İLKOKUMA YAZMA ÖĞRETİMİ

‘n’ Sesi Hece ve Kelime Oluşturma

Her seste yapılması gereken ‘sesi hissettirme’ ve ‘sesi okuma yazma’ bölümlerini aynı işlemler tekrar edeceği için yazmaya ihtiyaç duymadım.’n’ sesinde direk hece ve kelime oluşturma bölümüne geçeceğiz.

Şunu unutmayalım, her heceyi her kelimeyi sınıf ortamında veremeyiz.Böyle yapmaya çalıştığımız taktirde diğer derslere vakit ayıramayız.Unutmayalım ki matematik dersi de okuma yazmayla beraber ilerlemelidir.

Önceki derslerimizde ‘n’ sesini hissettirme,okuma-yazma çalışmalarını yaptık.Artık hecelerle başlayabiliriz.

‘an’

Tahtaya ‘a’ sesini ve ‘n’ sesini boşluklu bir şekilde yazıp teker teker okutalım.Sonra bu iki sesin arkadaş olduğunu söyleyip yan yana getirelim.Bu şekilde okumalarını sağlayalım.Sonradan bizde örnek okuma yapabiliriz.’an’ hecesini 3 satır yazdıralım.Cümle kurup yazma aşamasında sıkıntı yaşayabilecekleri için sadece kurdukları cümleleri söylemekle yetinebiliriz.Artık cümle kurabileceğimiz çok hece ve kelimemiz olacak.

‘an’ hecesinden ‘anla’ ve ‘anlat’ kelimelerine ulaşabiliriz.Vaktimiz olmazsa evde 3 er satır yazıp ikişer tane cümle kurmalarını isteyebiliriz.Aynı zaman da sınıf ortamında da yapabilirler.Çok güzel cümleler çıkabileceğinden kuşkunuz olmasın.’anlat’ kelimesini yazmadan önce ‘bana bir masal anlat baba’ şarkısını dinleyebiliriz.

Bana Bir Masal Anlat Baba Şarkısı:

‘ana’

Bir önceki gün an-anla ve anlat hece ve kelimelerini vermiştik.Bugün ‘ana’ kelimesi ile başlayabiliriz.3 satır ana yazıp cümle kurmaları istenebilir.

Açık heceye ulaşma:

‘ana’ kelimesinde ‘a’ küsüp gitti .Ne kaldı diye soralım.’na’ cevabını vereceklerdir.Ne demek olduğunu sorduğumuz zaman ise anlamsız olduğu cevabını alacaksınız.O yüzden defterimize yazmaya gerek görmüyorum.

‘nal’

‘na’ hecesi anlamsızdı ve üzerinde fazla durmadık.Hemen na hecesine bir arkadaş aramaya koyulduk.Yanına ‘l’ sesini getirdik ve ‘nal’ kelimemiz oldu.Çocuklar nalın ne olduğunu bilmeyebilir o yüzden mutlaka görselini hazırlayıp sınıf ortamına asalım.Atın ayakkabısı olduğunu da söyleyelim.Nal ile alakalı bir hikaye anlatabilirsiniz.Daha sonra defterimize 3 satır yazıp cümleler kuralım.Cümleleri öğrencilerimiz kursun.Örneğin bu zamana kadar öğrendiğimiz bütün isimler nal almaya gitsin.

Ali nal al.

Ata nal al.

Talat nal al.    gibi….

Aynı zaman da bu cümleleri tahtaya da yazmaları istenebilir.Kendileri cümle kurunca öz güvenleri artacaktır.

‘anne’

Bir sonraki dersimizde anne kelimesini öğrendik.Anne ile alakalı şarkılar dinledik.Şiirler okuduk.Ben anne kelimesini direk verdim ,isterseniz ayırarak da verebilirsiniz.3 satır yazdık defterimize.Ve annelerimize resimler yaptık.Akşam hediye etmek için.Anne ile alakalı cümleler kurduk.Hzırladığımız ödev metinleri varsa okutabiliriz.İnanın heceleme,tekleme gibi can sıkıcı şeylerle karşılaşmayacaksınız.

NOT:Bundan sonraki cümlelerde özneler genellikle anne olacak.Çünkü cümleye anne ile başlamayı çok seviyorlar:)

‘nine’

Bir gün önceden hazırlığımı yaptım ve okula gelirken bir baston ve bir tülbent getirdim.Sınıfta gözlük kullanan bir öğrencimi sınıfımızın ninesi seçtim ve sınıfta giydirdik.Eline de baston verdik.Sınıfta birkaç tur attı ve herkes nine kelimesini öğreniverdi.Akşama kadar öğrencime nine dediler ama değdi hiç hecelemeden öğrendiler.Sonra 3 satır nine yazdık ve cümleler kurduk.Yaramazlık yapanları da ninemiz bastonuyla kovaladı:)

Bütün hece ve kelimeleri burada teker teker yazmamız imkansız.O yüzden elatin kelime tablosunu ekleyeceğim.Öğretmenimiz bazı kelimeleri sınıfta verip bazılarını da ev ödevi olarak verebilir.İyi çalışmalar…

Elatin tekrar çalışması:

İndirmek için tıklayınız…

Elatin Tekrar

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu