Duyu Eğitimi EtkinlikleriEĞİTİCİ MATERYALLERFEN DOĞA ETKİNLİKLERİ

Montessori Koku Tüpleri-Geliştirilmiş Materyal

Montessori Etkinliği

  • Beş duyu organımız bizlerin dünyaya açılan pencereleridir. İnsan beyni hayatının ilk yıllarında ne kadar çeşitli dokularla, tatlarla, seslerle, görüntülerle ve kokularla tanışmış ise o kadar gelişkin olur. Bir çocuk sadece çevresinin elverdiği veya tesadüfen maruz kaldığı kadar bu beş duyu organını kullanırsa keşfedemediği sonsuz duyudan habersiz bir zihin yapısına sahip olur. Böylece zihinsel temel fonksiyonları kısırlaşır. Tanımak ve farklılıkları ayırt etmek, bütünleştirmek ve soyutlaştırmak, eşleştirmek, gruplamak ve tasnif etmek aynı, özelliklerde seriler yapmak duyu organlarının egzersizidir.
  • Milli Eğitim Bakanlığı’nın duyu eğitimi ile ilgili yayınladığı güzel bir çalışma.Duyu eğitiminin önemine ve her bir duyuyu geliştirici örnek etkinliklere değinilmiş. https://www.eviminaltintopu.com/duyu-egitimi/#ixzz3xUYziI9g
  • Montessori tüm duyu organları için materyal geliştirmiştir. Boyutların farklılığını kavratan, biçimler ve renkler, farklı özelliklerde yüzeyleri olan ve farklı kalitelerde materyaller, farklı ağırlıklar, kokular, farklı tatlar, farklı ses tonları ve farklı ısılardaki materyallerin sıcaklık derecelerine göre sıralanması duyu eğitimi diye adlandırılmıştır. Geleneksel eğitim sisteminde kullanılan eğitici oyuncaklar ve kavram öğretimine yönelik araç gereçlerde birden fazla özellik verilmesi çocuklarda kavram kargaşasına neden olmaktadır. Montessori eğitiminde bütün duyu materyallerinde her seferinde sadece bir duyuya yoğunlaşma sağlanır ve böylece bir tek duyuya yönelik uyaran diğerlerinden sıyrılarak daha güçlü bir etkiyle ortaya çıkar. Çocuklarda kavram kargaşasına neden olmaz.(paletmontessori.com)

montessori koku şişeleri

  • Montessori duyu materyallerinden bir tanesi de koku tüpleridir.Montessori koku tüpleri içerisine belirgin kokular konulmuş 6 çift tüpten meydana gelmektedir.Amaç koku duyusunu geliştirme ve hassaslaştırmaktır.Vanilya,tarçın,nane,limon,karanfil,kahve kokuları kullanılır.Eşleme yapılabilmesi ve hata kontrolü adına mutlaka etiketleme yapılması gerekir.
  • Ben de beş duyumuzu ele alırken  koklama duyumuz için kızıma  ev yapımı koku şişeleri hazırladım.

ev yapımı montessori koku tüpleri

montessori koku tüpleri uyarlaması

  • Şişeleri kozmetikçi ve eczanelerde bulabileceğiniz esans şişelerini yıkayıp balonla kaplayarak oluşturdum.İçlerine pamuk yerleştirip esanslardan birkaç damla damlattım.Alt kısımlarına hata kontrolü için nokta etiket yapıştırdım.Kahve ise kokuların birbirine karışmaması için kullanılıyor.

okul öncesi koklama duyusu etkinlikleri

montessori duyu eğitimi etkinlikleri

evde hazırlanabilecek montessori duyu materyalleri

koklama duyusu etkinlik örnekleri

montessori duyu materyalleri uyarlaması

okul öncesi duyu etkinlikleri

  • Çalışma bir sıradaki kokunun aynısını diğer sırada bulup altındaki etiketlerden kontrol edilerek ilerliyor.Koku tüpleri çalışması sonrası kitabımızı okuyarak koklama duyumuz hakkında bol bol konuştuk 🙂

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu