İNCE MOTOR ETKİNLİKLERİMEVSİMLER

Sonbahar Ağacı Etkinliği

Okul Öncesi Sonbahar Etkinliği

Bu sayfada kızımla sonbahar temasına devam ederken hazırladığımız sonbahar ağacı etkinliği yer almaktadır.

sonbahar_etkinliği

Malzemelerimiz, kahverengi fon kağıdından hazırlanmış ağaç ve yapışkanlı evalardan hazırlanmış sarı, turuncu, yeşil, kırmızı, kahverengi renkte minik yapraklar.

evde_sonbahar_etkinlikleri

 

montessori_sonbahar_etkinlikleri,

 

ince_motor_etkinlikleri

 

sonbahar_ağacı_etkinliği

Biz ağacımızı Ceren’in elbise dolabına yapıştırdık 🙂 Ceren minik yaprakları tek tek açıp yapıştırdı ve dolabı için çok güzel bir sonbahar ağacı hazırladı.Eve gelen herkese gösterip duruyor 🙂

anasınıfı_sonbahar_etkinliği

 

  • Çocukların ellerini ve parmaklarını kullanmayı gerektiren beceri grubunu ince motor becerileri olarak ifade ediyoruz. Çocukların el-göz koordinasyonu ne kadar iyi gelişirse ellerini o kadar iyi kullanabilirler.Günlük yaşam becerilerini değerlendirdiğimizde yaşamımız için gerekli olan birçok adımı yapabilmek için bu beceri grubunu kullanıyoruz. Ellerini,parmaklarını iyi kullanamayan çocuklar günlük yaşam becerilerini yerine getirmekte zorlandığı gibi okul hayatı da olumsuz etkilenmekte, yazı yazmakta zorlanmaktadır.Akademik başarısızlığın sebep olduğu özgüven yetersizliği de çocuğun sosyal gelişimini  olumsuz etkilemektedir.
  • Sadece ince motor becerileri için değil tüm beceri grupları için geçerli ve oldukça önemli olan şey ise, etkinliklerimizi kolaydan başlayarak çocuğumuzun yapabilirlik düzeyi arttıkça aşama aşama zorlaştırmaktır.Burada büyük parçaların seçiminde çocuğun eliyle kavrayabilecek büyüklükte olmasına dikkat edilmelidir.Küçük parçalarla çalışırken özellikle küçük  yaş gruplarında yutma ihtimalini mutlaka göz önünde bulundurmamız ve yanında olmamız gerekir.
  • Sizler de evde bu gibi basit etkinliklerle çocuğunuzun ince motor becerilerini geliştirmesi için yardımcı olabilirsiniz.
  • İyi eğlenceler :)

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu