İLKOKUL ETKİNLİKLERİKARMA KONULARMEVSİMLER

Pano İçin Mevsim Çalışmaları

Okul Öncesi ve İlkokul Mevsim Öğretimi

Bu sayfamızda panolarda kullanılmak üzere hazırlanmış mevsimler çalışmaları yer almaktadır.

Mevsimler Pano Çalışmaları

 • Renkli kağıtlardan mevsimler
 • Renkli kağıtlardan sonbahar çalışması
 • Renkli kağıtlardan ilkbahar çalışması
 • Renkli kağıtlardan kış çalışması
 • Renkli kağıtlardan yaz mevsimi çalışması

Kış etkinlik resmi:

renkli kağıtlardan mevsim çalışması

Yaz mevsimi etkinlik çalışması:

renkli kağıtlardan mevsim etkinliği

Sonbahar mevsimi etkinliği:

renkli kağıtlardan mevsimler duvar süsü

İlkbahar pano etkinliği:

renkli kağıtlardan mevsimler pano çalışması

Pano İçin Mevsim Ay Gün Modeli

Bu el yapımı harika panoyu bize ileten değerli öğretmenimize çok teşekkür ediyoruz.Üst bölümde olan bilgisayar çıktılarından çok daha verimli çok daha özverili.Günlerce uğraşılan bir emeğin,eğitim aşkının meyvesi.

Emek en büyük sermayedir.Şimdi sözü değerli öğretmen arkadaşıma bırakıyorum.

Bu modeli 2013 yılının ağustos ayında yapmıştım.1.sınıf okutacak olmanın hayaliyle gece gündüz ne de çok etkinlik hazırlamaya çalışmıştım.İlk atandığım 2008 yılında da Kars ilinin ücra bir köyünde aynı panoyu straforları renkli fon kartonları ile süsleyerek yapmıştım.Buraya gönderecektim ama o fotoğraflarımı bulamadım.

Mevsim şeritlerinin faydalı olup olmadığını herkes tartışır.Ama ülkemizin unutmamamız gereken bir yapısı var.Çoğu öğrencimiz okul öncesi eğitim kurumlarına gidemeden okula başlamaktadır.En azından o yıllarda böyleydi.Günleri,ayları,saatleri veya mevsimleri bilmeyen o kadar çok çocukla karşılaştım ki.Bizde isteriz bunların aile tarafından verilip çocuğun okula hazır gelmesini ama maalesef ülkemizde şimdilik bunu yapamıyoruz.Hayatında boya kalemini eline almamış çok öğrencim oldu.

Ben evimin altın topu na çok teşekkür ediyorum.Evde öğrenme alanında velileri mükemmel bir şekilde güdülemeyi başarıyor.Artık veliler çocuğuma neler öğretebilirim diye internetin başına geçiyor ve bu tarz platformlara ihtiyaç duyuyor.Bende nacizane etkinliklerimden paylaşıyorum.

Yapılış aşaması diye birşey yok:) tamamen doğaçlama oluştu.Birazcık el becerisi ile ağaçları yaprakları ve mevsim özelliklerini yapmanız yeterli gerisini fotolara bakarak organize edebilirsiniz.İsterseniz öğrenciler ile beraberde yapabilirsiniz.

Ben şahsen bu tarz renkli bir pano ile sınıfta ay-gün-mevsim isim ve özelliklerinin çok rahat öğretilebileceği kanaatindeyim.İşi daha da renkli hale getirip öğrencilerinizin hangi aylarda doğduğunu pano üstüne yazabilirsiniz.Eğitim sürekli değişen ve gelişen bir olgudur.Bu değişime ayak uydurmak ise biz öğretmenlerin yegane hedefidir.

Şu güzel söz ile bitiriyorum:

Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.

 

 

Mevsimler Panosu Nasıl Yapılır?

Bize emek sarf edip bu etkinliği gönderen sevgili öğretmen arkadaşımıza teşekkür ediyorum.Herkesin öğretim yöntemi farklıdır.Bazen etkinliklerle,bazen görsellerle, bazen çocukların içinde olduğu el işleriyle,bazense düz anlatımları tercih ederiz.Panolar çocukların sürekli gözlerinin önünde olması sebebiyle bütün dünya da etkin olarak kullanılmaktadır.Satın alınan mevsim panolarından ziyade bu tarz etkinliklerle öğrencilerimizde farkındalıklar oluşturabiliriz.Biliriz ki en değerli sermayemiz emeğimizdir.

Şimdi etkinliğimize bir göz atalım:

 • Bütün hazırlıkları(malzeme olarak) yaptıktan sonra aşağıda görülen açılır tarzda olacak şekilde yazılmış mevsimler kağıtlarımızı hazırlıyoruz.Daha sonra ki bölümlerde bunu mukavvaya yapıştıracağız,uzun ömürlü olması için.

 • Yazımızı yazdık mevsimlere uygun süslemeleri de yaptık.Açılır şekilde olacağını göstermek için aşağıdaki fotoğrafı paylaşıyorum.Her mevsim sahip olduğu aylarla özdeşleştirilecek.

 • Burada renkli fon kağıtlarımıza ağaçlarımızı çiziyoruz daha sonra her mevsim için kendine özgü olan çiçekleri meyveleri yaprakları ve kar taneleri ile kardan adamı yapıyoruz.Ağaç kalıplarını kendinize göre çizip süsleyebilirsiniz.Ben kendi örneklerimi atıyorum.

 • Daha sonra bu yaptığımız kısımları renkli mukavvaya yapistiriyoruz.
 • Alt kısımda yazan mevsimlerin kapağı açılır şekilde mukavvaya yapistiriyoruz sonra bu mevsimlerin isimleri kaldırdığımızda altta o mevsimin ayları yer alıyor.Bu şekilde yaparak çocukların hem dikkati çekmis hem de daha eğlenceli hale getirmiş oluyoruz.
 • Daha sonra yaptığımız mukavvalarin baş kısmından ortalayarak delgeç yardımıyla delip kurdelelerle tepeden aşağıya doğru sarkıtıyoruz.
 • Aynı şekilde yaptığımız isimleri de delgeç yardımıyla delip mukavvaya da bir de alt kısımdan delgeç ile delik açıp mevsimin tablosu ile ayları birbirine bağlıyoruz.
 • Aşağıda son fotolarını ekledim kontrol edebilirsiniz.İyi eğlenceler,iyi öğrenmeler…

Bu etkinlik sadece eviminaltintopu.com sitesi kullanımına sunulmuştur.Bizim bilgisayarımızın kısa yolu olarak kayıtlı olan bu güzel siteyi herkese tavsiye ediyorum,yorumlarınızı alt kısma yazabilir yeni etkinliklerinizi bizlere iletip başka öğretmen arkadaşlara örnek etkinlikler sunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu