Duyu Eğitimi EtkinlikleriHAYVANLAR

Oyun Hamuru İle Ayak İzleri

Orman temamıza devam ederken hayvan ayak izlerine merak salan kuzu için diğer bir etkinliğimiz 🙂

okul_öncesi_orman_hayvanları

oyun_hamuru_eğlenceli_etkinlikler

orman_hayvanları_eğlenceli_etkinlik

evde_eğlenceli_etkinlikler

oyun_hamuru_ayak_izleri_etkinliği

montessori_kozmik_etkinlikler

 • Oyun hamuru çocukların üreticiliklerini geliştirmenin en eğlenceli yollarından biri. Çocuğunuz 18 aydan itibaren oyun hamuruyla oynamaya başlayabilir. 3 yaşına kadar hamurdan şekil yapamasa da hamuru ellemek, mıncıklamak, yuvarlamak ve kesmek onun için yeterli olacaktır. Bu yaş grubundaki çocuklara şekilli kurabiye kalıpları veya yüzeyi desenli objeler verip, bunları hamura bastırıp değişik şekiller yaratmasını sağlayabilirsiniz.
 • Oyun hamuruyla oynamak çocuğun mekan bilincini geliştirir. Her malzemenin kendine has bir yapısı olduğunu ve materyallerin form değiştirebildiğini öğrenir. Çocuklar 3 yaşından itibaren hamura şekil vermeye başlayabilir. Yaptığı eserleri saklamak, arkadaşlarına ve çevresindekilere göstermek isteyecektir. Çocuğun yarattığı eserleri sergilemek ve saklamak onda başarı hissi uyandırır ve kendine güven duymasını sağlar.
 • Çocuğun odasına eserlerini sergileyebileceği bir raf ya da dolap koymak iyi bir fikir olabilir. Yaşı ilerledikçe daha detaylı ve düzgün şekiller yaratabilir, renkli hamurları karıştırıp yeni renk kombinasyonları oluşturabilir. Bu dönemde ona kil hamuru veya kağıt hamuru gibi değişik malzemeler vererek üreticiliğini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Hatta biraz yardımla kolyeler, bilezikler, biblolar bile yapabilir. Çocuğunuz bunları takmaktan veya hediye etmekten de ayrı bir keyif alacaktır.Oyun hamuru çocukların hayal güçlerini geliştirmenin yanında;
  • El ve parmak kaslarının gelişimine destekler.
  • El-göz koordinasyonu sağlar.
  • Yumuşak ve sert kavramlarının öğrenilmesine yardımcı olur.
  • Şekillerin ve renklerin öğrenilmesinde eğlenceli bir yol olarak kullanılabilir.
  • Aynı zamanda çocuğun kendini ifade etme aracı olarak görebiliriz.Çocuğun oyun hamuruna verdiği şekiller üzerinde onunla konuşarak onun iç dünyasını anlamamıza yardımcı olabilir.
 • Küçük yaş gruplarında oyun hamuru ile oynarken yalnız bırakmamaya dikkat edilmelidir.
 • Siz de evde hazırlayabileceğiniz oyun hamurları ile çocuğunuzun gelişimine destek verebilirsiniz.Evde hazırlanabilecek oyun hamuru tarifleri için “Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır” isimli yazımızı web sitemizden inceleyebilirsiniz.İyi eğlenceler 🙂

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu