EĞİTİCİ MATERYALLERHAYVANLARİLKOKUL ETKİNLİKLERİİNCE MOTOR ETKİNLİKLERİKARMA KONULARMATEMATİK ETKİNLİKLERİŞEKİLLER

Tangram Etkinlikleri

Çocuklar için zeka oyunları

  • Tangram, taş, kemik, plastik veya tahtadan yapılmış olan geometrik biçimlerdeki yedi adet parçayı bir araya getirerek çeşitli formlar oluşturma esasına dayalı yaratıcı bir zekâ oyunudur. Hedeflenen form, geometrik bir şekil, hareket halindeki bir insan figürü, hayvan figürü, alfabedeki bir harf ya da benzeri bir şey olabilir. Hedef olarak belirlenen formu oluşturabilmek için, yedi parçanın tamamını kullanmak gerekmektedir.
  • Dikkat eksikliği tedavisinde ilaç dışı yöntem olarak Tangram yurt dışında çok kullanılmaktadır. Dikkat eksikliği, unutkanlık ve algılama güçlüğü gibi problemlerle başa çıkmak için beyin egzersizlerini öneriliyor. Tangram’ın geometri hakkında olumlu duygular geliştirmek, uzamsal-görselleştirme becerileri kazandırmak, şekilleri sınıflandırmak, ilişkiler ve geometrik şekiller için sezgisel bir his geliştirmek,“uyumlu” ve “benzer” olanı tanıtmak gibi daha birçok faydası var. Çocuklara sabretmeyi, başladığı işi bitirme alışkanlığı kazandırmada da etkili bir oyun.
  • Bu sayfada çocuklarınıza şekil üretmede yardımcı olabilecek bir çok tangram şablonu yer almaktadır.Keyifli çalışmalar 🙂

Hayvanlar Tangram

Tangram, taş, kemik, plastik veya tahtadan yapılmış olan geometrik biçimlerdeki yedi adet parçayı bir araya getirerek çeşitli formlar oluşturma esasına dayalı yaratıcı bir zeka oyunudur.Çin’de bulunan bu oyunun tarihi çok eskilere dayanmaktadır.Bazı söylentilere göre bu yedi parçanın Güneş,Ay,Mars,Venüs,Jübiter,Satürn ve Merkür gezegenlerini temsil ettiği söylenmektedir.

Tangram parçaları kullanılarak hayvan figürleri,bitki,eşya ve insan figürleri yapılabilir.Zeka olarak çocuklarımızı desteklemektedir.Özellikle ilkokul düzeyinde ki çocuklarımızda çok rahat uygulanabilmektedir.İyi çalışmalar…

tangram_tilki
tangram_tilki (2)
tangram_tekne
tangram_tekne (2)
tangram_kuğu
tangram_kaplumbağa (2)
tangram_kaplumbağa
tangram_kedi (2)
tangram_kedi
tangram_kuğu (2)
tangram_çiçek
tangram_çiçek (2)
tangram_balık
tangram_balık (2)

Harika Tangram Etkinlikleri

Tangram çocuklarınızın zeka gelişimlerine aynı zamanda da el becerilerinin gelişmesine oldukça katkıda bulunacak bir çalışmadır.Yurt dışında dikkat eksikliği tedavisinde oldukça sık kullanılan beyin egzersizlerinden bir tanesidir.

Geometri alanında ise, uzamsal ve görselleştirme gibi  beceriler kazandırmak gibi pek çok faydası vardır.Bu yararlı oyunu aşağıdaki linkteki hayvanlar şeklinde sunarak daha da eğlenceli hale getirebilirsiniz.

ÜSTTEKİ BAĞLANTIYI İNDİREREK OKUL ÖNCESİ TANGRAM ETKİNLİKLERİNE ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu