Geri Dönüşüm EtkinlikleriİNCE MOTOR ETKİNLİKLERİOYNARAK ÖĞRENİYORUMRENKLERSANAT ETKİNLİKLERİ

Okul Öncesi Yılbaşı Etkinlikleri

Yılbaşı Sanat Etkinlikleri

Okul Öncesi Yılbaşı Sanat Etkinlikleri

Yeni bir yıla girerken bazı okul öncesi yılbaşı etkinlikleri ile öğrencilerimize veya çocuklarımıza bunu hissettirmek isteriz.Çünkü yeni yıl kavramı da mevsimler kadar günler kadar önemli bir kavram olarak karşımıza çıkar.

Bu sayfamızda sizin için daha önceki zamanlarda yaptığımız etkinlikleri derledik.Bazı yılbaşı etkinliklerini ayrıntılı anlatırken bazılarını resimlerle geçiştireceğiz.Sizlerde sayfamı takip ederek yılbaşı temalı etkinlikleri buradan bakarak yapabilirsiniz.

1-Yılbaşı sünger baskı etkinliği

Bu çalışmamızı boş beyaz bir zemine yaptık.Sizlerde beyaz bir kağıt kullanabilirsiniz.Çok basit ve eğlenceli olan bu etkinlikte yeni yılı ışıklarla karşılamak temalı bir çalışma yaptık.Yılbaşı ışıklarını andıran bu kolay etkinlikle beraber eğlenceli vakit geçireceğiniz kesin.

Öncelikle balık şeklinde bir sünger alıyoruz tabiki bu sizin tercihiniz. Süslemenizi istediğiniz şekilde yapabilirsiniz.

Sünger baskı yapacağımız zemine dalgalı bir çizgi çiziyoruz lambaları bu çizgiye tutturmamız gerekecek.Daha sonra süngerimizi boyaya batırıp baskı etkinliği yapıyoruz.Yine bunun için istediğiniz rengi kullanabilirsiniz.Biz sarı,yeşil,mavi vb renkleri tercih ederek farklı farklı yılbaşı ışıkları oluşturduk.Aşağıda resim üzerinde de görebilirsiniz.

2-Rulolardan yılbaşı ağacı çalışması

Evet eğlenceli bir etkinlikle karşı karşıyayız.Bize lazım olan malzemeler tuvalet ruloları,zemin için beyaz karton,yeşil boya fırça  tutkal.

Öncelikle rulolarımızı yuvarlak bir şekilde keserek hazır hale getiriyoruz.Biz toplam on daire rulo yaptık.Çam ağacı olacağı için en altta 4 sonra 3 sonra 2 ve en son 1 tane olacak şekilde.En üste ise bir yıldız yaptık.Çam ağacınızın gövdesini yapmayı unutmayın.

Daha sonra ruloları zemine yapıştırdık.Bu iş ince motor becerileri için çok önemli.Kızım yaptı bunu.En son boyama çalışmalarına başladık.Toplam 190 tane halka yeşil renge boyandı.En üstteki yıldızda sarıya.Sizlerde bu etkinliği evde veya okulda çok kolay yapabilirsiniz.Şimdi resimlerimizi verelim.İşte son halimiz kuruması için bir müddet bekletelim.

3-El kalıplarıyla yılbaşı ağacı yapma etkinliği

Bu etkinlikte yapmamız gereken yeşil fon kartonlarını alarak elimizi üzerine koymak ve etrafından çizmek.Daha sonra çizgi üzerinden kesmek.Bu işi de lütfen çocuklara yaptıralım yoksa yaptırdığımız etkinliklerin bir önemi kalmaz.Biz 8 tane falan el kalıbı kestik daha sonra bunları birbirinin üzerine gelecek şekilde yapıştırdık.

Çok ağaca benzemese de sizler daha iyilerini yapabilirsiniz.İyi çalışmalar.

4-Çam dalı ile yılbaşı ağacı boyama

Bu etkinliği daha önce İngilizce sitemde eklemiştim.Aylar geçmesine rağmen buraya bugün yükleyeceğim.Bu etkinliğimizde estetik sanat algısını çocuklarımıza vermek istedik.Öncelikle yapmamız gereken bir çam dalı veya ince yapraklı bir ağaç dalı bulmak.

Çam ağacı oluşturacak şekilde baskı yapıyoruz ve en son herhangi bir halka ile üzerine şekilller oluşturuyoruz.Süs de diyebilirsiniz.Biz kızımın bir oyuncağını kullandık.

 

5-Eldivenler ile yeni yıl ağacı sanat etkinliği

Bu etkinliği bir arkadaşım göndermişti ben de aynen değiştirmeden ekliyorum.Yeni yıl ağacı..Malzemeler:eldiven,akrilik boya,su ve uzun bir sopa…

Yapılışı:Eldivenin içine biraz su eklenir.Ve eldiven şişirilir.Dengeli bir şekilde eldivenin bilek kısmından çubuğa geçirilerek genişten dara doğru dizayn edilir.

Sonrasında ağaç boyanır ve şönillerden süs yaparak ağaca asılır.Sizler başka süslerde kullanabilirsiniz.Bu ağacı okulunuzda veya evinizde kapının giriş bölümünde sergileyebilirsiniz.

6-Çatal baskı ile yılbaşı ağacı yapma

Çatal baskı etkinliklerini çocuklar çok sever.Daha önce yaptığımız çatal baskı etkinliklerini de mutlaka okuyunuz.Bu etkinlik grup halinde okulda yapılabilecek güzel bir okul öncesi yılbaşı etkinliğidir.

Öncelikle öğrencilerimizin önüne yeşil boya ve plastik çatal bırakıyoruz.Ve her öğrenci için beyaz bir sayfa.Bu kadar basit malzemeler kullanarak harika bir okul öncesi etkinliği yapacağız.Sanatsal algının yanında çocuklarımızın ince ve kaba motor becerileri de gelişmiş olacaktır.

Ağacımızın gövdesini kahverengi bir fon kartonundan yapıp yapıştırıyoruz ve baskı boya etkinliğine başlıyoruz.Çocuklarımızı özgür bırakalım ve hayallerinde ki ağacı yapsınlar.En son ise onlardan ağacı süslemelerini isteyeceğiz.Bunun için düğme,boncuk,yıldız veya herhangi bir süs malzemesi kullanabiliriz.Son haline resimde bakabilirsiniz.

7-El baskı ile yılbaşı kartı sanat etkinliği

El baskı etkinlikleri çocuklarımızın severek yaptığı etkinliklerdir.Burada da iki etkinlik resmi koyacağız.Bu tazr etkinliklere yeni yıl kartı da diyebiliriz.Sevdiklerine hediye olarak yapabilirler.El baskı yaptıktan sonra ponpon ve simlerle süslediğimizi göreceksiniz.Sizlerde farklı süslemeler deneyebilirsiniz.Yeni yılınız kutlu olsun.

Okul öncesi ve ilkokul etkinliklerinizi bize gönderebilir 110 bin takipçili facebook hesabımızda paylaşabilirsiniz.İyi eğlenceler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu