İLKOKUL ETKİNLİKLERİİLKOKUMA YAZMA ÖĞRETİMİ

Okuma Yazma Sürecinde E ve L Sesi Pekiştirme Çalışması

İlk Okuma Yazma Öğretimi

Harika Bir Ses Pekiştirme Çalışması

Gelin hep beraber okuma yazma sürecine başlangıç yapalım.

E ve L sesi için rulodan yapılan harika bir etkinlik

Çocuklarımızın okuma yazma öğrenme aşamaları biz anne babalar ve öğretmenler için çok zorlu süreçlerdir. İster istemez gerildiğimiz veya pes ettiğimiz zamanlar olur.

Eviminaltıntopu ailesi olarak bir sonraki sene okula başlayacak öğrenciler için(şuan anasınıfında olan) okuma yazma sürecini kolaylaştırmayı amaçlayan çalışmalar yapmaya başladık. Biz evde kızım ile bu sürece başladık amacımız öğrenciyi sıkmadan okuma yazma becerisini kazandırmak. Bizleri siteden veya facebook hesabımızdan takip ederek aynı çalışmaları veya daha değişiklerini yapabilirsiniz.

Hecelemeden Okuma

Bu süreçteki en büyük amacımız çocuklarımıza hecelemeden okumayı öğretmek. Yani bütünü görerek hızlı okuma ve hızlı anlama becerileri oluşturmak. Bu süreçte olduğunca hassas olmaya çalışacağız bundan dolayı önerilerinizi bekliyoruz. Okullarda genellikle çocuklara anlamsız gelişmelerin ağırlıkta olduğu süreçler öğretiliyor ve daha sonra öğrenciden manası bilmediği anlamsız kelimelerin okunması isteniyor. Bunun yanlış olduğunu ve doğrularını anlatacağız.

1.Sınıfta Dikte Yaptırılmalı mı?

Bize göre yaptırılan hatalardan biri de dikte yaptırılmadığı taktirde öğrencinin okumaya geçemeyeceği hatasıdır. Dikte öğrencilerde psikolojik bir baskı kuruyor. Öğretmenin söylediğini yazamayan öğrenci kendini çok kötü hissediyor ve okuma öğrenme süreci daha da gecikiyor. Peki dikte yaptırmayıp yazma sürecini nasıl halledeceğiz? Bu sorunun cevabını da verelim. Öncelikle çocuklarımızı özgür bırakıyoruz ve istediklerini yazıyorlar. Nasıl yapacaklar demeyin ben bunu denedim ve gayet te güzel yapıyorlar.

Okuma yazma öğretim süreci

Şuan 6 yaşında olan kızım bu sene okul öncesi kuruma gidiyor. Bizde evde ona okuma yazma öğretme sürecini gerçekleştireceğiz. Yaptığımız etkinlikleri ve çalışmaları siteden paylaşacağız. Geçen hafta e sesi ile başladık ama kızım geçen yıl ana sınıfında ünlü sesleri öğrendiği için hemen geçiverdik. Biz daha çok l sesinden sonraki çalışmalara yoğunlaşacağız. Eğer merak edenler varsa sitedeki okuma yazma bölümünde e ve l sesi nasıl verilir aşamalarına bakabilirler.

Başlangıçta çocuklarımız sesleri veya heceleri sadece ezberleyebilirler ve hemen unutabilirler ama olsun hiç bir önemi yok zamanla okuma yazma sürecinin gerçekleşeceğini göreceksiniz. Ben bu yöntemi 2014 yılında 1.sınıflarımda uyguladım ve gayet başarılı oldum. Fotokopi vermeden dikte yatırmadan hiç geçemeyecek dediğiniz öğrenci bile okuma yazmaya geçti. Öncelikle kalıplarımızı kıralım

e ve l sesini öğrettikten sonra bu tarz bir çalışma yaparak pekiştirme çalışmamamızı yapmış olacağız. Bizimle beraber gidebilirsiniz şimdiden teşekkürler.

Rulolardan okuma yazma materyali

Yapılış Aşamaları:

Öncelikle malzemelerimizi ayarlıyoruz. Zaten kolay materyaller. Büyük bir rulo ve kağıtlarımız kesiyoruz. Pritinizi de hazır edin.

ses öğretimi

Bu zamana kadar 2 tane ses öğrendik E ve L sesleri. Şimdi bu sesleri kağıtlara farklı renk kalemlerle yazıyoruz. Biz kırmızı ve mavi renkleri kullandık. Kolay bir etkinlik yapmaya devam edelim. Daha sonra kağıtlarımızı yapıştırıcı yardımıyla ruloya yapıştıralım. Bu aşamada çok kolay olduğu için hızlı geçiyorum.

harika ses öğretimi

Şimdi yapıştırma işlemimiz tamam. Artık uygulamaya geçebiliriz. Çocuğunuzla alıştırma yapmalısınız. Ona ruloyu çevirip oluşturduğunuz heceleri okumasını isteyin. Daha sora da ondan hece oluşturmasını isteyin bu sayede daha da pekişecektir. Bu aşamada el-ele ve elle çalışmaları yapılabilir.

Son olarak ”le” hecesine değinelim. Bu çocukların en çok zorlandığı tarz hecelerdir. Çünkü anlamı da yoktur. Çocuk anlamını bilmediği şeyi beyninde konumlandırmakta zorlanacaktır. Sadece buraya odaklanırsanız benim kızım veya oğlum okuyamıyor deyip pes edebilirsiniz. Sakın buna girmeyin. Aşağıda le hecesini de gösteriyorum burada dikkatli olun. Sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bu etkinliğimizden önce biz kumda yazma çalışmaları gibi farklı çalışmalarda yaptık Mutlaka sizde yapın. Bu etkinlikten sonra da bir boya sanat çalışması etkinliğimiz oldu onu da siteye ekleyeceğim sizde inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu