İLKOKUMA YAZMA ÖĞRETİMİ

Sol El İle Yazan Öğrenciler

Öğretmenlerimiz bazen sol eli kullanan öğrencilerle alakalı endişe duyabilmektedir.Ama yapılan araştırmalar sol eli kullanan kişilerin daha başarılı olduğunu ortaya koymuştur.

Dr. Christian Marquardt  öğretmenlere şu tavsiyelerde bulunur:

• Öncelikle bir öğretmenin yapması gereken, solak çocuğun kendine güvenini güçlendirmektir; çünkü solaklık, sağ elini kullanmak kadar normaldir.

• Solak çocukların rahat bir yazma duruşunu öğrenmede, öğretmenden destek almaları özellikle önemlidir. Sağ elini kullanan bir kişinin eli, yazıdan uzaklaşır. Solak kişi ise yazının üzerini kapatır ve yazıyı eliyle kaydırır. Bunu önlemek için, sol ele özel bir yazma duruşu en baştan uygulanmalıdır. Kalemin arka ucu kabaca sol dirseği işaret etmeli, kağıt hafifçe sağa eğilmelidir ve sağ el, sayfayı sağ kenarından tutmalıdır.

• Öğretmenler çalışma ortamının akıllıca düzenlenmesini teşvik etmelidir; örneğin solak öğrenciler, daima sağ elini kullanan öğrencilerin soluna oturtulmalıdır.

• Solak öğrencilere uygun kalemler önerilmelidir.

• Çalışırken el kullanımını değiştiren çocuklar gözlenmeli ve gerektiğinde uzmana danışılmalıdır.

Bu bölüm http://www.hurriyetaile.com/  sitesinden alıntıdır.

  • Bundan dolayı sol eli kullanan miniklerimizle alakalı endişeye hiç gerek yoktur.Velilerimiz de çocukları sağ eli kullanması konusunda zorlamamalıdır.Bu konunun çözümü biz öğretmenlere düşmektedir.
  • Bu konuda öğrencilerimize yardımcı olmamız onların kalplerini kazanmamıza vesile olacaktır.Örneğin rahat bir oturma ortamı sağlama öğretmenin en önemli görevlerinden biri olmalıdır.
  • Veliler kalem konusunda uyarılmalı ve sol elle yazan öğrencimize uygun kalemler seçilmelidir.Kalemin ergonomikliği,hafifliği,uç özelliği önemlidir.
  • Velilerimiz günlük hayatta çocuğun yaptığı bir çok faaliyetin onun ince motor gelişimiyle alakasının olduğunu fark etmelidir.Okul öncesinde giydirilen,ayakkabısı bağlanan,fermuarı çekilen çocuk bu konularda yetersiz motor beceriyle okula gelmektedir.Velilerimizi yönlendirmek bizim için önemlidir.Şunu da unutmayalım ki ülkemizde birçok çocuk okul öncesiyle tanışmadan birinci sınıfa başlamaktadır.

Ortalama olarak her sınıfta bir ya da iki öğrenci sol eli ile yazı yazmaktadır.Birçok öğrenciye sorduğum ‘sol el ile yazmak nasıl birşey’? sorusuna şöyle cevaplar aldım:

  1. Sol el ile yazmak hiç zor değil.Ama dünyadaki bütün insanlar sağ el ile yazıyor ve güzel yazıyor .(Not:Bunu söyleyen öğrencinin yazma ve cümle kurma kaabiliyeti çok üst seviyedeydi.)
  2. Ben sol elimle çok rahatım ve çok güzel yazıyorum.
  3. Sol elle çok rahatım ama sağ elle çok kötü yazıyorum.Ben doğuştan böyleyim öğretmenim.

Dikkat edilirse bunu kabullenmiş olan öğrenciler bizden de kabullenmemizi istemektedirler.Ailesi tarafından sen neden sağ  el ile yazamıyorsun tarzında zorlanan çocuklar bir kırgınlık hissetmekte ve üzülmektedirler.Sana çok şey düşüyor farkındayım öğretmenim ama bunlara sahip çıkmakta bizim görevimiz.Öğretmen olmak her şeyden güzeldir:)

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı