DOSYALARKARMA KONULARMAKALELER

Okul Öncesi Çocuklar İçin Dil Gelişimi Etkinlikleri

Dil Gelişimi İçin Harika Oyun ve Aktiviteler

Çocuklar bir toplumun geleceğidir. Ahlaklı, karakterli, kişiliği ve psikolojik dünyası güçlü çocuklar
yetiştirmek ailenin en önemli görevleri arasındadır. Ne var ki, pek çok anne-baba çocuklarına yeteri
kadar zaman ayıramıyor.

Okul öncesi dönem çocukların kişiliklerinin oluşumu açısından kritik bir dönemdir. Bu dönemde anne babaların
çocuklarıyla kuracakları nitelikli ilişki çocuklarının kişiliklerini de büyük oranda etkileyecektir. Ancak ifade ettiğimiz gibi, günümüzde anne-babalar çok yoğun. Çocuklarına ya zaman ayıramıyorlar ya da onlarla birlikte geçirdikleri vakitleri nasıl değerlendireceklerini tam olarak bilemiyorlar.

Bugüne kadar görüştüğümüz anne-babalar bize sıklıkla: “Çocuklarımızın gelişimi için biz neler yapabiliriz?” sorusunu yönelttiler. Evet, çocuklarımızı pek çok tehlike bekliyor ve çocuklarımızın yaşadığı pek çok sorun var. Ama çocuklarımıza ve anne-babalarımıza etkin alternatifler sunmadıkça bu sorunları çözmemiz, çocuklarımızı bu tehlikelerden uzak tutmamız çok mümkün görünmüyor.

Aile Akademisi olarak sadece sorunları tespit eden değil, aynı zamanda çözümler ve pratik uygulamalar üreten/öneren bir projeyi hayata geçirmeyi hedefliyoruz.Anne-babalara sadece “Aman şunlara dikkat edin, aman bunları yapmayın!” diye uyarılarda bulunup kenara çekilmek elbette ki kolaydır. Aile Akademisi bu noktada anne-babalara neler yapacağı konusunda öneriler de bulunmayı ve alternatifler sunmayı temel görevleri arasında sayıyor.İşte elinizdeki etkinlikler Aile Akademisi’nin bu amaç doğrultusunda yayınladığı bir çalışmadır.

Aile Akademisi bu ihtiyacı karşılamak için anne-babaların evde çocuklarıyla uygulayabilecekleri 200’den fazla etkinliği bir araya getirerek onları gelişim alanlarına göre sınıflandırdı. Böylelikle 4 farklı kitabı(Bilişsel gelişim etkinlikleri, dil gelişimi etkinlikleri, psikomotor gelişim etkinlikleri, sosyal duygusal gelişim etkinlikleri) siz anne-babaların hizmetine sunuyor.Bu kitaplarda yer alan etkinlikler, oyunlar sizlerin evde çocuklarınızla baş başa oynayabileceğiniz şekilde hazırlandı. Etkinlikleri/oyunları uygulamak için özel bir uzmanlık gerekmiyor. Bazı etkinlikler basit araç-gereçler gerektiriyor. Bunlar her evde bulunabilecek türden araç gereçler.

Dil Gelişimi ve Önemi

Bu kitaplarda yer alan etkinlikler hem çocuklarınızın gelişimine katkıda bulunacak, hem sizin çocuğunuzla ilişkinizi güçlendirecek ve hem de sizin çocuğunuzu daha yakında tanımanızı sağlayacaktır.Son olarak şunu hatırlatmak istiyoruz: Unutmayın ki, bu etkinlikleri çocuklarınızla nitelikli, güzel vakit geçirmeniz için hazırladık. Bazı etkinlikleri/oyunları çocuklarınız yapamayabilir/beceremeyebilir. Bu önemli değildir. Çocuğunuzu zorlamayın, o etkinliği başka bir zamana bırakın. Onun yerine başka bir oyuna/etkinliğe geçmeniz daha iyi olacaktır.
Bu çalışmaların çocuklarımızın gelişimine katkı sağlamasını diliyoruz.

Şimdi gelin toplamda otuz bir oyun ve etkinlikten oluşan çalışmalarımıza göz atalım.Keyifli okumalar,keyifli uygulamalar.

Aile Akademisi Yayınları
Okul Öncesi Çocuklar Için Dil Gelisimi Etkinlikleri
Hazırlayanlar:
Aslı Gamsız, Evrim Gürman, Elif Kaya, Esman Aktürk, Canan Basak, Seda Yesil

İletişim Bilgileri
Aile Akademisi
www.aileakademisi.org
Sinandede Mh. 2. Sinan Sk. No:20/E Yıldırım/Bursa

Çocuğunuzla 60 güne 60 oyun önerisi yazımızı da mutlaka okumanızı öneririz.Yazının tamamı için tıklayınız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu