İLKOKUL ETKİNLİKLERİİNCE MOTOR ETKİNLİKLERİKARMA KONULARMATEMATİK ETKİNLİKLERİ

Şöniller İle Örüntü Etkinliği Kalıpları

Bu sayfada renkli şönilleri kullanarak hazırlayabileceğiniz bir örüntü çalışması bulunmaktadır.

  • Örüntüleme, nesnelerin dizilişlerini değiştirme, betimleme, üretme gibi etkinlikler oluşturmadır. Örüntüleme çalışmaları yapılırken, aynı zamanda sıralamada yapılır. Sıralama becerisi gelişmeyen bir çocuğun örüntüleme yapması beklenilemez.
  • Örüntü, cebirsel düşüncenin yapı taşıdır. Diğer bir deyişle, öğrencilerin cebirsel olarak düşünebilmeleri için sayısal ilişkileri anlamada örüntüleri tanıma, örüntüleri devam ettirme ve genelleme becerisine sahip olmaları gerekir.
  • Okul öncesi dönemden itibaren ilköğretim birinci basamakta gerçekleştirilen örüntü etkinlikleri cebirin temelini oluşturmada önemli bir role sahiptir. Küçük sınıflarda sayı örüntüleri ve sayılar arasındaki ilişkilerle ilgili çalışmalar, daha sonraki cebir gelişimini hızlandırır.

BUZ KALIBI İLE ÖRÜNTÜ ÇALIŞMASI İÇİN KALIPLARI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIYA TIKLAYARAK İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

Buz Kalıbı İle Örüntü Çalışması

LEGOLAR İLE ÖRÜNTÜ ÇALIŞMASI İÇİN KALIPLARI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIYA TIKLAYARAK İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

Lego ile Örüntü Etkinliği

yumurta kabı ile yapılabilecek etkinlik örnekleri (2)

  • Burada çok önemli ve ihmal edilmemesi gereken bir durum söz konusu.Yumurta kolileri oldukça fazla miktarda mikrop bulundurmaktadır.Yumurtlama esnasında tavuktan yumurtaya geçen bazı mikropları yok etmek için  yıkanılan sıcaklıklar yetersiz gelmektedir.Bu yüzden hiç kullanılmamış kapları tercih etmek veya ahşaptan benzeri materyaller tasarlanarak bu ürünler ile  etkinliklerimizi sunmak çocuklarımız için daha sağlıklı olacaktır.Buradaki paylaşımlar fikir amaçlıdır.Biz bu etkinliği strafor üzerine çubuklar yerleştirerek uyguladık.Çok keyifli bir örüntü çalışması.Keyifli oyunlar 🙂

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu