Duyu Eğitimi EtkinlikleriEĞİTİCİ MATERYALLER

Montessori Ses Tüpleri-Geliştirilmiş Materyal

 

 • Beş duyu organımız bizlerin dünyaya açılan pencereleridir. İnsan beyni hayatının ilk yıllarında ne kadar çeşitli dokularla, tatlarla, seslerle, görüntülerle ve kokularla tanışmış ise o kadar gelişkin olur. Bir çocuk sadece çevresinin elverdiği veya tesadüfen maruz kaldığı kadar bu beş duyu organını kullanırsa keşfedemediği sonsuz duyudan habersiz bir zihin yapısına sahip olur. Böylece zihinsel temel fonksiyonları kısırlaşır. Tanımak ve farklılıkları ayırt etmek, bütünleştirmek ve soyutlaştırmak, eşleştirmek, gruplamak ve tasnif etmek aynı, özelliklerde seriler yapmak duyu organlarının egzersizidir.
 • Milli Eğitim Bakanlığı’nın duyu eğitimi ile ilgili yayınladığı güzel bir çalışma.Duyu eğitiminin önemine ve her bir duyuyu geliştirici örnek etkinliklere değinilmiş. https://www.eviminaltintopu.com/duyu-egitimi/#ixzz3xUYziI9g
 • Montessori tüm duyu organları için materyal geliştirmiştir. Boyutların farklılığını kavratan, biçimler ve renkler, farklı özelliklerde yüzeyleri olan ve farklı kalitelerde materyaller, farklı ağırlıklar, kokular, farklı tatlar, farklı ses tonları ve farklı ısılardaki materyallerin sıcaklık derecelerine göre sıralanması duyu eğitimi diye adlandırılmıştır. Geleneksel eğitim sisteminde kullanılan eğitici oyuncaklar ve kavram öğretimine yönelik araç gereçlerde birden fazla özellik verilmesi çocuklarda kavram kargaşasına neden olmaktadır. Montessori eğitiminde bütün duyu materyallerinde her seferinde sadece bir duyuya yoğunlaşma sağlanır ve böylece bir tek duyuya yönelik uyaran diğerlerinden sıyrılarak daha güçlü bir etkiyle ortaya çıkar. Çocuklarda kavram kargaşasına neden olmaz.(paletmontessori.com)

montessori ses kutuları

 

 • Montessori duyu materyallerinden bir tanesi de ses tüpleridir.Montessori ses tüpleri biri mavi diğeri kırmızı kapaklı iki ahşap kutudan oluşmaktadır.Her kutunun içerisinde 6 şar adet farklı sesler çıkaran silindir şeklinde ahşap tüp bulunur ve her iki kutudaki tüpler birer çift oluştururlar.Kırmızı kapaklı kutuda bulunan  tüpler kırmızı,mavi kapaklı kutuda bulunan tüpler mavi kapaklıdır.Her bir kutuda bir miktar tuz veya pirinç veya kuru fasulye bulunmaktadır.Her ses tüpünün altında çifti ile aynı renkte etiket bulunur ve bu hata kontrolünü sağlar.
 • Montessori ses tüpleri farklı tonlamadaki seslerin ayırt edilmesi ve derecelendirilmesine yöneliktir.
 • Çocuk kutuyu salladığında kutudan çıkan ses mavi kapaklı diğer alette bulunan kutulardan çıkan sese denk düşmektedir.Çocuk kutulardan çıkan sesleri dinleyerek aynı sesi çıkaran kutuları eşleştirebilir ve daha sonra ses yoğunluklarına (yumuşak sesten sert sese doğru) göre kutuları sıralayabilir.
 • Ben de beş duyumuzu ele alırken  duyumuz için kızıma  ev yapımı ses tüpleri hazırladım.

ev yapımı montessori ses kutuları

 • Baloncuk şişelerini kahverengi yapışkanlı eva ile resimdeki gibi kapladım.

baloncuk şişelerinden ses kutuları yapımı

montessori ses kutuları

 • Baş kısmındaki beyazlıkları yok etmek adına kırmızı ve mavi elektrik bantları ile kapladım.

ev yapımı montessori materyalleri

ev yapımı ses kutuları

 • Kapak kısmına kırmızı ve mavi evaları resimdeki gibi yapıştırdım.

ev yapımı montessori duyu materyalleri

evde montessori uygulamaları

montessori ev etkinlikleri

montessori ses kutularını nasıl yapabilirim

montessori ses kutuları uygulaması

 • Alt kısımlarına ise hata kontrolü için çift oluşturacak şekilde nokta etiket yapıştırdım.

organlar kitap tavsiyesi okul öncesi

evde montessori etkinlikleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu