MAKALELER

Reggio Emilia Eğitim Sistemi nedir?

Okul Öncesi Eğitimde Reggio Emilia Yaklaşımı Nedir?

Reggio Emilia Eğitim Sistemi

Ülkemiz de Reggio Emilia sistemini çalıştığım devlet okulun da farklı model uygulaması yasak olduğu için, hiçbir açıklama yapmadan gizlice uyguladım ve çalıştığım okulun Türkiye nin en iyi anaokulu seçilmesini sağlayıp, sonra da Almanya dan stajyer okul öncesi öğretmenlerin gelmesini sağlayarak bir ilki yaşatmıştım. Herkes Reggio  Emilia eğitim sistemini Google bakıp oradan bulduğu tarihçe ile anlatır durur .Oysa felsefesi nedir dediğiniz de kimse konuyu açıklayamaz, çünkü kendisi de anlamamıştır. Reggio Emilia aslında kısaca özetlersek öğrenmenin en üst basamağı olan (öğrendiğini başkalarına öğretme olarak adlandırılan basamakta) öğrencilerini yetiştirdiği için ,kalıcı ve davranış haline dönüşmüş bilgiler ile donanımlı bireyler yetiştirmektedir.Ve kendisini tanıdığı için hedefleri net, gelecek planlarını doğru kurgulamış, ancak hayallerinden de vazgeçmeyen, hayallerini nasıl hedef haline getirebileceğini bilen her alanda lider bireyler yetiştirmektedir.

       Peki tüm bunları nasıl yapmaktadır?

Bu sorunun cevabı oldukça uzun ancak ben kısaca özetleyeceğim ; eğitilirken eğiten anne babalar, öğrenirken öğreten öğretmenler, ve yaşamının her anında oynayarak, eğlenerek öğrenen , yaşamının tüm sorumluğunu kendi başına aldığı kararların sonucuna katlanarak üzerine alan , gelişip ,büyürken içinde bulunduğu dünyayı  araştıran, sorgulayan ve var olan değerleri sentezleyerek kendine özgü yeni değerler geliştiren bireyler yetiştirerek yapmaktadır.

Bu nedenle Reggio Emilia  Howard Gardner’ın dediği gibi dünyadaki en iyi eğitim sistemidir. Ancak uygulaması zor ve meşakkatlidir.Bu nedenle ülkemiz de henüz nasıl bir sistem olduğunu  bilmeyen sadece tabelalara yazılınca uygulandığı düşünülen bir eğitim fantazisi  olarak görülmekte ve öylede yürütülmektedir. Oysa ciddi bir eğitim şuuru ile zaten bizden alıntı olan (Enderun Mekteplerinin İtalya ya entegre edilmiş şeklidir)ülkemizin kurtuluş tarifi olabilecek bir sistemdir. Çünkü ülkemizin en önemli sorunu geleceği yönetebilecek nitelikli yetişmiş insan kaynağının olmaması ve bu kaynağın nasıl yetiştirileceğine dair herhangi bir plan ve programın hazırlanmamış olmasıdır. Dahası ülkeyi yönetenlerin nasıl bir insan istediğine dair kriterlerinin olmaması, doğaçlama gelişen anlık eğitim sistemi içerisin de hasbel kader eğitilen bir gelecek nesil bizleri beklemektedir…

Behiye Sakaoğlu

Pedegog,Aile Danışmanlığı ve PDR uzmanı,kurucu ve sorumlu müdür

Not:Bu makaleyi bizlere gönderen Ataşehir Ekol Anaokulu kurucu müdürü Sayın Behiye Sakaoğlu hanımefendiye teşekkür ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu