MATEMATİK ETKİNLİKLERİ

Pipetlerden ve Süt Kapaklarından Tane Hesabı Etkinliği

Okul Öncesi Matematik Etkinlikleri

Matematik öğretimi okul öncesi ve ana sınıfı döneminde hassasiyetle üzerinde durulması gereken bir konudur.Soyut kavramlar somutlaştırılarak verilmeli ve kalıcı hale getirilmelidir.

Evde Matematik Öğretimi

Tane Hesabı

Okul öncesi dönemde bulunan çocuklar  araştırıcı,meraklı ve sorgulayıcıdır.Bu yönde çocuklarımızın gelişimini destekleyebilmek adına onların meraklarını giderebilecekleri,sorgulayabilecekleri,neden sonuç ilişkisini kurabilecekleri eğitim ortamları ve materyalleri hazırlanmalıdır.Matematik etkinliklerinin de çocuklarımızın zihinsel gelişimlerini ve yeteneklerini desteklemede önemli bir yeri vardır.İleriki yaşlarda  çocukların matematik alanlarında daha başarılı olabilmeleri adına, onlara yardımcı olabilecek yaşantılar ile erken yaşlarda karşılaşmaları gerekmektedir. İlkokul yıllarında çocukların matematiği sevmesinin, matematik öğreniminden heyecan hisssetmelerinin , okul öncesi yıllardaki matematik yaşantıları ile doğrudan orantılı olduğu  araştırmalarda da görülmektedir. Aslında bunun en önemli alt yapısı ise okul öncesi yılların birçok matematik kavramının temellerinin kazanıldığı sihirli yıllar olmasından gelmektedir.

Bu sayfada 2,5 yaşındaki kızımız için pipetleri ve süt kapaklarını kullanarak hazırladığımız bir tane hesabı etkinliği bulunmaktadır.

Malzemeler;

  • Süt kapakları
  • Pipetler
  • Silikon tabancası
  • Maket bıçağı
  • Sticker

İlk olarak süt kapaklarının zeminlerinin kenarlarında yer alan beyaz bölümleri makas ile kesiyoruz.Sonrasında ise silikon tabancasını kullanarak mukavva üzerine yapıştırıyoruz.

Pipetlerden makas ile belli uzunlukta eş parçalar elde ediyoruz.Sonrasında bu elde ettiğimiz parçaları sayılarına dikkat ederek resimde görüldüğü şekliyle süt kapaklarının çevresine silikon ile yapıştırıyoruz.

Elimizde yer alan nokta stickerlara 1’den 10’a kadar olan sayıları keçeli kalem ile yazıp süt kapaklarının üzerine yapıştırıyoruz.

Ve etkinliğimiz hazır :)Her bir çiçekte yer alan pipetlerden yaprakları sayıp kac tane ise o sayının yer aldığı süt kapağını yerine yerleştirmek.Süt kapaklarını kapatırken minik parmaklar da bir güzel çalışmış olacak ve çocuğunuzun eğlenerek ince motor becerilerinin desteklenmesini sağlamış olacaksınız.Keyifli oyunlar 🙂

Diğer tane hesabı etkinlikleri için tıklayınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı