Duyu Eğitimi EtkinlikleriGeri Dönüşüm EtkinlikleriGünlük Yaşam Becerileri EtkinlikleriSANAT ETKİNLİKLERİ

Okul Öncesi Kelebek ve Tırtıl Öğretim Etkinlikleri

Bugün sizlere daha önce kızımla yapma fırsatı yakaladığım tırtıl öğretim etkinliklerine yer vereceğim. Bu sayfamda birden fazla öğretim etkinliğini bulabileceksiniz. Bu etkinlikleri kızımla evde okul öncesi dönmede yani homeschool denen dönemde yapmıştık. Şimdi hepsini aynı yere toplama imkanı yakaladım.

Kelebeğin Oluşumu ve Tırtıl Sanat Etkinlikleri -Öğretim Teknikleri

Çocuklar hayvanları çok merak eder. Onların yaşam koşullarını, oluşumlarını incelemek ister. Zaten çocukların sevdiği bir çok çizgi filmde hayvanlar üzerine kuruludur. Hayvanları sevdirmenin de en güzel yollarından biridir evde çocuğumuzla etkinlik örnekleri yapmak. Tırtıl oluşumu itibari ile daha sonradan kelebeğe dönüşme muhteşem gücüyle hayli ilgi çeken bir hayvandır. Bu oluşumun daha çok küçük yaşlarda çocuklara verilmesinin artılarını göreceksiniz.

Tırtılı öğrenmek için öncelikle koza kavramını bilmemiz gerekiyor. Öncelikle sizler için bu kavramı somut hale getireceğiz. Eric Carle’nin yazdığı 50 farklı dile çevrilen ve dünyada en çok okunan çocuk kitapları arasında yer alan Aç Tırtıl kitabını mutlaka almanızı ve çocuğunuzla okumanızı tavsiye ediyorum. Kitabın görseli aşağıdaki gibidir. Benimde okumanızı mutlaka tavsiye ettiğim bir kitap okuma listesi var. Buna da linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sayfanın en sonunda aç tırtıl kitabı etkinliklerini bulabilirsiniz. Keyifle uygulayacağınızdan eminim.

Yaş grubu: 3+

Aç tırtıl kitabı, renkli resimleri ve sade diliyle özellikle okul öncesi çocuklarına eğlenceli okuma deneyimi yaşatarak kitap sevgisi kazandırmaya yardımcı oluyor. Kitap bir tırtılın kelebeğe dönüşmeden önceki maceralarını ele almaktadır. Kitapta çocukların anlayabileceği basit bir dille sayılar, haftanın günleri, yiyecekler ve kelebeğin hayatının aşamaları anlatılıyor. Keyifli okumalar 🙂

Evet şimdi kitap tavsiyelerimizi de yaptığımıza göre hazırladığımız özgün ve öğretici etkinliklerimize geçebiliriz. Bu etkinlikler evde çok kolay yapılabilen masrafsız etkinliklerdir.

1-Tırtılın Kozadan Çıkışının Öğretilmesi

Malzemeler:

 • Farklı renkte ponpolar
 • Oynar gözler
 • Dil çubukları
 • Çift taraflı bant
 • Fon kartonu veya el işi kağıdı
 • Boyalar ve keçeli kalem

Öncelikle malzemeleri hazırlıyoruz ve bizlerin aşağıda yaptığı sıralamaya göre yapmanızı rica ediyoruz. Tırtılın kozadan çıkışını dil çubukları ve ponponlar yardımıyla bu şekilde somutlaştırarak, kitap canlandırmalarında kullanarak okumayı daha da eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bu yaptığınız materyaller sizler için yardımcılar olacaktır. Aynı zamanda çocuğunuz kendisi üretmeyi öğrenecektir.

Dil çubuklarını çift taraflı bant ile aşağıdaki resimde görüldüğü şekliyle sabitleyerek katlanılabilir hale getiriyoruz. Bu işlem kolay bir işlem olduğu için zorlanacağınızı düşünmüyorum. Etkinlikleri mutlaka çocuklarımızla beraber yapalım. Ben bu etkinliği yaptığım zaman kızım yanlış hatırlamıyorsam 2 veya 2,5 yaşında falandı.

dil çubuklarından kelebek

Dil çubuklarını rulo haline getirmeden önce üzerine ponponlardan yaptığımız tırtılımızı yapıştırıp keçeli kalemler kanat genişliğini çiziyoruz. Kanatların iç kısımlarını istediğimiz renge boyuyoruz. Biz tırtılın yapım aşamalarını çekmeyi unutmuşuz, sizler ponponlardan yaptığınız tırtılın aşamalarını da kaydedebilirsiniz. Şuan tırtılımız rulo halinde bekliyor.

ponponlardan oluşturduğumuz tırtılımız

Aşağıda görüldüğü gibi rulo kağıtlarını kahverengi fon kağıdı veya elişi kağıdı ile kaplayarak şekildeki gibi koza görünümü veriyoruz. Bunu istediğiniz materyalden yapabilirsiniz .Ben fon kartonu kullanmayı tercih ettim. Keçe veya bir bezde olabilir. Evde olan materyalleri kullanabilirsiniz. Bizim için önemli olan geri dönüşüm bilincinin verilmesidir.

koza_tırtıl_çıkışı

Ve tırtılımız hazır. Bu tırtılımızı kitap okurken drama yöntemini kullanarak öğrendiklerini hatırlamasına yardımcı olabiliriz.

koza_tırtıl (2)

2-Okul Öncesi Dönemde Toplardan Tırtıl Yapımı

Malzemeler:

 • Farklı renklerde plastik toplar
 • Farklı renklerde ponponlar
 • 2 adet pipet ve oynar gözler
 • Renkli evalar

Evde tırtıl yapımı

Plastik topları çift taraflı bant veya 404 yardımıyla birbirine yapıştırıyoruz. Ayakları için ponponları renklerine uygun olan toplara silikon ile yapıştırıyoruz. Bu arada çocuğumuz aynı zamanda renk kavramlarını da tekrardan pekiştirmiş oluyor. Pipetlerin kıvrılan kısımlarını keserek silikonla en baştaki topumuza yapıştırıp uçlarına da ponponları sabitliyoruz. Burun için yine ponpon kullanabiliriz, Veya başka bir materyalde olabilir. Yapışkanlı kırmızı evadan  ağız şeklinde parça keserek yapıştırıyoruz. Topları da üzerlerinden maket bıçağı yardımı ile kesiyoruz. Ve topların renklerine uygun yaprakları da hazırlayınca etkinliğimiz hazırrrr 🙂

Görseli sizlerle paylaşıyorum. burada hem tırtıl yapılmış olacak hem ince motor becerileri pekiştirilecek hem de renk kavramı üzerinden geçmiş olacağız.

toplardan_tırtıl

3-Okul Öncesi Tırtıl Besleme Etkinliği

Çocukların çok severek yaptığı eğlenceli bir tırtıl etkinliğimiz daha 🙂 Biz tırtıl temasına bir haftamızı ayırdık ve doya doya evde etkinlik yaptık. Sizlerde bu tarz etkinlikler için çocuğunuza zaman ayırın. Bu etkinlikler sadece anne ile değil anne ve babanın da beraber yapması gereken etkinliklerdir. Çocuğumuz aile bütünlüğünü hissetmeli ve mutlu olmalı.

Malzemelerimiz:

 • Tek kullanımlık plastik tabaklar
 • Meyve resimleri
 • Yapıştırıcı prit
 • Yeşil Çorap ve oynar göz
 • Yapışkanlı eva
 • Silikon ve silikon tabancası
 • Maket bıçağı veya makas

İlk önce maket bıçağı veya makas kullanarak plastik tabakların ortasına delikler açıyoruz. Sonra ekte bulabileceğiniz resimleri şekildeki gibi prit yardımı ile tabaklarımıza yapıştırıyoruz. Çorabımıza da silikon yardımıyla oynar gözleri yapıştırıyoruz. Yapışkanlı evadan da ağzımızı yerleştirince etkinliğimiz hazır:) Meyve resimleri için linke tıklayarak indirme yapabilirsiniz. Tıklayınız.

tırtıl_besleme

4-Tırtıl İle İlgili Resim Etkinlikleri

Bu bölümde ise sizler için yardımcı olabilecek nitelikte başka sayfalardan derlediğimiz tırtıl  resim etkinlikleri yer almaktadır. El sanatları ne kadar önemli ise resim etkinlikleri de o kadar önemlidir. Mutlaka her temanın sonunda boyama veya resim çalışmaları yaparak konunuzu pekiştiriniz. Bu bölümde 4 farklı baskı tekniği ile yapılmış resim çalışmaları yer almaktadır.

Bardak baskı tırtıl sanat çalışması

Rulo baskı ile tırtıl yapımı

Parmak baskı tırtıl resim etkinliği

Parmak baskı ile tırtıl yapımı

El baskı tırtıl sanat etkinlikleri

El baskı ile tırtıl yapımı

Balon baskı tırtıl sanat çalışmaları

Balon baskı ile tırtıl yapımı

Şimdi tırtıl konusundan kelebek konusuna geçeceğiz. Tırtıl konusundaki en önemli kavram koza kavramıydı. Bunun verilmiş olması kelebek kavramını kolaylaştıracaktır. Kelebek konusunda dünyada yapılmış binlerce çocuklar için öğretim tekniği bulunmaktadır. Bizler burada montessori eğitim felsefesinde kullanılan duyusallar ve yaşam döngüsü üzerinde duracağız.

5-Çocuklar İçin Montessori Kelebek Duyusalı

Duyusal Havuzlar Nedir?

Montessori eğitim felsefesinde duyusal havuzların yeri oldukça önemlidir. Kısaca ifade etmek gerekirse mümkün olduğu kadar çok duyuya hitap eden nesnelerin, malzemelerin yerleştirildiği havuzdur. Bunun ne kadar önemli olduğunu ilerleyen zamanlarda daha iyi anlayacaksınız. Çünkü ne kadar çok duyu eğitimin içine girerse o kadar kalıcı öğrenme gerçekleşmiş olacaktır. Montessori eğitim felsefesinin temel noktalamalarını incelemek için lütfen linke tıklayınız.

Burada amaç görme, tatma, koku, işitme, dokunma dokularına hitap etmektir. Bu duyusal havuzlar çocuklarımızın duyularını uyararak birçok farklı dokulara dokunmasını ve pek çok kavramı öğrenmesine yardımcı olur. Duyuları hassaslaştırmanın yanında da aktarma vs. gibi faaliyetler de içerdiğinden ince motor becerilerinin gelişmesine katkı sağlar.

İşte bu eğlenceli ve yararlı duyusal havuzlarımızdan bir tanesi; Kelebek Duyusalımız:) Birçok farklı materyaller kullandığım için ayrıca malzeme listesi yapmayacağım. Evde bulabildiğiniz birçok malzemeyi kullanabilirsiniz. Önemli olan farklı dokuların olduğu malzemeler kullanmak.

tırtılın kelebeğe dönüşü

kelebek duyusalı

kelebek dünyası

kelebek duyusalı

kelebek duyusalı örnek

montessori kelebek duyusalı

duyusal havuz

6-Montessori Kelebek Yaşam Döngüsü

Kelebek yaşam döngüsünü aşağıdaki şekilde somutlaştırarak daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Burada önemli olan çocuğumuzun yaşının küçük olmasından dolayı somut gerçeklere ulaşmaktır. Sitemizde yaşam döngüleri veya duyusallarla alakalı yüzlerce çalışma bulunmaktadır. Bunlar kızımla birlikte yaptığım el emeği çalışmalardır. Bizleri sosyal medyada takip edebilir veya bu yazının altındaki yorum bölümüne yorumlarınızı bırakabilirsiniz.

Bu çalışmamızda maket kelebekler ve ponponlardan yaptığımız tırtılları kullandık.

kelebek yaşam döngüsü

kelebek_tırtıl

yaşam_döngüsü

7- Aç Tırtıl Kitabı Etkinlikleri

Aç tırtıl kitabı, renkli resimleri ve sade diliyle özellikle okul öncesi çocuklarına eğlenceli okuma deneyimi yaşatarak kitap sevgisi kazandırmaya yardımcı oluyor. Kitap bir tırtılın kelebeğe dönüşmeden önceki maceralarını ele almaktadır. Kitapta çocukların anlayabileceği basit bir dille sayılar, haftanın günleri, yiyecekler ve kelebeğin hayatının aşamaları anlatılıyor.

Yukarıda sizlere aç tırtıl kitabını önermiştim. Gerçekten harika bir kitap. Bu bölümde ise aç tırtıl kitabını okuduktan sonra yapabileceğiniz etkinlikler yer almaktadır.

Bu bölümde kesme çalışmaları ( ince motor için çok önemlidir), matematik etkinlikleri, boyamalar, hafıza oyun kartları, örüntü çalışmaları, labirent, eşleştirme etkinlikleri ve yapıştırma etkinlikleri bulunmaktadır. Bu çalışmalar resim olarak kaydedilerek çıktı alınabilir.

8-Tırtıl Yaşam Döngüsü

Bu bölümde değerli arkadaşım sevgili Hilal Acar Yılmaz’ın güzel prensesi için hazırladığı tırtıl yaşam döngüsü etkinliği bulunmaktadır. Birbirinden güzel etkinliklerini bizimle paylaştığı için kendisine çok teşekkür ederiz. Bu güzel prensesi http://birkucucukzeynepcik.blogspot.com.tr/ buradan takip edebilirsiniz. Emeğinize ellerinize sağlık.

makarnadan_tırtıl_yaşam_döngüsü

ponpondan_tırtıl

tırtıl_yaşam_döngüsü

tırtılın_kelebeğe_dönüşü

tırtıl_yaşam_döngüsü_sanat_etkinlikleri

Okul Öncesi Fen ve Doğa Etkinliklerinin Önemi

 • Çocuklar doğal bir merak ve keşfetme duygusuyla dünyaya gelirler. Yaşamın erken dönemlerinde tat alma, dokunma görme, işitme, koklama duyularıyla keşiflerini çeşitlendirirler. Günlük yaşam deneyimleri çocuklara dünyayı algılama, tanıma ve anlamlandırmaya yönelik sayısız fırsatlar sunar. (mutfakta yemek yapan anne, pencereden bakarken hava olayları ve değişimi vb. )
 • Fen de bu günlük yaşamımızın bir parçasıdır. Bu nedenle fen eğitimi çocuklar için anlamlı ve günlük yaşamla ilişkilendirilmiş olarak eğitim programıyla bütünleştirilmelidir. Bir balığın hareketine bakmak, bir örümceği izlemek gibi doğal çevre içinde yer alan pek çok olay çocuklara fen çalışmalarına yönelik olanaklar sunar.
 • Okul öncesinde fen eğitimi, çocukların merak ve ilgileri üzerine kurulmuş soyut bilgileri somut hale getiren, ilgi çekici, zevkli bir eğitimdir. Yaşamın ilk yıllarındaki bu eğitim, araştırıcı, sorgulayıcı ve üretici düşünme yeteneği gelişmiş, mantıklı düşünen bireyler yetiştirmede ilk basamaktır.
 • Okul öncesi yıllarda görsel deneyimler üzerine inşa edilen fen eğitimi sırasında çocuklar kendilerine ilginç gelen birçok sorunun cevabını bulabilmektedirler.
 • Çocuğun içinde bulunduğu çevre, bitkiler, hayvanlar, hava, toprak, su gibi canlı ve cansız varlıklardan oluşmaktadır .Çocuk günlük yaşamında tüm bu fen konuları ile karşı karşıya gelmektedir.
 • Bulutların hareketi, yağmurun yağması ve gökkuşağının renkleri, hayvanlar âlemi, çalışan bir elektrik süpürgesi, insan vücudunun dizaynı,arabaların hareketi,geçen bir uçak gibi pek çok konu çocuğun meraklı sorularının çıkış noktasıdır.
 • Problem çözme becerisi gelişmiş, nesneler arsındaki ilişkileri anlayabilen üretici bireyler yetiştirilmesi çocuğa fen eğitiminin zengin dünyasının kapılarının açılması ile mümkündür.

Evet bugün sizler için hazırladığımız etkinlik listesi bu kadar. Bu sayfada altı adet etkinliği bazı ayrıntılara girerek sizlere anlattık. Tırtıl nedir ? Kozadan nasıl çıkar? Tırtıl kelebeğe nasıl dönüşür? Tırtıl ve kelebek ile ilgili okunması gereken çocuk kitapları nelerdir? Bu sorulara cevap bulmaya çalıştık. Çocuklarımız bizim için çok değerlidir. Ve onları okul hayatına hazırlamak en birinci görevimiz olmalıdır. İyi etkinlikler dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu