Günlük Yaşam Becerileri EtkinlikleriMEVSİMLER

Pirinç Un Eleme

Harika Montessori Etkinlikleri

Günlük Yaşam Becerileri

Bu sayfada kızımla sonbahar temasına devam ederken hazırladığımız bir başka etkinlik yer almaktadır.

evde_günlük_yaşam_becerileri

Malzemelerimiz;renkli pirinç ve un karışımı,kaşık,süzgeç ve minik kaseler.

günlük_yaşam_becerileri

 

pirinç_ile_okul_öncesi_etkinlik

 

montessori_günlük_yaşam_becerileri

  • Montessori sisteminde günlük yaşam becerileri adı altında hedeflenen alıştırmalar çocuğun günlük yaşamında karşılaşabileceği tüm uğraşlardan oluşur. Yani sadece  çocuğun  kendi öz bakımına ait olmayıp, yaşadığı yakın çevresindeki canlı ve cansız varlıklarla olan tüm ilişkilerini kapsar. Materyaller çocuğun yaşadığı toplumun kültürel özelliklerine uygun eşyalardan hazırlanır.
  • Montessori Eğitimi’nde günlük yaşam becerileri çalışmaları;çocuğun  kendi işini başarması ve bağımsızlaşmasını sağlar.Çocuk ev işleriyle uğraşmaktan çok hoşlanır, ev işlerini yaparken kullanılması gereken tüm kaslarını ve organlarını geliştirme fırsatı bulur. Örneğin; bakliyat ayıklamak,toz almak,kaşıklamak ,şişe açıp kapamak,çamaşır mandallamak vs. sayısız ev işi çocuğun geliştirilmesi gereken kaslarını ve zihinsel gelişimini desteklemek için inanılmaz sayıda doğal fırsatla doludur.Tüm bu aşamalarda el bileği ve parmak kasları çalışır. El bileği hareketi sadece insana ait bir özelliktir. Eller zekânın organlarıdır. Ellerin kullanılmasıyla zekânın geliştiği ispatlanmıştır.
  • Maria Montessori ‘’ İnsan ,çevresine elleriyle sahip olur’’ der.Bu alıştırmalarla hareketlerini koordine  ve kontrol etmeyi , sabırlı olmayı ,odaklanarak  çalışmayı öğrenirler.Okuma yazma, matematik, duyu ve evrensel düşünme için ön hazırlık yapmış olurlar.Kendi sınırlarını ve yeterliliklerini geliştirmeyi öğrenirler;  böylece yaratıcılığının ve kendi gücünün farkına varırlar.Bir çalışmanın farklı aşamalarındaki mantıksal sırayı kavrarlar.
  • Maria Montessori , günlük hayat çalışmalarının meditasyon  özelliği sonucu; çocuğun uysal bir davranış biçimi geliştirdiğini ve iç huzura kavuştuğunu  söyler.Eğitimcinin dikkatli gözlemi sonucu gelişimini tamamlayan çocuk ,  işi seven ,sorumluk duygusu taşıyan ,güçlüklerden yılmayan, sorunlarla başa çıkabilen, kendisi ve çevresiyle barışık bir kişilik geliştirir.
  • Bu etkinlik günlük yaşam becerilerinin yanında el göz koordinasyonunun gelişimine katkı sağlayan bir etkinliktir. Çocukların el-göz koordinasyonu ne kadar iyi gelişirse ellerini o kadar iyi kullanabilirler.Ellerini, parmaklarını iyi kullanamayan çocuklar günlük yaşam becerilerini yerine getirmekte zorlandığı gibi okul hayatı da olumsuz etkilenmekte, yazı yazmakta zorlanmaktadır.Akademik başarısızlığın sebep olduğu özgüven yetersizliği de çocuğun sosyal gelişimini  olumsuz etkilemektedir.

İyi eğlenceler 🙂

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu