DOSYALARGünlük Yaşam Becerileri EtkinlikleriİNCE MOTOR ETKİNLİKLERİŞEKİLLER

Makas İle Kesme Çalışmaları

Makas tutma ve kesmeyi öğretme çalışmaları

  • Çocuklar yazı yazarken ve makas kullanırken aynı parmak ve kasları kullanırlar.Dolayısıyla çocukların  doğru bir şekilde makas ile kesme yapabilmeleri gelecekte düzgün güzel yazı yazmalarını da kolaylaştırmaktadır.Eğer henüz çocuğunuz daha küçükse ve makas kullanmaya hazır olduğunu düşünmüyorsanız o zaman mutfakta salata maşası ile elma vb. aktararak egzersizlere başlayıp eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.
  • İlk önce parmaklarını makas üzerine doğru bir şekilde yerleştirmeye çalışın.Makas kullanmayı öğrenmeye başladıkları zaman kullanılmış kağıtları, gazete kağıtlarını vererek uzun şeritler kesmelerini isteyin. Unutmayın onlar için zorlu ve alışılmadık bir süreç olacak o yüzden ne kadar çok pratik o kadar iyi… Tüm atmak istediğiniz mektupları, faturaları, zarfları verebilirsiniz.Aynı çalışmayı hamurlarla ve hamur makasları ile de yapabilirsiniz. Kendilerine güvenlerinin artması için iyi bir çalışma.
  • Şimdi artık zorluk derecesini biraz arttırabilirsiniz. Bir şekil çizin ve çizgilerden kesmesini isteyin işte burada yan çizmeler hafif mızmızlanmalar başlıyor. Pes etmeyin eğlence burada. Güzel bir faaliyet için makası kullanmak gerekiyor, bu çalışmayı da başardıktan sonra artık uzmanlık kademesine geçebilir. Zigzaglar ve farklı zorlu şekilleri kesmek onu korkutmayacak.
  • Tabi ki ilk başlarda o keserken kağıdı sizin tutmanız normal. Ne de olsa birlikte ekip çalışmasının keyfi hiç bir şeye değişilmez 🙂

Bu sayfada da eğlenceli kesme ile kesme çalışma sayfaları bulunmaktadır.Çocuklarımız için ilk etapta zor olan bu süreci eğlenceli etkinlik sayfaları ile renklendirebilirsiniz.Diğer kesme çalışmaları için web sitemizi inceleyebilirsiniz.

İyi eğlenceler 🙂

makasile kesme çalışmaları

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Renkli ve renksiz iki çalışma var, sınıfta uygulama şekli hakkında bilgi verebilir misiniz?

    1. Makas kullanımının yanında ince motor becerilerini geliştirici boyamalar yapabilmesi adına iki çeşit olarak verilmiştir.Etkinlik kazanım olarak makas kullanımı+renkleri pekiştirme amacına yöneliktir.İyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu