FEN DOĞA ETKİNLİKLERİHAYVANLAR

Tırtıl Yaşam Döngüsü

Kelebeklerin Yaşam Döngüsü

Bu sayfada değerli annemiz Hilal Acar Yılmaz’ın güzel prensesi için hazırladığı tırtıl yaşam döngüsü etkinliği bulunmaktadır.Birbirinden güzel etkinliklerini bizimle paylaştığı için kendisine çok teşekkür ederiz.Bu güzel prensesi http://birkucucukzeynepcik.blogspot.com.tr/ buradan takip edebilirsiniz. Emeğinize ellerinize sağlık.

makarnadan_tırtıl_yaşam_döngüsü

ponpondan_tırtıl

tırtıl_yaşam_döngüsü

tırtılın_kelebeğe_dönüşü

tırtıl_yaşam_döngüsü_sanat_etkinlikleri

  • Çocuklar doğal bir merak ve keşfetme duygusuyla dünyaya gelirler.Yaşamın erken dönemlerinde tat alma, dokunma görme, işitme, koklama duyularıyla keşiflerini çeşitlendirirler.Günlük yaşam deneyimleri çocuklara dünyayı algılama, tanıma ve anlamlandırmaya yönelik sayısız fırsatlar sunar. (mutfakta yemek yapan anne, pencereden bakarken hava olayları ve değişimi vb. )
  • Fen de bu günlük yaşamımızın bir parçasıdır.Bu nedenle fen eğitimi çocuklar için anlamlı ve günlük yaşamla ilişkilendirilmiş olarak eğitim programıyla bütünleştirilmelidir.Bir balığın hareketine bakmak, bir örümceği izlemek gibi doğal çevre içinde yer alan pek çok olay çocuklara fen çalışmalarına yönelik olanaklar sunar.
  • Okul öncesinde fen eğitimi, çocukların merak ve ilgileri üzerine kurulmuş soyut bilgileri somut hale getiren, ilgi çekici, zevkli bir eğitimdir.Yaşamın ilk yıllarındaki bu eğitim, araştırıcı, sorgulayıcı ve üretici düşünme yeteneği gelişmiş, mantıklı düşünen bireyler yetiştirmede ilk basamaktır.
  • Okul öncesi yıllarda görsel deneyimler üzerine inşa edilen fen eğitimi sırasında çocuklar kendilerine ilginç gelen birçok sorunun cevabını bulabilmektedirler.
  • Çocuğun içinde bulunduğu çevre, bitkiler, hayvanlar, hava, toprak, su gibi canlı ve cansız varlıklardan oluşmaktadır .Çocuk günlük yaşamında tüm bu fen konuları ile karşı karşıya gelmektedir.
  • Bulutların hareketi,yağmurun yağması ve gökkuşağının renkleri,hayvanlar âlemi,çalışan bir elektrik süpürgesi,insan vücudunun dizaynı,arabaların hareketi,geçen bir uçak gibi pek çok konu çocuğun meraklı sorularının çıkış noktasıdır.
  • Problem çözme becerisi gelişmiş, nesneler arsındaki ilişkileri anlayabilen üretici bireyler yetiştirilmesi çocuğa fen eğitiminin zengin dünyasının kapılarının açılması ile mümkündür.

İyi eğlenceler 🙂

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu