İLKOKUMA YAZMA ÖĞRETİMİ

Ses Temelli Cümle Yönteminin İlkeleri

1-İlk okuma yazma öğretiminde öğrencinin ön bilgilerinden hareket edilmelidir.

Her öğrencinin bireysel özellikleri farklıdır.Dolayısıyla başarı düzeyi öğrenciden öğrenciye değişmektedir.İlk okuma yazma sürecinde bireysel farklılıklara dikkat etmek gerekir.

Farklılıkların temelinde;bireysel özellikler,aile ve çevresel faktörler bulunmaktadır.Ülkemizde bazı öğrenciler ana okulunda aldığı temel çalışmalarla okula gelirler ama ne yazık ki büyük bir bölümü bu olanaklardan yararlanamamaktadır.Ülkemizde okul öncesi eğitim %30 ları aşamamışken bu oran Avrupa da %80 leri bulmaktadır.

2-Özellikle ve öncelikle anlamlı heceler elde edilmelidir.

Oluşturulan heceler kolay okunmalı ,dilde kullanım sıklığına dikkat edilmelidir.Heceler açık ve somut anlamlı olmalıdır.Hecelerin anlamlarının görselleştirilebilir olması öğrenmeyi kolaylaştıracaktır. Örneğin Atilla ismini hiç duymayan bir öğrencinin bunu zihninde yapılandırmasıda zorlaşacaktır.

Sesler ve ses grupları arttıkça,anlamlı hece sayısı artacaktır.Bazen oluşturulan her hece veya kelimeyi cümlede kullanma durumu olmayabilir.Önemli olan çok sayıda kelime ve heceye boğmak değil ,öğrencinin zihninde anlamlandırmasını sağlamaktır.

3-Kısa sürede cümlelere ulaşılmalıdır.

Cümle oluşturacak kadar ses verildikten sonra hemen cümle kurulmalıdır.Öğrencinin mümkün olduğunca farklı hece ve kelimelerle karşılaşması ,ilk okuma yazma çalışmalarını daha verimli hale getirecektir.

Cümlelerin bir tekerleme özelliği taşıması,bu şekilde kelimelerin tekrar edilmesi öğrenmeyi kolaylaştıracaktır.

4-Mutlaka görsellere başvurulmalı.

Birçok kaynakta imkanlar ölçüsünde görsellere başvurulmalı yazsa da benim görüşüme göre mutlaka görsellere başvurulmalıdır.Bir öğretmen görsel bulamadım gibi bir şikayette bulunamayacağı için bu konu ihmal edilmeyecek kadar önemlidir.Görsellerle ilgili boyamalar yapılmalı ya da o görsel çok zor değilse sınıf ortamına taşınmalıdır.

1.sınıf okuturken ”nar” kelimesini verdikten sonra sınıf annemizden 5 kilo nar alıp sınıfa gelmesini istemiştim.Çok zor bir meyve olan nar bizim için bir öğretim materyali oluvermişti.

5-Hece tablosu hiçbir şekilde kullanılmamalıdır.

Seslerin tamamını verdikten sonra hece tablosuna ihtiyaç kalmıyor.Bu konuda da gereken özenin gösterilmesi biz öğretmenlere düşüyor.

6-Öğrenilenlerin kalıcılığının sağlanması esastır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu