twitter
rss

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites
1 May

Rapunzel; Alman edebiyatının önemli hikâye ve masal yazarlarından Grimm Kardeşlerin aynı adlı masalının ana kahramanıdır.

Hikaye oldukça fakir bir çiftin yeni doğan kız evlatlarını yaşlı bir cadıya vermek zorunda kalmaları ile başlar. Cadı ile komşu olan çiftin erkeği, parasızlık ve annenin sürekli bu komşunun bahçesindeki marulları aşermesi sebebiyle bir gün cadının bahçesinden marul çalar; ancak ikinci kez çalarken yakalanır. Cadının büyü yapmasından çekinen baba, doğan kızını ona vermeyi kabul eder. Cadı doğumdan sonra kız çocuğunu alarak ona aslında bahçedeki marulların türünün adı olan Rapunzel ismini verir.

Masalın sonraki kısımlarında cadı Rapunzel’i kaçmaması için bir ormanın göbeğindeki yüksek ve merdivensiz bir kuleye kapatır. Buraya her ziyaretinde kulenin tepesine çıkabilmek için Rapunzel’in seneler içinde kulenin tepesinden yere dek uzayan örgülü sarı saçlarını tıpkı bir merdiven gibi kullanmaya başlar.

Çocuklar tarafından çok beğenilen bu masal etkileyici ve sürükleyici olması açısından da popüler masallar arasına girmiştir.Çocuğumuzla ya da okuldaki öğrencilerimizle bu masalı okuduktan sonra bu güzel etkinlikleri yapabilir ve istediğimiz kazanımları verebiliriz.Aynı zaman da drama özelliği taşıyan bu etkinlikler çocuklarımızın hayal dünyasını da geliştirecektir.Okurken soyut gelebilecek birçok şey resimlerle somut hale gelebilmektedir.İyi eğlenceler:)

Rapunzel masalı etkinlikleri;

rapunzel_masalı_çizgi_çalışmaları rapunzel_masalı_eşleştirme rapunzel_masalı_gölge_eşleştirme rapunzel_masalı_hangisi_farklı rapunzel_masalı_hangisi_farklı_etkinliği rapunzel_masalı_ingilizce_kelimeler rapunzel_masalı_kahramanlar rapunzel_masalı_kesme_çalışmaları rapunzel_masalı_resimleri rapunzel_masalı_şato rapunzel_masalı_yazıya_hazırlık

Bir Yorum Yaz:

Preschool Activities,crafts Homeschool,montessori at home