En Çok OkunanlarİLKOKUL ETKİNLİKLERİİLKOKUMA YAZMA ÖĞRETİMİ

Küp ile Hece Kelime Okuma Etkinliği

İlk Okuma Yazma Öğretimi

Okul öncesi dönemde veya ilkokul 1.sınıfta okuma yazma öğretimi başlayabilir.Ama unutulmamalıdır ki eğer okuma yazma öğretimi okul öncesinde yapılacaksa yine profesyonel bir şekilde sınıf öğretmenleri tarafından yapılmalıdır.

Ben kızıma okul öncesi dönemde okuma yazma öğretmeye başladım.Bir önceki etkinliğimiz olan ilkokuma yazma tombala oyununu da mutlaka inceleyiniz.Daha önce de 1.sınıf okuturken 2 öğrencim okuma yazma bilerek geldi ve sınıfta sıkılma vs hiç bir sorun yaşamadılar.

İlkokuma Yazma Hece Kelime Etkinlikleri

Bugün hem eğlenceli hem de yapımı çok kolay ve maliyeti neredeyse olmayan bir materyal oluşturacağız.

İhtiyacımız olan malzemeler;

  • Evdeki ilaç krem vs gibi atıl olan herhangi bir kutu(her türlü kutu olabilir)
  • Yapıştırıcı
  • Fon kağıdı
  • Tahta kalemi

Elimizde bulunan kullanmadığımız kutuları öncelikle fon kağıdı ile kaplıyoruz . Daha sonra kapladığımız küplere verdiğimiz sesler ile oluşturduğumuz hece ya da kelimeleri yazıyoruz. Evet eğlenceli materyalimiz hazır.Ayrıntılı resim çekmeyi unutmuşum sizlerde aşağıdaki resimlere bakarak değişik versiyonlarını oluşturabilirsiniz.

hece kelime etkinliği
hece kelime etkinlikleri

Ben genellikle anlamlı olan hece ve kelimelerle etkinlik seviyorum ama bu etkinlikte az da ola”ka” gibi anlamsız hecelerde var.Bazı öğretmen arkadaşlar anlamsız heceleri vermediği takdirde rahat hissetmiyor kendilerini.Şimdi sıra oynamakta.

Nasıl Oynanır?

Oluşturduğumuz küplerimizi havaya  atarak gelen kelime veya hecelerin o küpü atan öğrencilerimiz tarafından okunmasını sağlıyoruz . Öğrenci küpü havaya atar ve yere düşen küpün üstündeki hece ve ya kelimeyi yüksek sesle okur.Bazen de biz atıp bi,r öğrenci seçerek okumasını sağlayabiliriz.Bu sayede hem eğlenmiş hem öğrenmiş oluyoruz.

Hatta o kelime veya hece ile bir cümle kurmasını isteyerek çocuklarımızın hayal gücü gelişimi destekleyebiliriz .

Cümle kurma etkinlikleri dikteye nazaran daha az stresli ve daha sonuç odaklı çalışmalardır.Hatta her sesin sonunda bu tarz etkinlikler yaparak hiç dikte yapmayabilirsiniz.Öğrenci kendi oluşturduğu cümlesini defterine yazabilir ve değişik cümlelerde kurabilir.

Her zaman dediğimiz gibi mesele bizim hayal gücümüzde,bu tarz etkinliklerde nasıl bir çalışma yapılacağını çocuklarımıza bırakalım.ellerine aldıkları küpler ile  kendi oyunları kursunlar ?

Hatta bu oyunu çocuklarımız arasında 2-3 grup oluşturarak 1 .grup küpleri attığında karşı taraftaki gruptan eşleştiği kişinin okumasını isteyerek bir oyun haline getirebiliriz.Bu sayede aradaki tatlı rekabeti hem de kolay olan ve kalıcı olan akran öğrenmesini sağlayabiliriz?

Haydi çocuklar şansınıza hangi hece hangi kelime at küpünü oku heceni , kelimeni.İyi öğrenmeler.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu