İLKOKUMA YAZMA ÖĞRETİMİ

‘t’ Sesinden Hece Oluşturma

NOT:Bütün seslerin verilişleri(şarkı,tekerleme vb…) gibi işlemler yapılarak zenginleştirilebilir.Bunu tamamen öğretmenimizin hayal dünyasına bırakarak,bu bölümü tekrar etmeyeceğiz.Sesi okuma ve yazma bölümünü de tekrar etmeyeceğiz ama unutmamamız gereken kuralımız seslerin mutlaka 3 satır yazılmasıdır.

Hece Oluşturma:

‘at’

‘a’ ve ‘t’ seslerini örnek okuma yaptırınız,daha sonra aralarında boşluk bırakmaksızın bu sesleri tahtaya yazınız.Bunun nasıl okunacağını öğrencilerimize soralım.Öğrencilerin cevaplarını dikkate alarak ‘at’ hecesini okuyoruz.’at’ hecesinin farklı anlamları üzerinde duralım.

“at” hem hayvan adı hem de eylem olarak karşımıza çıkıyor.Eylem ne demek bilmedikleri için elimizdeki bir şeyi yere atabilir veya çöp kutusuna çöpümüzü atabiliriz.Daha sonra 3 satır ‘at’ yazalım.Ela ile Lale her şeyi atsınlar.Çeşitli cümleler kuralım ve metin oluşturalım.Cümleleri öğrencilerimizin kurmasını istiyoruz.Ama örnek cümle kurulabilir.Görselli cümleler kurmak işimizi kolaylaştıracaktır.

Örnek cümle;

Ela (tuz resmi) at.

Lale (gül resmi) at.

NOT:Sevgili öğretmenim; biz öğrencilerimizden cümle kurmalarını istiyoruz.Bu sayede diktenin can sıkıcılığından kurtuluyoruz.Hem öğrencilerimize sinirlenip kalplerini kırmıyoruz.Ama bundan sonra cümleler genellikle Ela ve Lale diye başlayacak.Bu konuya üzülüp acaba bu çocuklar öğrenemiyor mu diye kaygılanmıyoruz.Ela ve Lale’nin onların yanında ayrı bir yeri var:)

‘et’

Hece oluşturma çalışmasını ‘et’ hecesi için de yapabilirsiniz.İçeriği zenginleştirmek siz değerli meslektaşlarıma kalmış.Ama unutmayalım eğlendirirsek,öğretmeyi de başarabiliriz.

“et” bu kez et resmi gösterip et hakkında konuşabiliriz.Seven sevmeyen,faydası,et yemekleri…Peki nasıl yazabiliriz? Birkaç kez seslere dikkat ederek et diyelim.Deftere 3 satır ‘et’ yazalım.Bu arada matematik dersine de geçiş yapıp sayıları soralım.10 a kadar olan sayıları bütün çocuklar bilecektir.Ama şimdilik bizim işimize 7 yarayacak ve cümleler yapacağız. Örneğin;Ela ve Lale et 7.(gibi cümleler) Cümleler yapalım ve onları cesaretlendirelim.

-let hecesine ulaştık ama bizim için anlamsız olduğu için çok uğraşmayalım ve arkadaş arayalım.-alet kelimesini elde ettik,alet resimleri inceledik,3 satır alet yazdık okuduk,cümle yaptık.
“atlet” resmi gösterebiliriz,,atletlerini bize gösterebilirler.Kim atlet yazabilir? diyerek onları güdüleyebiliriz. 3 satır yazıp cümleler kuralım.(Bu bölümde öğrenciler biraz zorlanabiliyor ama pes etmek yok ,bol bol tekrar yapalım.)

NOT:Her heceyi her kelimeyi verdikten sonra cümleler kurdurduğumuz için dikte yaptırmamıza da ihtiyaç kalmayacak.Dikte yapmayan çocuk öğrenemez lafına inanmayınız,örnekleri mevcuttur ve çocuklar çok güzel okuyup yazmaktadır.

NOT:Anlamı olmayan yani cümle kuramayacağımız hiç bir heceyi vermiyoruz.

İyi dersler,kolay gelsin sevgili öğretmenim…

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu