MEVSİMLERSANAT ETKİNLİKLERİ

Okul Öncesi Sonbahar Yaprak Sanat Etkinlikleri

Yaprak Temalı Etkinlik Örnekleri

Evet sonbahar geldi. Yaprak sanat etkinlikleri de aklımızın baş köşesinde durmaya başladı.Bu sayfamızda okul öncesi kurumlarımız ve evde etkinlik yaptıran anne babalarımız için Milli Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün hazırlamış olduğu ‘Bir Şeyden Çok Şey‘ adlı etkinliklerine yer vereceğiz. Mükemmel bir kitapçık olarak hazırlanmış bu seride bizler sonbahar ve yaprak temasını ele alacağız.

Düşler Dünyasının Dönüşümü

Küçük çocuklar aslında büyük düşünürlerdir. Onlar biz büyüklerden daha cesur, daha girişken ve daha üreticidir. Çocuklar dünyayı anlamak ve bilmek isterler. Size ufak gibi gelen bazı etkinlikler onların dünyasında yeni kapıları aralar. Özellikle bu yaşlar çocuklarımız için öğrenme arzusunun çok yüksek olduğu dönemlerdir. Bizde ilgi alanımızın büyük bir bölümünü okul öncesine ve ilkokulun ilk dönemine ayırıyoruz.

Çocuklar hayal dünyalarında bir şeyleri başka şeylere dönüştürmede ustadırlar. Bunu bazen oyun aracılığıyla bazen bir şarkıyla bazen de etkinliklerle yaparlar. Zenginleştirilmiş bir okul veya çevre çocukların çok şeyle değil, farklı şeylere dönüştürebilecekleri açık uçlu malzemelerle karşılaşması anlamına gelmektedir. Anlamak, yeni anlamlar çıkarmak, çocuğun dünyayı keşfetme sürecindeki gelişimsel ilerlemelerin kanıtıdır.

Bu etkinlikler çocukların doğal merakını, ilgi ve gereksinimlerini giderme yolunda onlarla çocuk dilinde konuşmayı temel almıştır. Su, toprak, taş, yaprak, dal, kağıt, kumaş ve ip gibi temel konular bu etkinlik kitapçığının temel konuları olarak seçilmiştir. Unutmadan söyleyelim geri dönüşümde ayrı bir tema olarak ele alınmıştır. Ama sizler bu bölümde sadece sonbahar teması altında yapılabilecek yaprak sanat etkinliklerini bulacaksınız. Diğer etkinliklerde başka bölümlerde yayınlanacaktır.

Ayrıca bu etkinlikleri yaparak el becerilerinde ustalaşmaları, kendilerini özgür ve özgün yollarla ifade etmeleri ve yaratıcıklarını geliştirmeleri hedeflenmektedir. Süreç içerisinde çocuklarımıza sadece tüketen değil üreten, tasarlayan, değerlendiren, analiz eden, esnek ve olumlu düşünen bireyler olacakları varsayılmaktadır.  Bu etkinliklerde eldeki verilerin ve materyallerin en iyi şekilde kullanılması da hedef edinilmiştir. Bizler buna geri dönüşüm farkındalığı diyoruz. Küçük yaşlarda bunu becerebilirsek hayatı daha anlamlı kılacağız. Bu etkinliklerin en önemli amaçlarından biri ise çocukların oyun ve öğrenmesine macera ve heyecan katması olacaktır.

Bu etkinlikler sizler tarafından sınıf ortamlarında veya evlerde geliştirilmeye açık kaynaklardır. Yaptığınız etkinlikleri sosyal medyadan bizlere iletebilir veya bu yazının altına yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Sonbaharda yaprak kullanılarak neler yapılabilir?

İçindekiler;

  • Yaprak kutusu etkinliği
  • Yapraklardan insan figürleri oluşturma
  • Mandala
  • Yaprak baskı çalışmaları
  • Yaprakların geri dönüşümde kullanılması
  • Yaprakların değişiminin gözlemlenmesi-bilimsel çalışma
  • Yapraklar kullanılarak ince motor çalışmaları yapma
  • Resim çalışmaları

Bir Şeyden Çok Şey Sonbahar Yaprak Sanat Etkinlikleri

 

Bu güzel çalışma için Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne teşekkür ediyoruz. Diğer sonbahar etkinlikleri için sitemizdeki etkinlikleri inceleyebilirsiniz.

Öncelikle çocuklarımızı yanımıza alalım ve hafta sonu yaprak toplamaya gidelim. Farkındalık oluşturmaya en başından başlayalım. Sonra eve veya okula geçelim ve etkinliklerimize başlayalım.

Haydi sende topladığın farklı yapraklarla değişik etkinlikler yap. İyi eğlenceler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu