twitter
rss

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites
19 Kas

Çok Farklı Baskı Çalışmaları

Okul öncesi dönemde olan çocuklar için baskı etkinlikleri veya boyama çalışmaları bir eğlence olmanın yanında mükemmel bir ince motor beceri geliştiricisidir.Gelin şimdi beraber okul öncesi küçük yaş grupları için yaptığımız baskı çalışmalarını inceleyelim.

Baskı Etkinlikleri ve Çocuklara Sağladığı Faydalar

 • Çocuklarda ince motor ve kaba motor gelişimini destekler.
 • Çocukların dikkat sürelerini artırarak el göz koordinasyonunu geliştirir.
 • Özgür bir şekilde kendi baskı etkinliklerini ve boyama çalışmalarını yapan çocuklar özgüven olarak diğerlerinden daha farklı seviyede olurlar.
 • Resimle ve sanatla uğraşan çocukların hayal dünyaları daha geniş olur.
 • Farklı baskı etkinlikleri ve boyama çalışmaları yapan çocuklar çok küçük yaşlarda renkleri kavrar ve anlamlı hale getirir.
 • Evde bu tarz çalışma yapılan çocuklar okul hayatında özgüvenli ve başarılı olurlar.
 • En önemlisi ise anne veya baba ile geçirilen vakitler hiç bir zaman unutulmaz.

Baskı Etkinlikleri ve Boyama Çalışmalarında Nelere Dikkat Etmeliyiz

Burada anne baba ve öğretmenler olarak dikkat etmemiz gereken en önemli nokta baskı etkinlikleri esnasında kullandığımız boyaların sağlık açısından zararlı olup olmadığıdır.Kimyasal madde içeren boyaların kullanılmaması gerekir.Bu sağlık açısından çok zararlıdır.Boyalarımızı seçerken bilindik ürünler almaya özen göstermeliyiz.

Bir diğer önemli husus ise bu yaş çocukların 2 yaş üzeri çocuklar olduğunu düşünürsek boya çalışması yaptığı esnada mutlaka yanında bulunmamız gerekir.Aksi taktirde boyayı yutma gibi tehlikeli durumlara maruz kalabiliyoruz.

Daha önce bu konu da yaptığımız çalışmaları da buraya tıklayarak  inceleyebilirsiniz.

1-Şişeler ile baskı etkinlikleri

Bu etkinliğimiz mükemmel bir ilkbahar çalışması.Sizde çok rahat bulabileceğiniz plastik şişelerle bu etkinliği yapabilirsiniz.Boş bir kağıda çiçek sağları yapıp çiçek kısımlarını baskı ile yapıyoruz.Bu eğlenceli baskı etkinliğ sayesinde çocuğunuzun sanatsal yönünün geliştiğini fark edeceksiniz.Plastik tabaklara koyduğumuz farklı farklı renk boyaları çiçeklerimiz için kullanıyoruz.Sonra kuruması için bir kenara bırakıyoruz.Resmi inceleyebilirsiniz.

2-Sünger baskı etkinliği

Bu konuda öncelikle bir tema seçmeniz gerekiyor.Biz kızımla beraber civciv temasını seçti.Sarı boya için,mav boya için ve yeşil boya için 3 sünger bulundurmanız yeterli.Önce yeşil boyanız ile zemin için çimler sonra mavi boyanız ile gökyüzü yapıyorsunuz.Baskı yapmak çocukların en sevdiği etkinliklerin arasında.Sonra da sarı boyaya batırılmış süngerle civcivleri yapıyoruz.Gagalarını gözlerini ve ayaklarını çizmeyi unutmayı.Şimdi resminizi odanıza asabilirsiniz.

3-Balonlu naylon baskı etkinliği

Bu etkinliği çocuklar çok sevecektir.Öncelikle herhangi bir yerden internetten veya nalburlardan balonlu naylon alıyoruz.Biz genellikle kargolar ile falan gelen balonlu naylonları etkinliklerde kullanmak için atmıyoruz.Aşağıda iki adet balonlu naylon baskı etkinliği çalışması bulunmaktadır.Birincisinde; plastik şekillerin üzerine balonlu naylon kaplaması yaptık ve daha önceden çıktısını aldığımız koyunumuzu baskı ile boyadık.Bu iş için yeşil rengi baskısını kullandık sizde istediğiniz rengi kullanabiirsiniz.

İkincisinde ise daha profesyonel bir şekilde havuç şekilleri yaptık.Turuncu evalardan havuç ve iplerden saplarını yaptık.Daha sonra da materyalimizin üzerine kapladığımız balonlu naylon ile tekerlekli boyama baskı çalışması yaptık.Eğlenmek garantili.

4-Bulaşık fırçası ile baskı etkinliği-Bulaşık teli ile baskı etkinliği

Çocuklarımız için bütün aykırıkları yapabiliriz.Bütün etkinlikleri duyusal olarak hissetmelerini sağlamalıyız.Birinci etkinliğimizde bir sonbahar ağacı çizdik ve turuncu ve sayı boyayı bulaşık fırçasına bandırıp baskı boyama çalışması yaptık.Çocuğunuzu tamamen özgür bırakın ve etkinlik bitince kurumasını bekleyin.

İkincisinde ise bulaşık fırçası ile yapılmış bir yıl başı etkinliğimiz var.Sizlerde yeşil rengi kullanarak bu tarz bir yılbaşı baskı çalışması yapabilirsiniz.

Üçüncü etkinliğimizde ise bulaşık telini kullanıyoruz.Bu materyal sadece bulaşık yıkarken değil çocuğumuzun eğitiminde de işe yarıyor.Plastik veya kağıt tabaklara farklı farklı renkleri döküyoruz.Daha sonra bulaşık telini bulaştırıp boş kağıdımıza baskı yapıyoruz.Maksadımız farklı sanatsal çalışmalar yapmak ve sanatı hissetmek.

5-Şekil öğretimi baskı etkinliği

Bu çalışmamızda şekiller temasında daire öğretimini ele alacağız.Sitemizde şekiller öğretimi ile onlarca etkinlik bulabilirsiniz.Daire nasıl öğretilir sorusu sizinde aklınıza gelmiştir.Boyama yaparak bunlara bakalım.Öncelikle kızım hayvanlardan pandayı çok seviyor.O yüzden ben pandayı ele aldım sizler başka hayvanları da yapabilirsiniz.Bunun için bize baskı esnasında kullanmak üzere iki adet farklı büyüklüklerde daire şeklinde materyal lazım.Siyah ve beyaz boyada işinizi görecektir.Panda etkinliğimizden sonra şişeler ve rulolar kullanılarak daire baskı etkinliği yaptık.Bu basit baskı çalışmaları sayesinde şekil öğretimi yapabilirsiniz.

6-Merdane ile baskı etkinliği

Daha önce etkinliklerimizi anlatırken öğrencilerimizin her duyuyu hissetmelerini söylemiştik.Burada yapmamız gereken ise plastik veya ahşap merdane olabilir hiç fark etmez dışına farklı şekiller yapıştırıp boya baskı etkinliğinin düz ve sığ olmaması için farklı baskılar yapabilmektir.Biz çok beğendik iyi çalışmalar.

7-Bitki baskı etkinliği

Öncelikle bir bitki seçmeniz gerekiyor.Biz burada estetiği ve güzelliğiyle göz dolduran ayçiçeğini seçtik.Bu baskı için bize sarı ve kırmızı boyaları gerekmektedir.Ayçiçeğini boyalara bandırıp daha sonra boş sayfamızda baskı yapıyoruz.Bir tane siz yaptıktan sonra çocuğunuza verebilirsiniz.Kurumaya bırakalım ilginç bir görüntü olacaktır.Bir sonraki etkinliğimizde ise gereniz baskı yapmayı denedik.Bunu çeşitlendirmek size kalmış.Kereviz baskı ile barklı şekiller oluşturuyoruz.

8-Çatal baskı etkinliği

Bunun için plastik veya normal çatal kullanabilirsiniz.Önemli olan çocuğumuza ortaya çıkan şekil üzerinden sanatsal algı oluşturabilmek.İlkbahar da birçok çiçek bulabilirsiniz.Biz bulduğumuz sarı çiçeklere benzer çiçekler yapmaya çalıştık çatal baskı ile.Sonra da yaptığımız etkinliği mantar panomuza astık.Ayrı bir başlıkta açmamak için, içinde tekrar çatal baskının da olduğu diğer etkinliği de burada paylaşacağım.Bir karton üzerine farklı ağaç modelleri oluşturmak için yaptığımız baskı çalışması

9-Parmak baskı etkinliği

Bu etkinliğimizde parmak baskılarımızla sonbahar ağacı çalışması yapmaya çalıştık.Sizlerde deneyebilirsiniz.Bu etkinlikte kahverengi,kırmızı ve sarı renklerini kullandık.

10-Alfabe baskı etkinliği

İlkokul birinci sınıfta çok işe yarayabilecek bir etkinlik ve baskı çalışması.Plastik harfler yardımıyla büyük bir kağıdımıza baskı yapıyoruz.Yaptığımız baskının sonunda o sesi okuyoruz.Sonrada sesin içinde geçtiği bir hayvan ismi söylüyoruz.Bu sayede bir kaç etkinliği bir arada yapıyoruz.Bu etkinliği dışarıda bahçede yapmanızı tavsiye ederim yoksa bayağı zorlanırsınız.

11-Rulo ile baskı etkinliği

Yabancılar buna havai fişek baskısı diyorlar.Yani önce ruloyu boyayı rahat dağıtabilmesi için makasla at tarafından kesiyoruz.Sonra da boyalarımızla baskı yapıyoruz.Örneği inceleyebilirsiniz.

12-Plastik toplarla baskı etkinliği-Tarak baskı etkinliği

Sonlara yaklaşırken farklı baskı etkinlikleri yapmaya devam ediyoruz.Burada evde bulunan farklı nesneleri alıyoruz ve baskı çalışması yapıyoruz.Bu etkinliğin içinde tarak baskı da yaptık sizde deneyebilirsiniz.

13-Çekiç ile baskı etkinliği

Çocukların ilgisini çekebilecek bir baskı çalışmasıyla daha karşınızdayız.Öncelikle boş bir büyük kağıt alıyoruz.Kağıdın üzerine belli aralıklarla boyalarımızı döküyoruz.Daha sonra üzerine makyaj pamuğu koyuyoruz ve elimize aldığımız plastik çekiçle çok hızlı olmadan vuruyoruz.

14-Balon baskı etkinliği

Evde boyama ile ilgili farklı etkinlikler yapmak istiyorsanız tam size göre.Öncelikle boyamızı balonlarımızı ve kasemizi hazır ediyoruz.Daha sonra boş bir resim sayfası hazırlıyoruz.Balonu boyaya bulayıp sonra beyaz kağıdımıza baskı çalışması yapıyoruz.Bitirdikten sonra kurumaya bırakabilirsiniz.Ayrıntı için resimlerimize göz atınız.İyi eğlenceler.

 

One Response to “Okul Öncesi Baskı Etkinlikleri”

 1. Okul Öncesi Yılbaşı Etkinlikleri | Yeni Yıl Sanat Etkinlikleri Evimin Altın Topu
  9:39 am on Kasım 28th, 2018

  […] etkinliklerini çocuklar çok sever.Daha önce yaptığımız çatal baskı etkinliklerini de mutlaka okuyunuz.Bu etkinlik grup halinde okulda yapılabilecek güzel bir okul öncesi yılbaşı […]

Bir Yorum Yaz:

Preschool Activities,crafts Homeschool,montessori at home