Geri Dönüşüm EtkinlikleriGünlük Yaşam Becerileri EtkinlikleriİNCE MOTOR ETKİNLİKLERİKARMA KONULARRENKLERSANAT ETKİNLİKLERİ

Okul Öncesi Kolaj Çalışmaları

Ana Sınıfı Özgün Sanat Etkinlikleri

Okul Öncesi Kolaj Çalışmaları ve Yapılışları

Kolaj çalışmaları son yıllarda popüler olmuş ve okullarda öğretmenler tarafından estetik algı kazandırılmak üzere uygulanan bir yöntemdir. Okul öncesi kolaj çalışmaları hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Kolaj Nedir?

İngilizce ismi pop art veya collage olan kolaj birçok resim ve objenin bir araya getirilerek(gazete -dergi kağıdı vs ortaya çıkarılan sanatsal çalışmalardır. Bu çalışmaları okul öncesi ve ilkokul dönemlerinde basit düzeyde tutarak öğrencilerin yapabileceği aynı zamanda onların ince motor becerilerini geliştirebilecek çalışmalar yapmaktır.

Geleceğin sanatçılarını estetik bakışçılarını yetiştirmeyi hedefleyen biz öğretmenler kolaj vb çalışmalara daha fazla önem vermeliyiz.

Şimdi yaptığımız çalışmaları sırasıyla yazalım. Sizlerde yaptığınız etkinlikleri facebook veya instagram hesabından bizlere iletebilirsiniz.

Farklı Temalarla Alakalı Kolaj Çalışmaları

Evde yaptığımız okul öncesi etkinliklerimize göz atalım.

1-Balık kolaj çalışması

Bu çalışmayı geçen yıl 15 tatilde yapmıştık. Önce bütün eski dergileri topladı kızım, sonra da kesmeye başladı. İnce motor becerisi içinde harika oldu. Daha önce bu etkinliğimizi İngilizce sitemizde ayrıntılı olarak yayınlamıştık burada da 2 fotoğrafla anlatmış olacağız.

Turuncu bir fon kartonunun üstüne bir balık resmi çizdim.Sonra kızımdan birçok dergi parçası kesmesini istedim. Kolaj için keseceğiniz parçalar farklı renklerde olsun ki ortaya güzel bir manzara çıksın. Bu kolaj çalışması için prit, makas, kağıt parçaları, fon kartonu olması yeterli gerisi hayal gücü. Alt tarafa yosunlar ve kayalar yapmayı ihmal etmedik. Onları da kızım boyadı.

ana sınıfı kolaj çalışmaları

okul öncesi kolaj çalışmaları

2-Ağaç kolaj çalışması

Burada ağaç temasıyla alakalı yapılmış 2 adet kolaj çalışması bulunmaktadır. Birincisinde doğaçlama yapılmış bir etkinlik ikincisinde ise daha profesyonel bir kolaj çalışması. Öncelikle dergi kağıtlarını ilk resimde elle kopararak ikincisinde ise makas kullanarak yaptık. Şüphesiz ikisi de çocuklarımızın ince ve kaba motor becerilerini geliştirici çalışmalardır.

Maksadımız çocuklarımızla vakit geçirmek ve onlara estetik sanat duygusunu aşılayabilmek. Okul öncesi ağaç kolaj çalışması etkinliğinin farklı şekillerini yapabilirsiniz

kolaj çalışması çocuklar için

kolaj çalışmaları ağaç teması

3-Elmer kolaj çalışması

Elmer dünyada en çok okunan çocuk kitapları arasındadır. Elmer renkli bir fildir. Diğer fillerden çok farklı olan Elmer çocukların hayal dünyalarını geliştirir. Eğer elinizde bir Elmer kitabı yoksa hemen edinebilirsiniz. Daha önce uzun uzun liste haline yazdığımız uzmanından en iyi çocuk kitapları önerileri yazımızı da mutlaka okuyunuz.

Elmer kolaj etkinliğimizde iki adet çalışma resimlerini sizin için buraya ekleyeceğiz. Birinci etkinliğimizde bir Elmer şablonu edinmeniz gerekecek. Kendiniz çizebilir veya benim gibi karbon kağıdıyla kopya yapabilirsiniz. İsterseniz benim şablonumu da kullanabilirsiniz. Daha sonra yapmanız gereken şey farklı renkteki kağıtlarla renkli bir Elmer ortaya çıkarabilmek. Çocuğunuzu özgür bırakın. Eğer kitabı bol okuduysanız çocuğunuz hayal dünyasıyla harika bir kolaj çalışması yapacaktır.

ELMER KİTABI KOLAJ ÇALIŞMASI

ELMER FİLİ KOLAJ ÇALIŞMASI

Diğer çalışmamıza bakalım şimdi. Bu kitabı almadıysanız bu etkinlikten yeteri kadar verim alamazsınız. Öncelikle kitabı edinmek gerekecek. Burada da kitabımızı okuduktan sonra kitaptaki Elmer e bakarak farklı desenli kağıtlar kullanarak kolaj çalışması yapıyoruz. Resimlere göz atabilirsiniz. Bir fil çizelim ve oynar göz kullanarak ona bir göz yapalım. Masamızın üzerinde fil maketleri de olabilir. Daha sonrada miniğimiz keyfince yapıştırma yapsın. Kendi Elmer filini oluştursun.

kolaj çalışmaları harika

okulda kolaj çalışmaları

evde kolaj çalışmaları

4-Karma kolaj çalışması

Burada da farklı şekiller çizdik ve kuzumuzla kolaj yaptık. Örneğin şekil öğretimi esnasında kare, daire ve diğer şekilleri öğretmek için kolaj yapılabilir. Biz bu resme bir kalp kolajı ve bir araba kolajı etkinliğini koyduk. Sizler de çok değişik kolaj çalışmaları yapabilirsiniz. Biz burada grapon kağıdı kullandık sizlerde deneyebilirsiniz.

uçan balon kolaj çalışmaları

5-Uçan balon kolaj çalışması

Bu etkinliği yapıp bana gönderen arkadaşıma teşekkür ediyorum. Sitemizde uçan balon ile alakalı birçok etkinlik bulabilirsiniz. Biz kızımla bu konu ile alakalı birçok çalışma örneğini yaparak bazılarını sitede paylaştık. Taşıtlar konusu içerisinde bu çalışma yapılabilir.

Bu çalışma için bize lazım olan bir adet köpük kağıt, pipetler, makas ve yapıştırıcı. Köpük kağıdımızın üzerine farklı renklerden oluşan kağıtlarla kolaj yapıyoruz. Kağıların yanında resimde gördüğünüz gibi farklı materyallerde kullanabilirsiniz(tüy vb gibi).Daha sonra da bunu fotoğraf çerçevesi şeklinde kullanmış arkadaşım. Kalıcı ve harika bir okul öncesi etkinliği.

plastik tabaktan kolaj çalışmaları

6-Bal kabağı kolaj çalışması

Sonbahar deyince aklımıza gelen en önemli şeylerden biri de balkabağıdır. Kış aylarının da vazgeçilmezidir. Daha önce kızımla bal kabağı duyusalı da yapmıştık montessori temalarımızda. Onları da inceleyebilirsiniz. Bal kabağı şeklini kağıda çizip kesiyoruz sonra da özgürce çocuğumuzdan kolaj çalışması yapmasını bekliyoruz.

bal kabağı kolaj çalışmaları

Kolaj çalışmaları çocuklarda estetik algısını güçlendirir ve sanatsal bir kimlik kazandırır. Sizlerde çocuklarınızı okula hazırlarken mutlaka bu tarz etkinliklerle çocuğunuzun gelişimini destekleyiniz. Evde çeşitli çalışmalarla desteklenen çocuklar okulda daha özgüvenli olur ve liderlik özellikleri ön plana çıkar. Hepinize iyi eğlenceler, iyi çalışmalar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu