İLKOKUMA YAZMA ÖĞRETİMİ

‘o’ Sesi Hece ve Kelime Oluşturma

Her seste yapılması gereken ‘sesi hissettirme’ ve ‘sesi okuma yazma’ bölümlerini aynı işlemler tekrar edeceği için yazmaya ihtiyaç duymadım.’o’ sesinde direk hece ve kelime oluşturma bölümüne geçeceğiz.

Şunu unutmayalım, her heceyi her kelimeyi sınıf ortamında veremeyiz.Böyle yapmaya çalıştığımız taktirde diğer derslere vakit ayıramayız.Unutmayalım ki matematik dersi de okuma yazmayla beraber ilerlemelidir.

Önceki derslerimizde ‘o’ sesini hissettirme,okuma-yazma çalışmalarını yaptık.Artık hecelerle başlayabiliriz.

Hece ve Kelime oluşturma:

Seslerde ilerledikçe hece ve kelime oluşturma sayımız artmaya başladı.Sevgili öğretmenlerimiz tekrar etmeyi unutmamalılar.Haftada en az bir saatimizi verimli tekrara ayırmalıyız.Sık kullanılan hece ve kelimeler üzerinde daha fazla duruyoruz.

‘on’

‘o’ sesinde bu heceyle başladık.Çocuklarımız artık bu tarz heceleri direk okuyabilme seviyesini yakalamaya başladılar ama yine de sınıfın tamamını düşünerek aşama aşama ilerliyoruz.’o’ sesini tahtaya yazalım arkasına da ‘n’ sesini yazalım.Bunların kucaklaşmasını isteyelim ve ne olduğunu soralım.’on’ diye cevap vereceklerdir.Daha sonra ‘on’ hecesiyle matematikteki 10 sayısını bağdaştırıp etkinlikler yapabiliriz.10 ar ritmik saymalar da yapabiliriz.Bu tarz etkinlikleri ana sayfadan arama bölümüne yazarak bulabiliriz.Sonra da defterimize 3 satır ‘on’ hecesi yazıp cümleler kurabiliriz.Cümle kurmada çocuklarımızı tamamen özgür bırakalım.

Devamı;

‘on’ hecesinden daha sonra ‘ona’ veriyoruz ve ‘on’ hecesinde kullandığımız aşamaları aynen yapıyoruz.Deftere yazmayı ihmal etmeyelim.Şimdi de on ve ona ile alakalı öğrencilerden bir örnek yayınlayalım.

o sesi hece oluşturma o sesi örnek

NOT:‘no’ hecesini de verebiliriz.Bu heceyi verirken ingilizce hayır anlamında ve numaranın kısaltılması şeklinde verebiliriz.Cümle kurmak zorunda değiliz yazıp geçebiliriz.

Devamı;Daha sonra not,nota,ot,otlat,ol,olta şeklinde devam ediyoruz.Bu hece ve kelimeleri kullanırken de mümkün olduğu kadar görselliğe ve somutluğa yer veriyoruz.Hece ve kelimeleri 3’er satır yazıp cümleler kuruyoruz.Hepsini sınıfta bitirmemiz imkansız olacağı için bazı kelimeleri ev ödevi olarak veriyoruz.Ödev formatımız ise şöyle:Verdiğimiz kelime deftere 3 satır yazılıyor ve kelimeyle ilgili cümle kuruluyor.Hem çocukları sıkmıyor hem de yapabilme hissini tattırmış oluyoruz.

NOT:3 yıl önce 1. sınıflarımı okuturken Onat ismini vermedim ama daha sonra kendileri buldular.İsteyen öğretmen arkadaşlarım verebilir.İster hecelerine ayrılarak isterse direk verilebilir.

O sesi ile ilgili mandala örneğimizi sitemizde bulabilirsiniz.

NOT:

Heceleri veya kelimeleri verirken mantık sıralamasına göre vermemiz öğretim kolaylığı açısından daha rahat olacaktır.Örneğin;attan sonra ata vermek işimizi kolaylaştırır.İçinde aynı hecelerin geçtiği kelimelerden gidersek kavraması daha kolay olacaktır.atadan sonra atla yaparsanız,ata atlaması daha kolay olur:))
NOT:
Seslerle alakalı bütün hece ve kelime sıralamalarını sitemizde bulabilirsiniz.Bu dosyayı indirerek ,takip işinizi kolaylaştırabilirsiniz.Her hece ve kelimeden sonra cümle kurmayı unutmayalım.Bazı derslerde de metinler oluşturalım.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu