İNCE MOTOR ETKİNLİKLERİKARMA KONULARRENKLERSANAT ETKİNLİKLERİ

Renkli pipetlerle çiçek yapımı

Pipetten Çiçek Yapımı

Bu etkinliği eviminaltintopu.com sitesi için yaptık.Evimin altın topu  evde öğrenme,okul öncesi ve ana okulu alanlarında ücretsiz etkinlik paylaşımı yapan bir web sitesidir.Mutlaka gezinmenizi tavsiye ederim.

Öncelikle bir gün öncesinden malzemelerimizi hazırladım.

4-5 yaş grubunda uygulanmıştır farklı yaş gruplarında da denenebilir.

İhtiyaç duyulacak malzemeler:

  • 35*50 boyutunda resim defteri(Bir sayfasını kullandık)
  • Renkli pipetler
  • Pastel boya(fon boyamak için)
  • Makas ve yapıştırıcı
  • İsteğe bağlı çeşitli süsler

Sanat etkinlikleri,temelde üreticiliği ve estetik duyarlılığı geliştirmeyi hedefleyen etkinliklerdir.Bu çalışmalarda önemli olan nokta elde edilen sonuç değil süreç ve kullanılan yöntemlerdir.Bu nedenle çocuklara yeterli zaman,rahat çalışabilecekleri genişlikte bir yer,yaş,gelişim düzeyi ve bireysel ayrıcalıklarına uygun araç gereçler verilmeli ve böylece üretkenliğini daha rahat sergilemesi beklenmelidir.

Bu etkinliği:

  • Homeschool(ev okulu)
  • Okul öncesi
  • Ana okulu

gibi farklı eğitim düzeylerinde yapabilirsiniz

Bu yaş çocukların ince motor becerilerinin gelişmesi çok önemlidir.Bu etkinliğimizde hem bol bol makas kullanacağız hem de hayal dünyamızı resme yansıtacağız.

Nasıl yapılır:

1-Öncelikler farklı uzunluklarda pipetler kesmemiz gerekiyor.Bizim değişik renkte çok pipetimiz olmadığı için sarı ve kırmızı kullandık.Sizler daha çok renkli pipetler kullanabilirsiniz.Çiçekler için,yapraklar için ve çiçek gövdesi için farklı uzunluklarda pipetleri kesip hazır ediyoruz.

2-Sayfamızın uygun bir yerine bir daire çizip içini istediğimiz bir renge pastel boya ile boyuyoruz.

3-Dairenin etraflarına farklı uzunluklardaki pipetleri çiçek şeklinde yapıştırmaya başlıyoruz.Daha sonra da gövde ve yapraklarını yapıştırıyoruz.Bu iş burada yazdığım gibi kolay olmuyor .Çocukların kesmesi ve yapıştırması aşağı yukarı bir saat sürüyor.

4-Yapıştırma işlemi bittikten sonra çocuklardan çiçeğin etrafına resimler çizmelerini istiyorum.Bu resimlere sizlerin müdahele etmemesi gerekiyor.Tamamen onların hayal dünyaları yansımalı.Bizim resimlerimizi de inceleyebilirsiniz.

5-En son olarak çocuklardan sayfanın tamamının fon boyamasını isteyebilirsiniz.Bizim zamanımız kalmadığı için yapamadık .Bu işlemde aşağı yukarı yarım saat sürecektir.

İyi eğlenceler…

Resmimizi inceleyebilirsiniz:

pipetten çiçek yapımı

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu