HAYVANLARSANAT ETKİNLİKLERİ

Makyaj Pamuğundan Tırtıl Yapımı

Okul öncesi dönemde etkinlikler yapmak çocukları okula hazılamanın en kolay yoludur.Bu sayfada kızım için hazırladığım makyaj pamuğundan tırtıl yapımı etkinliği bulunmaktadır.

Tırtıl Nasıl Yapılır?

Malzemeler;

  • Makyaj pamuğu
  • Kulak çöpü
  • Silikon
  • Parmak boyası

makyaj_pamuğundan_tırtıl_apımı

Makyaj pamuklarını tırtıl oluşturacak şekilde silikon ile resim defterimize yapıştırıyoruz.

kulak_çöpü_ile_etkinlikler

okul_öncesi_tırtıl_etkinlikleri

eğlenceli_tırtıl_etkinlikleri

Etkinlik kulak çöplerinin parmak boyasına batırılıp makyaj pamuklarının boyanması şeklinde gerçekleştirilir.

Diğer tırtıl etkinliklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

  • Sanat etkinlikleri üreticiliği ve estetik duyarlılığı geliştirmeye yardımcı olan etkinliklerdir.Sanat etkinliklerinde dikkat etmemiz gereken en önemli nokta ise önemli olanın sonuç değil kullandığımız yöntemler olduğudur.Bu sebeple çocuklarımız için yeterli zaman,etkinliklerini rahatlıkla  gerçekleştirebileceği genişlikte bir yer,yaşına,gelişim düzeyine ve bireysel farklılıklarına uygun olan araç ve gereçler sunarak bu alandaki yeteneklerini daha iyi ortaya çıkarması için onlara destek olmalıyız.
  • Bu şekilde iyi planlanmış sanat etkinlikleri ile çocukların farklı malzemelerle karşılaşması onların psikomotor,bilişsel,duygusal,sosyal gelişimlerine destek vermektedir.Okul öncesindeki sanat eğitimi, çocukların isteyerek, zevk alarak katılacağı etkinlikler aracılığı ile kendisini etkileyen,merak ettikleri nesne ve durumlara ilişkin olumlu tutum ve davranışlarını geliştirmeyi, duygu ve düşüncelerini ifade edebilmeyi destekleyici nitelikte olmalıdır.
  • Sanat etkinlikleri sırasında çocukların çalışmalarına müdahale edilmesi (örnek verme,çizgilerini düzeltme,baskı yapma,aynen taklit etmesini isteme) onların üreten bir birey olmasını,hayal güçlerini ve bağımsızlık duygularının gelişimini olumsuz etkilemektedir.Böylece yetişkine olan bağımlılıkları artar ve kendilerini özgürce ifade etme istekleri engellenmiş olur.
  • Kısaca ifade etmek gerekirse sanat, bireyin duygusal dışavurumunun, kendisini tanımasının, kişiliğinin gelişmesinin ve sosyalleşmesinin en önemli aracıdır. Okul öncesinden itibaren sanat eğitimiyle desteklenmiş sosyal ve duygusal kazanımlar, istendik sanatsal bilgi ve beceriler; çocuğun yaşamı süresince olgunlaşıp gelişecek olan yeteneklerinin ve güzel sanatlara ilişkin bakış açılarının gelecekteki zenginlikleri olarak düşünülmelidir.
  • Bunun için önce çocuğumuzu iyi bir şekilde gözlemleyip resim,müzik dans vs. hangi sanat dalında mutlu olduğunu belirlememiz lazım.Sonra bu sanat dalında onun bireysel farlılıklarını göz önünde tutarak,  yaşına ve gelişimine uygun etkinlikler hazırlayarak bu alandaki gelişimine eşlik etmeliyiz.Eğer bu şekilde ilerlersek çocuğumuzu sevmediği bir alanda zorlamamış oluruz ve kendine olan güvenini olumsuz etkilenmez.
  • En önemli olan şey; çocuklarımızın kendi becerileri ve istekleri doğrultusunda yol almasıdır.

İyi eğlenceler 🙂

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu