlikler

Grafon kağıtlarını parçalarken parmaklarımız bol bol çalıştı 🙂

evde_oyun_önerileri

 

okul_öncesi_sonbahar_etkinliği

Çocukların ellerini ve parmaklarını kullanmayı gerektiren beceri grubunu ince motor becerileri olarak ifade ediyoruz. Çocukların el-göz koordinasyonu ne kadar iyi gelişirse ellerini o kadar iyi kullanabilirler.Günlük yaşam becerilerini değerlendirdiğimizde yaşamımız için gerekli olan birçok adımı yapabilmek için bu beceri grubunu kullanıyoruz. Ellerini,parmaklarını iyi kullanamayan çocuklar günlük yaşam becerilerini yerine getirmekte zorlandığı gibi okul hayatı da olumsuz etkilenmekte, yazı yazmakta zorlanmaktadır.Akademik başarısızlığın sebep olduğu özgüven yetersizliği de çocuğun sosyal gelişimini  olumsuz etkilemektedir.

Dikkat, doğumdan itibaren geliştirilebilen bir beceridir. Çocuğun uyaranları takip edebilmesi, odaklanma gücü ve süresi, nesneler arasındaki ilişkileri kavraması oldukça önemli süreçlerdir.Bir çocuk ne kadar zeki olursa olsun başarı için dikkat çok önemli bir katkıdır.Siz de evinizde bu tarz etkinliklerle çocuğunuzun  dikkat ve odaklanmasını ve ince motor becerilerinin gelişimini destekleyebilirsiniz.

Fakat burada dikkat etmemiz gereken bir nokta söz konusu.Her çocuğun dikkat ve odaklanma süresi aynı değildir.O yüzden sakın çocuklarımızı birbirleri ile kıyaslamayalım.Bizim tek yapmamız gereken çocuğumuzun yaşıyla birlikte aşama aşama gelişmekte olan konsantrasyon süresini dikkatli bir şekilde takip etmek ve onun öğrenme biçimlerini göz önünde bulundurarak gelişimine katkı sağlamaktır.

İyi eğlenceler 🙂


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı