twitter
rss

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites
29 Mar

Bu sayfada kelebek teması altında yaptığımız tırtıl etkinliğimiz yer almaktadır.

şönilden tırtılMalzemelerimiz; kırmızı renkte şönil ve yeşile boyanmış makarnalar.Biz makarnaları sulu boya ile boyadık, siz de sulu boya,gıda boyası veya parmak boya kullanabilirsiniz.

şönil_tırtıl

makarnadan_tırtıl_yapımı

şönilden_tırtıl_yapımı

 

şönilden_tırtıl_yapımıı

Çocukların ellerini ve parmaklarını kullanmayı gerektiren beceri grubunu ince motor becerileri olarak ifade ediyoruz. Çocukların el-göz koordinasyonu ne kadar iyi gelişirse ellerini o kadar iyi kullanabilirler.Günlük yaşam becerilerini değerlendirdiğimizde yaşamımız için gerekli olan birçok adımı yapabilmek için bu beceri grubunu kullanıyoruz. Ellerini,parmaklarını iyi kullanamayan çocuklar günlük yaşam becerilerini yerine getirmekte zorlandığı gibi okul hayatı da olumsuz etkilenmekte, yazı yazmakta zorlanmaktadır.Akademik başarısızlığın sebep olduğu özgüven yetersizliği de çocuğun sosyal gelişimini  olumsuz etkilemektedir.

Sadece ince motor becerileri için değil tüm beceri grupları için geçerli ve oldukça önemli olan şey ise, etkinliklerimizi kolaydan başlayarak çocuğumuzun yapabilirlik düzeyi arttıkça aşama aşama zorlaştırmaktır.Örneğin bu etkinlikten önce daha büyük parçalarla etkinlikler yapılıp aşama aşama daha küçük parçalara geçilmelidir.Burada büyük parçaların seçiminde çocuğun eliyle kavrayabilecek büyüklükte olmasına dikkat edilmelidir.Küçük parçalarla çalışırken özellikle küçük  yaş gruplarında yutma ihtimalini mutlaka göz önünde bulundurmamız ve yanında olmamız gerekir.

Sizler de evde bu gibi basit etkinliklerle çocuğunuzun ince motor becerilerini geliştirmesi için yardımcı olabilirsiniz.

İyi eğlenceler 🙂One Response to “Şönil ve Makarna İle Tırtıl Yapımı”

  1. The Very Hungry Caterpillar Pasta Beads and Pipe Cleaners | Homeschool
    7:56 am on Mayıs 6th, 2017

    […] The Very Hungry Caterpillar Pasta Beads and Pipe Cleaners […]

Bir Yorum Yaz:

Preschool Activities,crafts Homeschool,montessori at home