KARMA KONULAR

Rapunzel Masalı Etkinlikleri

Rapunzel; Alman edebiyatının önemli hikâye ve masal yazarlarından Grimm Kardeşlerin aynı adlı masalının ana kahramanıdır.

Hikaye oldukça fakir bir çiftin yeni doğan kız evlatlarını yaşlı bir cadıya vermek zorunda kalmaları ile başlar. Cadı ile komşu olan çiftin erkeği, parasızlık ve annenin sürekli bu komşunun bahçesindeki marulları aşermesi sebebiyle bir gün cadının bahçesinden marul çalar; ancak ikinci kez çalarken yakalanır. Cadının büyü yapmasından çekinen baba, doğan kızını ona vermeyi kabul eder. Cadı doğumdan sonra kız çocuğunu alarak ona aslında bahçedeki marulların türünün adı olan Rapunzel ismini verir.

Masalın sonraki kısımlarında cadı Rapunzel’i kaçmaması için bir ormanın göbeğindeki yüksek ve merdivensiz bir kuleye kapatır. Buraya her ziyaretinde kulenin tepesine çıkabilmek için Rapunzel’in seneler içinde kulenin tepesinden yere dek uzayan örgülü sarı saçlarını tıpkı bir merdiven gibi kullanmaya başlar.

Çocuklar tarafından çok beğenilen bu masal etkileyici ve sürükleyici olması açısından da popüler masallar arasına girmiştir.Çocuğumuzla ya da okuldaki öğrencilerimizle bu masalı okuduktan sonra bu güzel etkinlikleri yapabilir ve istediğimiz kazanımları verebiliriz.Aynı zaman da drama özelliği taşıyan bu etkinlikler çocuklarımızın hayal dünyasını da geliştirecektir.Okurken soyut gelebilecek birçok şey resimlerle somut hale gelebilmektedir.İyi eğlenceler:)

Rapunzel masalı etkinlikleri;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu