Duyu Eğitimi EtkinlikleriHAYVANLARMEVSİMLERSANAT ETKİNLİKLERİ

Okul Öncesi Sonbahar Sanat Etkinlikleri

Mevsimler Öğretimi-Evde Sonbahar Çalışmaları

Evde Sonbahar Mevsimi Öğretimi Etkinlikleri-Farkındalık Çalışmaları

Bugün sizlerle mevsimler teması altında sonbahar mevsimi öğretimi etkinliklerimi paylaşacağım. Kızım doğduktan sonra birçok araştırma yaparak, onun okul öncesi dönemde gelişimini artırmaya çalıştım. Sonbahar öğretiminde ilk önce duyusallarla başlayarak daha sonra değişik çalışmalar yaptım. Bunları da sizlerle paylaşacağım.

Bu bölümde altı adet çalışmamız bulunmaktadır. Bunları sizler daha da fazla çeşitlendirebilirsiniz.

1- Montessori Sonbahar Duyusalı

Bu sayfada iki adet duyusal örneği bulacaksınız. Birisi benim kızımla yaptığım diğeri ise bir arkadaşımın bana ilettiği duyusal çalışma örneği olacak.

Montessori Duyusal Etkinlikler

Bu sayfada kızım için hazırladığım bir başka duyusal havuz örneği yer almaktadır. Montessori eğitim felsefesini ele aldığımızda okul öncesi dönemde çocuklarda duyu gelişimine büyük önem vermektedir. Tam anlamıyla bir montessori aktivitesi olarak değerlendirilmese de duyusal havuzlar çocukların duyu gelişimine büyük katkı sağlamaktadır. Duyusal havuzlar ile en çok görme ve dokunma duyusuna hitap ediliyor. Biz yer yer koklama duyusuna hitap eden nesneleri de yerleştiriyoruz. Burada önemli olan mümkün olduğu kadar çok duyuya hitap eden nesneleri yerleştirmektir.

Duyuları hassaslaştırmanın yanında da aktarma vs. gibi faaliyetler de içerdiğinden günlük yaşam  becerilerinin gelişmesine katkı sağlar. Bunun yanında uzun süre dikkatini vererek incelediği için konsantrasyon gelişimine katkı sağlayıp, birçok kavramı eğlenceli bir şekilde öğrenmesini sağlar. Ceren çok sevdiği için biz bir çok kavramı duyusal havuzlar üzerinden eğlenceli bir şekilde öğrendik. Ve üzerinde bol bol konuştuğumuz için dil gelişimine de oldukça yarar sağladı.

Siz de evinizde çocuklarınızın merak ettikleri kavramlar üzerinden duyusal havuzlar hazırlayarak eğlenerek öğrenmesine katkı sağlayabilirsiniz.

sonbahar_duyusalı

sonbahar_okul_öncesi

okul_öncesinde_duyu_eğitimi

okul_öncesi_sonbahar_etkinlikleri

anasınıfı_sonbahar_etkinlikleri

duyusal_örnekleri

okul_öncesi_sonbahar_aktiviteleri

Üstteki fotoğraflarda da görüldüğü gibi sonbaharı andıran nesne ve materyalleri bir duyu kutusunda birleştirdim. Bundan dolayı size herhangi bir liste vermiyorum. Sizlerde evde bulunan malzemeleri veya doğadan topladığınız sonbahar arındıran materyalleri kullanabilirsiniz.

Şimdi ikinci duyusal havuzumuza geçebiliriz. Değerli annemiz Hilal Acar Yılmaz’ın güzel prensesi için hazırladığı sonbahar duyusalı bulunmaktadır. Birbirinden güzel etkinliklerini bizimle paylaştığı için kendisine çok teşekkür ederiz. Bu güzel prensesi http://birkucucukzeynepcik.blogspot.com.tr/ buradan takip edebilirsiniz. Emeğinize ellerinize sağlık.

montessori_ev_içi_uygulamaları

sonbahar_aktiviteleri_okul_öncesi

sonbahar_etkinlikleri

evde_eğlenceli_etkinlikler

sonbahar_duyusal_havuzu

2-Sonbahar Yaprakları İnceleme- Evde Fen ve Doğa Etkinlikleri

Evet bu bölümde kızımla birlikte biraz fen ve doğa etkinlikleri yapmak istedik. Bu sayfada kızımla sonbahar temasına devam ederken hazırladığımız bir başka etkinlik yer almaktadır.

Malzemelerimiz;

  • Doğadan kızımla birlikte topladığımız yapraklar, çam kozalakları, muşmula vs.
  • Büyüteç (bunu internetten aldım, sizlerde temin edebilirsiniz, iki kızımda kullandı).

büyüteç_ile_yaprak_inceleme

Her birini tek tek inceledik. Sizlerde sokaklara veya parklara çıkarsanız birçok sonbaharda kullanabileceğiniz yaprak ve yaprak çeşitlerine ulaşabilirsiniz.

okul_öncesi_fen_doğa_etkinlikleri

Fen ve doğa etkinlikleri, çocuklarımıza günlük yaşamımızda gerçekleşen olayları(rüzgar, yağmur, insanlar, bitkiler, vücudumuz, hava olayları, su, toprak, doğa olayları, mevsimler, dünyamız vb.) çocuğun anlaması ve öğrenmesi adına yapılan aynı zamanda çocukların da oldukça keyif aldığı etkinliklerdir.

Etkinliklerin çocuğun bedensel ve zihinsel gelişimine uygun olarak şekillendirilmesi, anlayabileceği bir dille basitleştirerek ifade edilmesi hem öğrenmeyi etkili ve eğlenceli hale getirecektir hem de çocukların kendine olan güvenini olumlu yönde etkileyerek merak duygusunu daha da arttıracaktır. Bu şekilde hazırlanılan eğlenceli etkinliklerle, çocuklar günlük yaşamda gerçekleşen bu olayları, neden sonuç ilişkilerini ve olaylar arasındaki bağları daha etkili ve rahat öğrenebilmektedir. Deneylere ve etkinliklere aktif katılım sağlayan çocukların merak etme, araştırma, sorgulama, öğrenme isteği de artacaktır.

Fen doğa etkinlikleri aynı zamanda çocuklarımızın çevreye karşı daha duyarlı hale gelip sorumluluk duygusunun da kazanılmasında oldukça etkilidir. Daha küçük yaş gruplarında psikomotor yönden gelişime katkı sağlarken, zamanla problem çözme becerisi, kavram gelişimi, dil gelişimi ve mantık yürütme becerileri, üretici düşünme becerileri gibi birçok alanda da gelişimi desteklemektedir.

Siz de  hazırlayabileceğiniz bu tarz etkinliklerle, çocuklarınıza merak ettikleri konuları eğlenceli bir şekilde anlatabilirsiniz.

3-Sonbahar Yaprakları Hafıza Oyunu

Bu bölümde kızımla sonbahar temasına devam ederken hazırladığımız sonbahar yaprakları hafıza oyunu  yer almaktadır. Öncelikle hafıza oyunların faydalarına değinelim.

  • Hafıza oyunları bir başka şekilde ifade edecek olursak eşini bulma, istenileni bulma oyunları eğitici oyunlardan en önemlilerindendir. Bu şekilde hazırlanabilecek hafıza oyunları, çocukların konsantrasyon, odaklanma, muhakeme yeteneklerinin gelişimine katkıda bulunarak hafızalarının gelişiminde önemli katkı sağlamaktadır.
  • İnsanoğlunun hayatı boyunca, beynindeki nöronların sadece birkaç bininin kullanıldığını düşünülmektedir. Hafıza oyunlarının oynandığı esnada ise, insan beyninde anlık olarak milyon/trilyon seviyesinde nöron kullanıldığı varsayılmaktadır. Bu da çocuğunuz için, küçük yaşta eşi benzeri olmayan bir zihin jimnastiği demektir.
  • Hafıza oyunları görülen resmi veya bilgiyi aklında tutup, daha sonra bu bilgiyi  zihninde geri çağırması üzerine kurulu olduğu için, görsel hafıza ve algı yeteneğinin gelişmesinde faydalı olur. Görsel hafıza ve algı yeteneğinin gelişmesi, çocuğun akademik eğitimi ve sosyal yaşamı içerisinde de ona fayda sağlayacak en önemli gelişim alanlarından bir tanesidir.

Malzemeler:

  • Mukavva
  • Makas
  • Etkinlik resimleri (yaprak temalı sayfalar 2 şer tane, arka plan temalı sayfa ise 4 tane çıkarılacak)
  • Pritt
  • Dizifiks (yapışkanlı jelatin) veya avmlerde bulabileceğiniz şeffaf yapışkanlı rulolar

İlk önce çıktı aldığımız sonbahar yapraklarını ve arka temalarını makas yardımıyla kesiyoruz. Sonra yaprakların ebatlarına uygun olacak şekilde mukavvadan parçalar elde ediyoruz. Şablonları konunun en altında bulabilirsiniz.

sonbahar_yaprakları_hafıza_oyunu

sonbahar_kartları

Sonra her bir mukavva parçasının bir tarafına yaprağı diğer tarafına da arka plan resmini pritt ile yapıştırıyoruz.

okul_öncesi_hafıza_oyunları

hafıza_oyunu_kartları

Kartlarımızın hepsini hazırladıktan sonra şeffaf yapışkanlı rulodan kartlarımızın ebatlarına uygun parçalar elde edip, zarar görmemesi adına kaplıyoruz.

okul_öncesi_sonbahar_etkinlikleri

sonbahar_temalı_hafıza_oyunu

anasınıfı_hafıza_oyunu

Kartlarımız hazır 🙂 Şimdi değerli yavrumuzu yanımıza alıp etkinliğimize başlayabiliriz. Tahminimce Ceren burada 1,5 yaşında falandı. Doğumu yaz olduğu için ikinci sonbaharındaydı. Eşleştirme oyunu oynamak hoşuna gitti. Ciddi bir emeğin sonucunda ona güzel şeyler hazırlamak ve bunu ölümsüzleştirmek gerçekten harika. Az sayıda kartla başlayarak Ceren devam etmek istedikçe sayıyı artırdık. Kuzummm çok eğlendi 🙂

hafıza_geliştirici_etkinlikler

sonbahar_yaprakları_okul_öncesi_etkinlik

Etkinlik resimleri; Şablonlar

Sizlerde aşağıdaki şablonları kullanarak etkinliğinizi evde çok güzel bir şekilde uygulayabilirsiniz.

okul_öncesi_sonbahar_hafıza_oyunu

okul_öncesi_sonbahar_etkinlikleri_eğlence

anasınıfı_sonbahar_etkinlikleri

4-Evde Yapılabilecek Kolay ve Pratik Sonbahar Ağacı Etkinliği

Bu bölümde kızımla sonbahar temasına devam ederken hazırladığımız sonbahar ağacı etkinliği yer almaktadır.

sonbahar_etkinliği

Malzemelerimiz; Kahverengi fon kağıdından hazırlanmış ağaç ve yapışkanlı evalardan hazırlanmış sarı, turuncu, yeşil, kırmızı, kahverengi renkte minik yapraklar.

evde_sonbahar_etkinlikleri

montessori_sonbahar_etkinlikleri,

ince_motor_etkinlikleri

sonbahar_ağacı_etkinliği

anasınıfı_sonbahar_etkinliği

Biz ağacımızı Ceren’in elbise dolabına yapıştırdık 🙂 Ceren minik yaprakları tek tek açıp yapıştırdı ve dolabı için çok güzel bir sonbahar ağacı hazırladı. Eve gelen herkese gösterip duruyor 🙂

5-Sonbahar Farkındalık Çalışması

Bu bölümde değerli annemiz Sibel Kılınç’ın  tatlı oğlu için hazırladığı sonbahar sanat etkinliği bulunmaktadır. Bu harika etkinlikleri bizimle paylaştığı için kendisine çok teşekkür ederiz. Emeğinize ellerinize sağlık. Bu tatlı kuzuyu Eray’ın Etkinlik Dünyası isimli facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

Çalışmalarımızın hepsinde duyu eğitimine önem vererek birden fazla duyuya hitap etmeye çalıştık. Sizlerde yukarıda bulunan etkinliklerin aynısını veya benzerlerini yapabilirsiniz. Yaptığınız çalışmaları bizlere de iletebilirsiniz. Konuyu beğendi iseniz alttaki yorum bölümüne iyi dileklerinizi ileterek bizlere destek olabilirsiniz. Bir anne ve bir öğretmen olarak her şey çocuklarımızın öğrenmesi için yapılmıştır. Sesimizi duyurabildiğimiz herkese saygılar ve selamlarımı iletiyorum. Eğer vaktiniz varsa yapraklarla ilgili yayınladığımız makalemizi de okumanızı tavsiye ediyorum. İyi çalışmalar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu